Lidaparāts ar jonu dzinēju veic savu pirmo lidojumu

MIT pētniekiem izdevies uzbūvēt un veikt lidojumu ar pirmo lidmašīnu, kurai nav nepieciešamas kustīgas daļas. Šis eksperimentālais 2,45 kilogramu (5,4 mārciņas) smagais lidaparāts  nedarbojas ar turbīnu lāpstiņām, lai nolidotu 60 metrus (200 pēdas). Tas izmantoja elektrību un elektroaerodinamisko dzinējspēku. Ja tehnoloģiju varētu palielināt, tas radītu nākotnes lidmašīnas, kas ir daudz drošākas, klusākas un vieglāk uzturamas. Vissvarīgākais, ka tas novērstu sadegšanas emisijas, jo procesu pilnībā darbina akumulators.

Inaugurācijas lidojumu padarīja iespējamu process, kas pazīstams kā elektroerodinamikas dzinējspēks. Tā ideja pastāv jau kopš sešdesmitajiem gadiem. Un daudzu fantastikas darbu autori to ir izmantojuši kā pamatu saviem jonu dzinējiem. Šo konceptu ir daudz grūtāk vizualizēt nekā tipiskos lidmašīnu propellerus. Tas izmanto parādību, ko sauc par jonu vēju.

Izmantojot ļoti augstu spriegumu – lidaparāta gadījumā  40 000 volti – dzinējs rada jonus gaisā ap diviem elektrodiem. Starp tiem izveidotais elektriskais lauks dzen jonus no mazāka elektroda uz lielāku. Ceļojot, šie joni saskaras ar normālām gaisa molekulām, radot jonu vēju un stumjot lidmašīnu uz priekšu. Tā kā joni pārvietojas starp diviem stacionāriem elektrodiem, lidaparātam  nav nepieciešamas kustīgas daļas.

Iespējams, ka esat jau redzējuši šo tehnoloģiju darbībā, ja jums pieder galda ventilators bez propelleriem. Šie ventilatori izmanto to pašu konceptu, tikai lidošanas vietā tas rada vēsu gaisa plūsmu.

Jāatceras gan, ka testa lidmašīnā nebija neviena cilvēka vai objekta. Šobrīd tā spēj pacelt gaisā tikai pati sevi bez kravas. Un tas ir ar testiem, kas norisinās kontrolētos apstākļos sporta zālē un ilgst tikai 12 sekundes. Vēl ir tāls ceļš ejams līdz starptautiski pasažieru lidojumi varētu notikt lidmašīnās ar jonu dzinējiem un bez kustīgām daļām. Taču tas joprojām bija nozīmīgs aviācijas notikums. Lai gan tas joprojām ir tālu no komerciāla gāzturbīnas dzinējspēka, elektroaerodinamiskais dzinējspēks var ienest jaunu elpu neliela izmēra lidmašīnām ar mazu kravnesību.

Pat ja šāda tipa dzinējs nevar kļūt pietiekami efektīvs komerciālām lidmašīnām, to varētu izmantot kopā ar reaktīvo dzinēju. Elektroaerodinamiskās dzinējspēku sistēmas var iekļaut lidmašīnas rāmī un izmantot, lai atjaunotu gaisa plūsmu apkārt lidmašīnai. Šobrīd šis gaiss beidzas aiz lidmašīnas, lēnām pārvietojoties un velkot to atpakaļ. Jaunu dzinēju sistēmu pievienošana var novērst šo vilkšanu un palielināt degvielas izmantošanas efektivitāti.

Tas ir nākamais, uz ko MIT komanda plāno koncentrēties, papildus prototipa kuģa optimizēšanai. “Mums bija tikai daži gadi, lai attīstītu šo tehnoloģiju,” saka viens no pētniekiem. “Parastajam vilces spēkam ir bijuši 100 gadi, tādēļ mums ir daudz darāmā. Bet es domāju, ka mēs to varam. ”

Avots

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

2 Responses

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt