Zinātne

Mašīnmācības pētījumā noteikts, ka klimata pārmaiņas ietekmē 85% iedzīvotāju

“Ja nerīkosimies drīz, klimata pārmaiņas kļūs vēl izteiktākas,” tā bija ziņa, ko augustā izplatīja Klimata pārmaiņu starpvaldību padome, kas brīdināja, ka katru planētas reģionu ietekmēs temperatūras paaugstināšanās.

Jauns pētījums, kas publicēts žurnālā Nature Climate Change 11. oktobrī, nedaudz vairāk precizē šo ziņu. Izmantojot mašīnmācību tehnoloģiju, lai analizētu vairāk nekā 60 000 ar klimata pārmaiņām saistītu pētījumu, pētnieki Vācijā lēš, ka 85% iedzīvotājus ietekmē cilvēku radītas klimata pārmaiņas.

“Ir daudz pierādījumu, ka klimata pārmaiņu ietekme jau tiek novērota cilvēku un dabas sistēmās,” rakstīts laikrakstā. Zinātnieki uzskata, ka klimata pārmaiņas  var būtiski ietekmēt 80% pasaules sauszemes teritorijas, kur dzīvo 85% iedzīvotāju.

Pētījums notiek pirms COP26, ANO Klimata pārmaiņu konferences Glāzgovā, kas norisināsies no 31. oktobra līdz 12. novembrim. COP26 pulcēs pasaules valstu vadītājus, tostarp ASV prezidentu un Apvienotās Karalistes premjerministru, bet ne Ķīnas pārstāvjus, cerībā, ka viņi uzņemsies jaunas saistības oglekļa emisiju samazināšanai. 2015. gada COP21 sanāksmē tika parakstīta Parīzes vienošanās, kas paredz dažādus ierobežojumus un risinājumus, lai nepārsniegtu planētas sasilšanu par 2 grādiem. Novērotāji cer, ka Glāzgovā varēs vienoties par vērienīgākām saistībām attiecībā uz oglekļa neitralitāti.

Pētījuma mērķis bija ne tikai pievērst uzmanību planētas postošajam stāvoklim, bet arī izmantot mašīnmācību, lai atklātu nepilnības zinātniskajos pētījumos.

Pētnieki izmantoja mašīnmācību programmatūru, ko sauc par BERT un dokumentus, kas saistīti ar klimata pārmaiņām. Algoritms identificēja pētījumus, kas parāda klimata pārmaiņu ietekmi pat tad, ja šie pētījumi tieši nenorāda to atklājumu saistību ar klimata pārmaiņām. Šajā dokumentā bija atsauce uz vienu šādu pētījumu par attiecību starp sniega kušanas laiku un zīdītāju skaita pieaugumu.

“Mūsu mērķis ir atrast visus atbilstošos pētījumus par pārmaiņām, kas saistītas ar klimatu, nevis to pētījumu sarakstu, kuros ar lielu pārliecību ir pierādīta saistība starp novēroto klimata tendenci un konkrēto ietekmi,” raksta laikraksts. “Lai gan tradicionālie novērtējumi var piedāvāt samērā precīzus, bet nepilnīgus datus, mūsu pieeja, kas ir vērsta uz mašīnmācību, rada izvērstu provizorisku, bet skaitliski neskaidru plānu.”

Avots: CNET

Atbildēt

Līdzīgi raksti