Ziņojums uzsver, kā pēc pieprasījuma pieejama inteliģence, cilvēku un mākslīgā intelekta aģentu hibrīdar komandas un mainīgas darba vides struktūras pārveido uzņēmējdarbības procesus un talantu pārvaldības stratēģijas.
2025. gada 29. aprīlis; Rīga – Kamēr organizācijas visā pasaulē virzās cauri nākamajam darba vides transformācijas vilnim, Microsoft piektais ikgadējais Work Trend Index (WTI) ziņojums atklāj jauna veida uzņēmuma rašanos – “Frontier Firm” jeb līderuzņēmums. Šie uzņēmumi darbojas, balstoties uz pieprasījumā pieejamu inteliģenci, un izmanto hibrīdas cilvēka un mākslīgā intelekta aģentu komandas, lai maksimāli palielinātu efektivitāti un veicinātu inovācijas.
Ziņojums, kas tapis sadarbībā ar LinkedIn un nosaukts “2025: Gads, kad dzimst Frontier Firm”, analizē 31 000 profesionāļu atziņas no 31 valsts, kā arī LinkedIn ekonomiskā tīkla datus un triljoniem apkopotu signālu no e-pastiem, sapulcēm un čatiem Microsoft 365 vidē.

Inteliģenci tagad var iegādāties pēc pieprasījuma
Ziņojumā secināts, ka mākslīgais intelekts būtiski mainījis darba spēka kapacitātes aprēķinu. Inteliģence vairs nav atkarīga no darbinieku skaita vai specifiskām zināšanām – tā ir kļuvusi plaši pieejama, pieejama par izdevīgu cenu un viegli mērogojama. Pieaugot ekonomiskajam spiedienam, organizācijām ir jāizmanto MI potenciāls, lai pārvarētu pieaugošo plaisu starp biznesa vajadzībām un cilvēka iespējām. Uzņēmumu vadītāji arvien biežāk izmanto digitālo darbaspēku, lai paplašinātu kapacitāti – 82% prognozē, ka tuvāko 12–18 mēnešu laikā izmantos MI vadītus risinājumus. Vienlaikus 53% vadītāju uzskata, ka produktivitātei ir jāuzlabojas, taču 80% darbinieku un vadītāju norāda, ka viņiem trūkst laika un enerģijas, lai izpildītu pieaugošās prasības. Arī darba traucējumi joprojām ir būtisks izaicinājums – e-pasti, sapulces un čati kavē koncentrēšanos un samazina darba rezultātu efektivitāti.

Cilvēku un MI aģentu komandas mainīs organizāciju struktūru
Ziņojumā arī uzsvērts, ka uzņēmumi pāriet no tradicionālām hierarhiskām struktūrām uz dinamiskākām, rezultātu orientētām darba shēmām, kur cilvēku un MI aģentu komandas sadarbojas elastīgi un mērogojami. Šī tendence jau ir manāma – 46% vadītāju norāda, ka viņu organizācijas pilnībā automatizē darba plūsmas, īpaši klientu apkalpošanā, mārketingā un produktu izstrādē. Cilvēku-aģentu komandas kļūst par normu, un organizācijām jāatrod līdzsvars starp automatizāciju un cilvēka uzraudzību. Vadītāji arvien biežāk izvērtē savu “cilvēks–aģents” proporciju, uzdodot stratēģiskus jautājumus: kad MI pārspēj tradicionālās metodes, kad klienti dod priekšroku cilvēka mijiedarbībai un kad lēmumu pieņemšanai nepieciešama cilvēka atbildība un spriedums.

Katrs darbinieks kļūst par MI aģentu vadītāju
Ziņojuma šī gada izdevums īpaši izceļ to, kā profesionāļi arvien biežāk iekļauj MI aģentus savās lomās, pārejot uz modeli, kur darbinieki kļūst par “aģentu vadītājiem” – indivīdiem, kuri veido, deleģē un pārvalda MI rīkus, lai uzlabotu produktivitāti. Vadītāji paredz, ka tuvāko piecu gadu laikā komandas regulāri apmācīs un pārvaldīs MI aģentus kā daļu no saviem ikdienas pienākumiem. Tomēr joprojām pastāv ieviešanas plaisa – 67% vadītāju ziņo, ka ir pazīstami ar MI aģentiem, kamēr tikai 40% darbinieku apstiprina šo pieredzi. Turklāt 79% vadītāju uzskata, ka MI paātrinās viņu karjeru, bet tikai 67% darbinieku ir tikpat optimistiski – tas norāda uz nepieciešamību pēc MI izglītības un prasmju pilnveides.

Leonīds Polupans, Microsoft Ukrainas un Baltijas valstu vadītājs, uzsver notiekošo transformāciju:
“Šī gada darba tendenču indeksa secinājumi skaidri norāda, ka uzņēmumiem jāmaina savs skatījums uz to, kā tie izmanto MI, lai atklātu savu pilno potenciālu. Frontier Firm uzplaukums apliecina, ka vadītāji, kuri stratēģiski integrē MI vadītu inteliģenci un pilnvaro cilvēku-aģentu komandas, būs priekšā konkurentiem šajā dinamiskajā tirgū.”
Lai iepazītos ar pilniem Microsoft piektā ikgadējā Work Trend Index ziņojuma rezultātiem, spiediet šeit.