Latvijas uzņēmums “Snow Recycle” sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti ir izstrādājis inovatīvu materiālu – dabīgu alternatīvu plastmasai un papīram, kas radīta no kafijas biezumiem un ābolu, graudu un citu dabas šķiedru atlikumiem. “Snow Recycle” komandu iedvesmoja ideja, ka atkritumi var tikt pārveidoti kā vērtīga izejviela, nevis iznīcināti vai nogādāti atkritumu poligonos.
Ņemot vērā Eiropas Savienības aizliegumu attiecībā uz vienreizlietojamajiem plastmasas izstrādājumiem, arvien nozīmīgāka loma ir ilgtspējīgiem risinājumiem, kas ne tikai samazina piesārņojumu, bet arī veicina atbildīgu patēriņu un aprites ekonomiku. Tomēr arī esošais risinājums par vienreizlietojamajiem papīra traukiem nav līdz galam veiksmīgs, jo tiek veicināta mežu izciršana.
“Snow Recycle” ir radījis materiālu, kas ir ne vien pilnībā pārstrādājams un bioloģiski noārdāms, bet arī karstumizturīgs un var tikt lietots atkārtoti, nezaudējot savas īpašības. Sākotnēji tika plānots, ka no BIO granulām varēs izgatavot vienreizlietojamos galda piederumus un traukus, lai aizstātu tradicionālos plastmasas un papīra izstrādājumus, tomēr materiāla īpašības ļauj to pielietot dažādās nozarēs, sākot no būvniecības un autobūves līdz pat sarežģītu detaļu radīšanai droniem.
Lai nodrošinātu juridisku aizsardzību gan pašam materiālam, kas atbilst stingrām vides prasībām un sadalās 90 dienu laikā, gan izstrādes tehnoloģijai, Latvijā ir reģistrēti divi patenti. Šī gada 24. septembrī stājās spēkā arī starptautiskais patents, lai vēl vairāk nostiprinātu inovatīvā risinājumu aizsardzību un pavērtu ceļu uzņēmuma darbībai plašākā mērogā.
“Mēs apzināmies, ka katrā valstī ir daudz ražotņu, kas ģenerē atliekas, tādēļ vēl svarīgāk ir domāt par resursu saglabāšanu un ilgtspējību,” norāda Marija Korabovska un Andrejs Darzelo, uzņēmuma “Snow Recycle” dibinātāji.
Tirgū ir ļoti liela interese par šī materiāla produktiem, tādēļ uzņēmuma nākamais mērķis ir izveidot ražotni Latvijā, kam nepieciešamas investīcijas 5 miljonu eiro apmērā, kas tiks ieguldītas iekārtās un automātisko līniju nodrošināšanā. Potenciāli plānots, ka pirmā ekoloģiskā ražotne, kas neizdalīs oglekļa dioksīda emisijas, varētu būt Pierīgas apkārtnē un tās izveidei būs nepieciešams aptuveni viens gads, tiklīdz būs piesaistīti nepieciešamie finanšu resursi. Ar ražotnes atvēršanu tiks radītas 13 darba vietas, un aprēķināts, ka gada peļņas apmērs varētu sasniegt 4,9 miljonus eiro. Uzņēmuma nākamais solis būs izveidot lielāka izmēra ražotni, kam būs nepieciešamas 35 miljonu eiro investīcijas.
“Snow Recycle” komandā apvienojušies profesionāļi ar plašu pieredzi un zināšanām ilgtspējīgu materiālu attīstībā, uzņēmējdarbībā un zinātnē. Lai gan jau ir gūti ievērojami panākumi, uzņēmums turpina attīstīties, mainot ierasto praksi, kā tiek ražoti un patērēti ikdienas produkti.
Šis projekts ir nozīmīgs solis Latvijas un Eiropas ilgtspējīgas ekonomikas attīstībā, atverot jaunas iespējas industriālo atlieku atkārtotai izmantošanai un samazinot atkritumu apsaimniekošanas izdevumus.