Latvijas iedzīvotājiem ir kļuvusi pieejama platforma, kādai Latvijā nav analogu: tā ļauj iepazīties ar kādas privātpersonas vai organizācijas, tostarp labdarības, vēlmju sarakstu un uzreiz uzdāvināt nepieciešamo preci. “Platforma Time to Wish ļauj vairs nedomāt par to, ko tieši dāvināt, pārvēršot dāvanas izvēli no nogurdinoša pienākuma par prieku. Šo rīku var izmantot gan dāvanu pasniegšanai cilvēkam, gan, lai ziedotu organizācijām, – bez riska uzdāvināt to, kas nav vajadzīgs,” stāsta idejas autors Edgars Zaharovs.
Dāvanas izvēle vienmēr saistās ar stresu un daudziem jautājumiem: “Ko dāvināt?”, “Vai tas patiks?”, “Vai tas ietilpst manā budžetā?”, “Kur meklēt dāvanu?”. Process ir ļoti laikietilpīgs, tāpēc jau sen ir pieņemts dāvināt naudu aploksnē – tas ir vienkārši, ātri, bet bezpersoniski. Nav emociju, ko sniedz pārsteigums un ilgi gaidītas dāvanas saņemšana. Tieši šī problēma kļuva par platformas idejas pamatu.
Latviešu izstrādātajā lietotnē katram lietotājam – gan privātpersonai, gan organizācijai – ir pieejams aktuāls vēlmju saraksts ar cenām un saitēm uz vietnēm, kur attiecīgo lietu var iegādāties. Izvēloties vēlamo preci, dāvinātājs to rezervē uz sava vārda. Vēlmju saraksta autors to neredz, tāpēc pārsteigums paliek pārsteigums. Kad dāvana ir piegādāta, saņēmējs to atzīmē platformā – viss process ir pilnībā caurspīdīgs. Papildus var pievienot fotogrāfiju vai pat video ar saņemto dāvanu – atgriezeniskā saite vienmēr iepriecina dāvinātāju, jo īpaši, ja runa ir par labdarību.
“Mums ir svarīgi, ka platforma Time to Wish paver jaunas iespējas labdarībai,” norāda idejas autors. Šobrīd mantu ziedošanas process ir šāds: dzīvnieku patversmes, bērnu nama vai citas labdarības organizācijas mājaslapā jāatrod aktuālās vajadzības, ja tāda informācija vispār ir pieejama. Tad saraksts ir jāpieraksta, jādodas uz veikaliem, jāiegādājas preces, jāiepako, jānogādā uz patversmi vai centru, iepriekš sameklējot adresi un darba laiku. Tas ir laikietilpīgs process, un daudziem pietrūkst motivācijas, laika vai iespēju to īstenot, savukārt organizācijas ne vienmēr var savlaicīgi atjaunināt šo informāciju savās vietnēs.
Varētu šķist, ka alternatīva ir finanšu ziedojums: negribi pūles–ziedo naudu. Taču daudzus mulsina, ka nav skaidrs, vai nauda sasniegusi adresātu, vai nonākusi pie adresāta pilnā apmērā un vai izmantota īstajam mērķim, jo atskaites bieži vien sniegtas netiek. Daudzi ziedotāji šaubās, vai nauda tiek izmantota atbilstoši nolūkam, un ir gatavi ziedot tikai reālas, taustāmas lietas.
Platforma šo problēmu atrisina. Bērnu centrs saņem galda spēles un pirmās nepieciešamības preces, bet dzīvnieki no patversmes – tieši tādas zāles un segas, kas tiešām ir nepieciešamas, nevis kārtējo maisu ar universālo barību, kas ne visiem dzīvniekiem der. “Tas ļauj pārliecināties, ka ziedojums būs ne tikai labs nodoms, bet arī patiešām noderīga palīdzība,” uzsver idejas autori.
Lietotne, ko var izmantot gan privātpersonas, gan organizācijas, tika izstrādāta 2025. gada februārī un jau piesaistījusi Latvijas iedzīvotāju uzmanību, kā arī influencerus, piemēram, Elīnu Didrihsoni, Kristīni Andžu un citus.