Bijušā Lietuvas Bankas valdes locekļa vadīts finanšu tehnoloģiju uzņēmums kļuvis par tikai otro uzņēmumu Eiropā, kas saņēmis Sadalītās virsgrāmatas tehnoloģijas jeb DLT licenci, kas paredzēta digitālo obligāciju emisijai un tirdzniecībai mazajiem un vidējiem uzņēmumiem (MVU), kā arī individuālajiem investoriem.
Axiology, kas veido nākamās paaudzes tirgus infrastruktūru, Eiropas Savienības DLT pilotprogrammas ietvaros ir saņēmis atļauju pārvaldīt pilnībā integrētu tirdzniecības un norēķinu sistēmu, izmantojot Sadalītās virsgrāmatas tehnoloģiju (DLT). Licenci izsniegusi Lietuvas Banka sadarbībā ar Eiropas Centrālo banku (ECB) un Eiropas Vērstpapīru un tirgu iestādi (EVTI). Tādējādi Axiology ir tikai otrā iestāde ES un pirmā Ziemeļeiropā un Austrumeiropā, kas saņēmusi šādu atļauju.
Finanšu brokeru uzņēmuma licence un īpaša atļauja strādāt ar Sadalītās virsgrāmatas tehnoloģijas tirdzniecības un norēķinu sistēmu (DLT TSS) sniedz iespēju Axiology pārvaldīt tokenizētu digitālo aktīvu tirdzniecības vietu ar integrētām norēķinu, notāra un finanšu aktīvu turēšanas funkcijām. Uzņēmums piedāvā veikt digitālo finanšu instrumentu emisiju, tirdzniecību un norēķinus blokķēdē, izmantojot regulētus e-naudas žetonus (EMT) norēķiniem “piegāde pret maksājumu” (DvP) darījumu formātā. Uzņēmuma infrastruktūra izmanto XRP Ledger (XRPL) – pasaulē atzītu blokķēdes protokolu, kas pazīstams ar drošām augstas veikstspējas finanšu transakcijām, apvienojot tehnisko briedumu un spēju pielāgoties regulējuma prasībām.
Transformēt piekļuvi kapitāla tirgiem Eiropā
Axiology sevi pozicionē kā risinājumu ilgstošai neefektivitātei Eiropas kapitāla tirgos, kur piekļuvi tiem ierobežo sadrumstalotība, augstās starpniecības maksas un sarežģītie pēctirdzniecības procesi. It īpaši šo situāciju izjūt vidēja lieluma akciju emitenti un individuālie investori. Uzņēmuma digitālā infrastruktūra samazina obligāciju aprites cikla izmaksas par vairāk nekā 40 %, vienlaikus novēršot divu dienu aizturi norēķinos, izmantojot atomisko darījumu izpildi blokķēdē (atomic on-chain execution).
“Neraugoties uz gadiem ilgušo darbu pie nozares regulējuma, Eiropas kapitāla tirgi joprojām ir dārgi, sadrumstaloti un mazajiem dalībniekiem nepieejami,” apgalvo Axiology izpilddiretors Marjus Jurgila (Marius Jurgilas). “Šī licence ļauj mums pārvaldīt visu kapitāla tirgus kopumu vienotā, digitālā struktūrā, nodrošinot procesu sinerģiju, izmaksu ietaupījumu un efektivitātes pieaugumu.”
DLT pilotprojekts, ko ES ieviesa 2023. gadā, nodrošina tiesisko regulējumu tirgus infrastruktūrām, kuras izmanto Sadalītās virsgrāmatas tehnoloģiju. Tas pieļauj īpašus izņēmumus, ļaujot apstiprinātiem uzņēmumiem īstenot blokķēdēs balstītas tirdzniecības un norēķinu sistēmas atbilstoši noteiktiem parametriem un stingrā regulatīvā uzraudzībā.
Axiology tehnoloģija jau ir izmēģināta ar vairāku valstu centrālajām bankām, tostarp Gruzijas Nacionālo banku un Republikas banku Kolumbijā. Uzņēmums piedalījās arī ECB digitālā eiro izmēģinājumos un testēja uz digitālo eiro balstītus valdības obligāciju emisijas un norēķinu scenārijus, izmantojot Bundesbank Trigger risinājumu.
Politikas nodomu un tirgus realitātes savienošana
Axiology atbalsta ES redzējumu par digitālajiem aktīviem. EVTI 2025. gada jūnija novērtējumā ir uzsvērti DLT pilotrežīma panākumi inovāciju veicināšanā MVU finansēšanas un pēctirdzniecības automatizācijas jomā. Paredzams, ka šogad Eiropas Komisija publicēs savu nostāju šajā jautājumā – veidojas pietiekama inerce, lai pilotrežīms kļūtu par pastāvīgu tiesisko regulējumu.
“Eiropa nevar atļauties, ka tās kapitāla tirgi paliek kā pārmantotu sistēmu un sadrumstalotu struktūru mozaīka,” stāsta Johens Mecgers (Jochen Metzger), Axiology valdes loceklis un NowCM globālais tirgu vadītājs. “Nākamo finanšu inovāciju posmu virzīs infrastruktūra un ambīcijas veidot iekļaujošus, efektīvus un digitalizētus tirgus. Šī licence ir pamatakmens jaunas nākotnes veidošanā.”
Axiology ļauj regulētiem uzņēmumiem ieviest digitālos obligāciju produktus, neveidojot tam savu infrastruktūru. Uzņēmums šobrīd ir pārrunās ar Lietuvas Finanšu ministriju par potenciālu digitālo valdības obligāciju emisiju, tostarp zemas nominālvērtības instrumentiem, kas paredzēti individuālajiem ieguldītājiem – šāds pielietojums ir īpaši svarīgs, ņemot vērā pašreizējo fiskālo spiedienu un aizsardzības jomas finansēšanas vajadzības.
“Mēs redzam izteiktas izmaiņas ES tirgus dinamikā. Individuālie investori ir izrādījuši lielu apetīti pēc augsta ienesīguma iespējām, bet bieži vien izmantojot neregulētus vai pārāk spekulatīvus instrumentus, piemēram, CFD, binārās opcijas vai kriptovalūtas,” skaidro M. Jurgilas. “Tajā pašā laikā Eiropas obligāciju tirgū vērojama rekordaugsta emisija, tostarp no MVU, neinvestīciju kategorijas emitentiem, kā arī no valsts emitentiem. Axiology savieno abas šīs realitātes, ļaujot nodrošināt prasībām atbilstošu maza apjoma piekļuvi fiksēta ienākuma produktiem, kas ne tikai apmierina investoru pieprasījumu, bet arī palīdz finansēt Eiropas ekonomiku.”
Radīts partnerībām
Axiology darbība galvenokārt vērsta uz sadarbību ar aktīvu veidotājiem, brokeriem-dīleriem, pūļa finansēšanas platformu operatoriem un neobrokeriem, jo īpaši tiem, kas apkalpo mazos un vidējos uzņēmumus, kā arī privātos ieguldītājus. Nodrošinot prasībām atbilstošu, modulāru infrastruktūru digitālajai vērtspapīru emisijai, tirdzniecībai un norēķiniem, Axiology sniedz iespēju saviem partneriem ieviest tirgū jaunus produktus un paplašināt to piekļuves kanālus bez nepieciešamības pārveidot savas pamatsistēmas. Uzņēmuma darbību paredzēts uzsākt 2025. gada rudenī, pakāpeniski paplašinot to visā Eiropas Ekonomikas zonā.