Baterijas lidmašīnā: kā rīkoties, lai lidojums nekļūtu par ārkārtas situāciju

Telefoni, portatīvie datori, planšetdatori, fotoaparāti un īpaši – pārnēsājamie akumulatori jeb power bank ierīces – ir neatņemama ceļošanas sastāvdaļa. Taču visas šīs ierīces satur litija jonu baterijas, kas var radīt nopietnus ugunsdrošības riskus, ja tās ir bojātas, nepareizi uzglabātas vai tām ir ražošanas defekti. Lidojuma laikā augstumā un hermētiski noslēgtā salonā pat viens pārkarsis akumulators var izraisīt sadūmojumu vai pat ugunsgrēku dažu minūšu laikā, tādēļ ikvienam aviopasažierim ir jāzina, kādas ierīces un kā drīkst pārvadāt lidmašīnā, lai lidojums būtu drošs.  

Litija baterijas var būt īpaši bīstamas lidojumu apstākļos, jo var izraisīt termisko aizdegšanos (thermal runaway), ko veicina pārkaršana, pārlādēšana, mehāniski bojājumi, saskare ar ūdeni vai ražošanas defekts. Tādēļ starptautiskās aviācijas drošības iestādes, piemēram, IATA un ICAO, ir noteikušas stingrus noteikumus, kā šīs baterijas drīkst pārvadāt. Rezerves baterijas un pārnēsājamos akumulatorus – power bank nedrīkst ievietot nododamajā bagāžā – tos jāņem rokas bagāžā un jāaizsargā pret īssavienojumiem, piemēram, uzglabājot oriģinālajā iepakojumā vai atsevišķos maisiņos. 

Tomēr pat ievērojot noteikumus, negadījumi var notikt. Vienā no neseniem “SmartLynx Airlines” reisiem kāds pasažieris pamanīja, ka viņa power bank ierīce bija uzpūtusies un izskatījās bojāta. Pasažieris nekavējoties par to informēja apkalpi. Gaisa kuģa apkalpe ātri reaģēja – ierīci ievietoja ūdens traukā, izolēja un turpināja to novērot līdz lidojuma beigām. Pateicoties pasažiera vērībai un apkalpes rīcībai, situācija tika atrisināta un beidzās veiksmīgi.  

Kā rīkoties pasažieriem: 

  • Iesaiņo gudri: Ierīces ar litija baterijām (tai skaitā power bank un rezerves baterijas) vienmēr ņem līdzi rokas bagāžā, nevis nododamajā. 
  • Aizsargā baterijas: Uzglabā tās oriģinālajā iepakojumā vai ievieto plastmasas maisiņos, lai kontakti nesaskartos ar metāliskiem priekšmetiem vai citām baterijām, kā arī izvairītos no mitruma. 
  • Pārbaudi ierīces pirms lidojuma: ja baterija ir uzpūtusies, tek vai ir redzami bojāta, to nedrīkst lietot un ņemt līdzi lidmašīna, bet ir pareizi jāutilizē. 
  • Esi vērīgs: Ja ierīce sāk karst, dūmot, ost vai šķiet nedroša – nekavējoties informē gaisa kuģa apkalpi. 

Lidmašīnas apkalpe ir apmācīta, kā pareizi rīkoties gadījumos, kad notikuši elektroierīču un bateriju bojājumi: atvienot ierīces, lietot ugunsdzēšamos aparātus, dzesēt ierīces ar ūdeni un tās pastāvīgi uzraudzīt līdz lidojuma beigām. Pēc nosēšanās par notikušo tiek informēta virszemes apkalpe, un tiek aizpildīti nepieciešamie ziņojumi. 

Mūsdienās katrs pasažieris līdzi nes vairākas elektroniskas ierīces – līdz ar to ikvienam ir jābūt īpaši uzmanīgam. Viena bojāta baterija var kļūt par nopietnu apdraudējumu, taču savlaicīga rīcība to var laikus novērst. Litija baterijas ir daļa no mūsdienu ceļošanas, taču lidmašīnā drošība ir kopīga atbildība. Iepako pārdomāti, seko noteikumiem un vienmēr ziņo, ja pamani ko aizdomīgu. Viena ātra rīcība var novērst ugunsgrēku un pasargāt visus. 

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt