Veselība Zinātne

Pētnieki izstrādā viedas lēcas, lai palīdzētu laicīgi atklāt slimību, kas var izraisīt aklumu

Glaukoma ir viens no vadošajiem akluma cēloņiem visā pasaulē. Cilvēkiem, kas cieš no glaukomas, ir bojāti optiskie nervi. Šo nervu bojājumu, kas ierobežo vizuālās informācijas pārnešanu uz smadzenēm, bieži vien izraisa ļoti augsts spiediens acī. Vai ir iespējams samazināt šo spiedienu acīs un izvairīties no slimība sekām? Pētnieku komanda ir izstrādājusi kompaktu bezvadu ierīci – elastīgu (viedu) kontaktlēcu, kas, nosaka acs spiediena pieaugumu. Pēc tam tā pēc nepieciešamības izdala zāles, lai samazinātu šo spiedienu.

Lai gan bezvadu ierīce ir pārbaudīta tikai cūku un trušu acīs, šī izpēte savā ziņā ir atklājums. Vairāki pētnieki iepriekš ir vai nu koncentrējušies uz spiediena izmaiņu noteikšanu, vai arī nodrošinājuši zāles, bet ne abus. Ķīnas pētnieku grupa šajā pētījumā ir apvienojuši abas nepieciešamības – iespēju konstatēt spiediena izmaiņas, kā arī pēc vajadzības uzreiz nodrošināt zāles.

Glaukoma ir progresējoša acu slimība, kas saistīta ar redzes nervu un izraisa neatgriezenisku redzes zudumu miljoniem cilvēku visā pasaulē. Lai šo slimību novērstu vai palēninātu tās gaitu, ir nepieciešama laicīga tās atklāšana un iejaukšanās. Bet vairumā gadījumu to atklāt laicīgi ir visai grūti.

Kontaktlēcas, kas nosaka spiediena izmaiņas acī, varētu būt visai ērts risinājums. Tomēr sensoru uzstādīšana mazās, izliektās un īpaši plānās kontaktlēcas ir nopietns tehnisks izaicinājums. “Ir ļoti problemātiski uzstādīt sarežģītu sistēmu, kas sastāv no vairākiem moduļiem uz kontaktlēcas,” savā pētījumā rakstīja elektroinženieris Cheng Yang un viņa kolēģi no Sun Yat-Sen universitātes.

Pētnieki piemetināja, ka viņu konstruētās dubultslāņainās lēcās satur pret glaukomas zāles. Kad lēca konstatē, ka acs spiediens ir sasniedzis riska līmeni, sistēma izlaiž zāles. Zāles plūst no lēcas apakšas pāri radzenei acī.

Avots: Gadgets360

Atbildēt

Līdzīgi raksti