NASA uz Marsa reģistrējusi līdz šim spēcīgākās marsatrīces

Seismogrāfs (aparāts seismisko viļņu radīto grunts svārstību uztveršanai un reģistrēšanai), ko uz Marsa ievietojusi NASA InSight, fiksējis divas līdz šim lielākās Marsatrīces. Jauns pētījums liecina, ka seismiskās aktivitātes bija 4. 2 un 4. 1 magnitūdu stipras. Abas šīs marsatrīces bija piecas reizes spēcīgākas par iepriekš reģistrētajām.

Pētnieki tagad cer uzzināt vairāk par Marsa iekšējiem slāņiem pēc šo divu  seismisko aktivitāšu datu izpētes. Marss ir vitāli svarīgs, jo zinātnieki plāno veidus, kā uz tā varētu dzīvot. Nesen reģistrētie dati varētu sniegt ieskatu par to, vai uz planētas ir iespējama ilgtspējīga cilvēka klātbūtne. Marsatrīces tiek mērītas, izmantojot specifisku magnitūdu lieluma skalu (kas izsaka seismisko viļņu magnitūdu jeb stiprumu, balstoties uz reāliem mērījumiem nevis lokāliem subjektīviem novērojumiem), bet zemestrīces tiek aprēķinātas, izmantojot Rihtera skalu (kur magnitūda ir nosacīta mērvienība).

Pētnieki ir atraduši 4.2. magnitūdu zemestrīces (sauktas par S0976a) izcelsmi Valles Marineris apgabalā, kur atrodas visai daudz kanjoni un vienas no ievērojamākajām planētas garozas lūzuma zonām Saules sistēmā. Zinātnieki jau sen uzskatīja, ka šī zona var būt seismiski aktīva, bet šis notikums to beidzot apstiprina.

Otra 4,1 magnitūdu spēcīgā zemestrīce (S1000a) tika reģistrēta 24 dienas pēc pirmās zemestrīces, teikts Amerikas Seismoloģijas biedrības paziņojumā. Šis notikums atšķīrās no pirmā, jo pirmo reizi Pdiff viļņi (nelieli amplitūdas viļņi, kas pārgājuši pāri kodola-mantijas robežai), tika uztverti ar NASA Mars InSight misijas planētu seismogrāfu.

Marsa seismisko aktivitāšu un virsmas reljefa karte, attēla avots: Amerikas Seismoloģijas biedrība

Pētnieki nespēja atrast precīzu tās atrašanās vietu, izņemot to, ka tā radās Marsa tālākajā pusē. Šis notikums bija īpašs arī tāpēc, ka tā izdalītā seismiskā enerģija bija visgarākā ierakstītā uz Marsa, kas ilga 94 minūtes.

Salīdzinot ar iepriekš uztvertajām seismiskajām aktivitātēm, abas jaunās marsatrīces ir visai ievērojamas un sniedz būtiskus datus, norāda pētnieki.

Avots: Gadgets360

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt