Kopīga videospēļu spēlēšana – veidot saikni ar bērniem, bet ievērot mērenību

Ir garās svētku brīvdienas, un tavs bērns dod priekšroku videospēlēm, nevis kopīgām ģimenes aktivitātēm? Tā vietā, lai dusmotos uz viņu, pamēģiniet uzspēlēt videospēles kopā! Kā norāda eksperti, kopīga videospēļu spēlēšana ir iespēja stiprināt attiecības ar bērnu, uzlabot spēju savā starpā sarunāties, kā arī trenēt dažādas dzīvē noderīgas prasmes.

Vecākiem bieži vien ir grūti atrast kopīgas aktivitātes ar bērniem, jo īpaši ar pusaudžiem, jo viņu intereses ir atšķirīgas. Labs risinājums ir iesaistīties bērna interesēs, piemēram, videospēlēs – uzspēlējiet kopā, izjautājot bērnu par viņa mīļākajām spēlēm un ļaujot bērnam sevi pamācīt. Tas stiprinās viņa pašapziņu un jūsu savstarpējo saikni.

Kopīga videospēļu spēlēšana rada iespēju vecākiem un bērniem pavadīt laiku kopā, stiprinot savstarpējās attiecības un spēju savā starpā sarunāties. Bērni videospēles spēlēs šā vai tā, un tā ir iespēja kaut ko darīt kopā ar vecākiem. Šādas aktivitātes īpaši svarīgas pusaudžu vecumā, jo tas ir laiks, kad bērni jo īpaši vēlas dalīties ar savām sajūtām, emocijām, domām. Spēļu vide ir pateicīga, jo tajā var izspēlēt dažādas ar sadzīvi saistītas lietas, grūtības un tās kopīgi pārvarēt,” stāsta klīniskais psihologs un Latvijas Universitātes pētnieks Edmunds Vanags.

Videospēles palīdz uzlabot kognitīvās prasmes

Ergoterapeits, RigaBrain® smadzeņu treniņu centra vadītājs Pēteris Urtāns stāsta, ka videospēļu spēlēšana bērniem un jauniešiem var sniegt vērtīgus ieguvumus – tās attīsta reakcijas ātrumu, stratēģisko domāšanu, radošumu un problēmu risināšanas prasmes. “Esmu novērojis, ka daudzi mūsu RigaBrain® klienti, kuri regulāri spēlē videospēles, vienlaikus attīstījuši arī spēju ātrāk pielāgoties dzīves mainīgajām situācijām, lai efektīvāk koncentrētos uz mācībām vai darbu. Šīs prasmes bieži vien ir noderīgas arī dzīvē, piemēram, strādājot komandā vai pieņemot ātrus lēmumus sarežģītās situācijās,” skaidro P. Urtāns.

Savukārt E. Vanags papildina, ka spēles, kurās spēlē vismaz divi cilvēki, var veicināt sadarbošanās prasmes. Turklāt pētījumi arī norāda, ka bērniem spēlēšana var mazināt satraukumu, sniegt labu atpūtas brīdi, ja spēlēts tiek ar mēru.

Kā spēlēšanu noturēt veselīgās robežās?

Psihologs iesaka spēlēšanas laiku plānot tāpat, kā tiek plānots laiks skolai un mājasdarbiem, miegam, ēšanai un aktīvai atpūtai: “Spēlēšana būtu jāatļauj tikai tad, kad galvenie bērna pienākumi ir padarīti. Vienmēr jāatceras, ka bērnam nepieciešamas arī samērīgas fiziskās aktivitātes, jo spēlēšana parasti ir mazāk aktīvs atpūtas veids.” E. Vanags norāda, ka pārmērīgu spēlēšanu var atpazīt pēc tādām pazīmēm kā samazināta interese par citām nodarbēm, nepietiekams vai sliktas kvalitātes miegs, pasliktinātas sekmes skolā vai neatrisināmi strīdi, kas saistīti ar spēlēšanu.

P. Urtāns uzskata, ka ar gudru pieeju videospēles var kļūt par efektīvu attīstības un stresa mazināšanas rīku, taču ar priekšnoteikumu, ka tiek uzturēts līdzsvars starp ekrāna laiku, fiziskām aktivitātēm un atpūtu. “RigaBrain® pieredze rāda, ka otra cilvēka iesaiste bieži palīdz saglabāt veselīgas robežas, izvairoties no pārmērīgas spēlēšanas vai miega traucējumiem,” viņš piebilst.

Kādas spēles izvēlēties?

Lai varētu spēlēt kopā ar bērnu, izvēlieties tādas spēles, ko var spēlēt vairāki spēlētāji vienlaikus, savstarpēji sacenšoties vai sadarbojoties. Tāpat varat uz maiņām spēlēt arī viena spēlētāja spēles un salīdzināt, kuram labāk padodas. Piemēram, populārajā Fortnite spēlē tagad pieejama apdrošināšanas tehnoloģiju uzņēmuma Balcia īpaši izstrādāta spēles karte “Balcia Mega Mansion”, kurā var izspēlēt četras dažādas mini spēles ar ar parkūra, moto sacensību, kalnos kāpšanas un izlaušanās uzdevumiem. Kartei var piekļūt, Fortnite meklētājā ierakstot kodu 2768-2306-2477 vai kartes nosaukumu “Balcia Mega Mansion”, un to var spēlēt līdz 4 spēlētāju lielā komandā, tāpēc vari iesaistīt arī citus ģimenes locekļus.

Tāpat starp populārākajām ģimenes spēlēm var minēt “Mario Kart”, kas ir jautra sacīkšu spēle ar vecās labās “Super Mario” spēles tēliem; “Minecraft”, kur kopā varat būvēt veselu pasauli, un kosmosa tematikas spēli “Among Us”, ko varat spēlēt arī plašākā lokā un kopā pildīt dažādus uzdevumus.

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt