Latvijas jaunuzņēmums “Dealita.ai” izmanto mākslīgo intelektu, lai automatizētu vienu no laikietilpīgākajiem investīciju posmiem – datu ievākšanu un apstrādi. Ar šo mākslīgā intelekta risinājumu tiek automatizēta ienākošo darījumu apstrāde, veikta automātiska sākotnējā atlase un vērtēšana pēc kritērijiem, tādējādi labāk pārvaldot darījumu plūsmu.
Ņemot vērā pieaugošo slodzi tirgū un nepieciešamību pēc precīzākiem, ātrākiem lēmumiem, “Dealita.ai” piedāvā tehnoloģiju, kas ļauj investoriem un uzņēmējiem fokusēties uz reālām problēmām un to risinājumiem, un mazāk laika pavadīt manuālās un atkārtojamās darbībās.
Trūkst iespējas strukturēti un efektīvi filtrēt informāciju
“Dealita.ai” līdzdibinātāja Inta Buša stāsta, ka šobrīd investīciju nozare mainās. Investori vidēji ik gadu analizē vairāk nekā 1000 jaunuzņēmumu, taču finansējumu saņem mazāk nekā 1% no tiem, liecina “Harvard Business Review” dati. Tas apliecina ne vien augstu konkurenci, bet arī nepieciešamību pēc strukturētas un efektīvas informācijas filtrēšanas. Savukārt “CB Insights” dati liecina, ka 35% jaunuzņēmumu cieš neveiksmi, jo nerisina reālas tirgus problēmas.
“Informācijas pārslodze investoriem rada kognitīvo nogurumu – tiek kavēta analīze, krītas lēmumu kvalitāte, tādējādi investoriem zaudējot investīciju iespējas” akcentē I. Buša.
Nāk klajā ar nozarei nepieciešamu risinājumu
Kad I. Bušai savā iepriekšējā darbavietā kā izpilddirektorei bija jāizvērtē investīciju darījumi, viņa bija pārsteigta, ka nebija neviena rīka, kas palīdzētu to izdarīt efektīvi un automātiski.
“Man personīgi produktivitāte ir aktuāla tēma, tāpēc tad, kad saņēmām tik daudz signālu no investoriem par šāda rīka nepieciešamību, rūpīgi strādājām, lai piedāvātu viņiem efektīvu risinājumu. Dealita novērtē un salīdzina vai jaunuzņēmums atbilst investora noteiktajiem kritērijiem, apkopo visus darījumus vienuviet un ievāc darījumus caur automatizētām formām” teic I. Buša.
Šobrīd jaunuzņēmums atrodas agrīnā attīstības stadijā, taču jau ir guvis starptautisku atzinību: 2025. gada sākumā “Aurora Tech Awards” ietvaros “Dealita” tika atzīts par vienu no 30 vērtīgākajiem sieviešu vadītajiem IT jaunuzņēmumiem pasaulē, 2024. gadā Raiffeisen Landesbank to nosauca par vienu no 6 vērtīgākajiem jaunuzņēmumiem Eiropā. Uzņēmums ir saņēmis vairākas balvas un nominācijas un aktīvi gatavojas straujai produkta un tā funkcionalitātes attīstībai.
Mazinās lēmumu subjektivitāti
I. Buša cer, ka šāda produkta attīstība ļaus samazināt subjektivitāti lēmumu pieņemšanā un veicinās investīciju darījumu caurspīdīgumu. Tas ir īpaši svarīgi, lai mazinātu plaisu starp tiem uzņēmumu dibinātājiem, kuru kompānijas nesaņem finansējumu, kā arī novērstu šķēršļus jaunuzņēmējiem, kuri pārstāv minoritātes, sievietēm, uzņēmējiem no mazāk labvēlīga sociālekonomiskā fona, kā arī tiem, kuriem nav izveidojies plašs kontaktu tīkls investoru vidū.
“Ir būtiski ieviest iekļaujošu pieeju lēmumu pieņemšanā. Investīciju tirgus šobrīd piedzīvo spiedienu: manuāli procesi, informācijas pārslodze un augsta konkurence kavē efektīvu lēmumu pieņemšanu. Šāda pieeja palīdz ne tikai mazināt t.s. “kolektīvās ilūzijas” un “grupas domāšanas” risku (groupthink), bet arī veicina radošumu un inovācijas, kas ir nepieciešamas, lai pieņemtu kvalitatīvākus un pārdomātākus investīciju lēmumus,” uzsver I. Buša.
Līdz ar to ilgtermiņā tiek samazināti aizspriedumi un tiek nodrošinātas taisnīgākas un vienlīdzīgākas iespējas visiem. Tas rada uzticību, piederības sajūtu un veicina ilgtermiņa sadarbību, kas viņas skatījumā ir izšķiroši konkurētspējai un ilgtspējai.
“Un tas tiek panākts ar mākslīgā intelekta palīdzību. Ir skaidrs, ka mākslīgais intelekts ir neatņemama ikdienas procesu daļa tiem intelektuālā darba darītājiem, kuri vēlas strādāt gudrāk, nevis vairāk,” teic I. Buša.