Jaunumi

NASA izdodas salabot 30 gadus veco Hubble kosmosa teleskopu

NASA iemīļotais Hubble kosmosa teleskops nupat ir saskāries ar vienu no tā darbības laika lielākajiem izaicinājumiem. Kādas tehniskas problēmas dēļ tas nu jau mēnesi bijis atstāts drošības režīmā. Pagājušajā nedēļā NASA beidzot izdevies izsekot problēmas avotu un izmēģināt jaunu risinājumu, kas, šķiet, ir arī izdevies.

Kosmosa aģentūra piektdien paziņoja, ka NASA ir veiksmīgi pārgājusi uz Hubble kosmosa teleskopa rezerves aparatūru, tai skaitā uz rezerves datoru, kas darbina pašu teleskopu. Par novecojušā teleskopa darbību ir radušās bažas. Tā pēctecis James Webb kosmosa teleskops, kas ir nedaudz aizkavējies, joprojām atrodas uz Zemes, gaidot iespējamo palaišanu kosmosā 2021. gada nogalē.

Hubble savu vairāk kā 30 gadu darbības laikā ir piedzīvojis vairākas tehniskas ķibeles. Izskatās, ka arī šo tehnisko ķibeli tas pārdzīvos un turpinās savu uzdevumu kosmosā līdz to aizvietos jaunais teleskops.

Hubble teleskopa komanda pētīja teleskopa programmatūru, kas veidota 1980 gados, lai atrastu potenciālo atmiņas problēmu. Vairāku dienu testu sērijas laikā tika mēģināts restartēt un pārkonfigurēt teleskopa datoru un rezerves datoru, kas bija neveiksmīgs mēģinājums, taču no šīm darbībām veiktā informācija ļāva komandai noprast, ka iespējamais problēmas cēlonis ir enerģijas vadības ierīce. Šī teleskopa daļa ir atbildīga par patstāvīgu un stabilu elektroenerģijas piegādi datoram un tā atmiņai. Pats teleskops ir aprīkots ar vairākām rezerves sistēmām, tai skaitā ar enerģijas vadības ierīci.

Teleskopa zinātniskais darbs ir apstājies kopš 13. jūnija tehniskajām ķibelēm. Pārslēdzoties uz rezerves aparatūru, teleskopam vajadzētu darboties bez tehniskām problēmām. NASA pārstāvis min, ka Hubble teleskopa komanda tagad uzrauga aparatūru, lai pārliecinātos, ka viss darbojas pareizi. Paies vairāk nekā diena, līdz teleskops tiks izņemts no drošības režīma, lai varētu atsākt tā pētniecības gaitas.

NASA Hubble teleskopu vada sadarbībā ar Eiropas Kosmosa aģentūru. Eiropas kosmosa aģentūra piektdien Twitter ierakstā rakstīja, ka ir ārkārtīgi priecīgi paziņot, ka Hubble teleskops ir atgriezies tiešsaistē un apsveic visu komandu, kas smagi strādāja, lai tas notiktu.

Avots: CNET

Attēla avots: NASA

Atbildēt

Līdzīgi raksti