Tehnoloģiju uzņēmums “Tet” piedalījās vienā no vadošajiem starptautiskajiem kiberdrošības forumiem “InCyber Forum”, kas no 1. līdz 3. aprīlim norisinājās Lillē, Francijā. Forums pulcēja ap 20 000 apmeklētāju un 700 dalībnieku no vairāk nekā 100 valstīm, kļūstot par būtisku platformu starptautiskajai sadarbībai valsts un uzņēmumu kiberdrošības veicināšanā.
Latviju forumā pārstāvēja “Tet” kopā ar Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūtu (LUMII), kas papildināja Latvijas pozīciju ar akadēmisko skatījumu un pētniecību kiberdrošībā. Pasākumā tika uzsvērta sabiedrības un speciālistu digitālās pratības nozīme un valsts sektora iesaiste kiberdrošības iniciatīvās.
“Forums Lillē bija ne tikai iespaidīgs mēroga un satura ziņā, bet arī vērtīgs ar iespējām veidot ciešāku sadarbību ar partneriem no dažādām valstīm. Redzam, ka kiberdrošības nozīme tikai pieaug, un šādi pasākumi sniedz būtisku ieskatu tajā, kādas tehnoloģijas, pieejas un zināšanas, iekļaujot arī kvantu drošas tehnoloģijas, ir nepieciešamas, lai efektīvi aizsargātu digitālo vidi,” norāda “Tet” tehnoloģiju attīstības eksperts Māris Petrovskis.
“InCyber Forum” šogad koncentrējās uz tādām aktuālām tēmām kā zero trust jeb nulles uzticamības arhitektūras attīstība, digitālās uzticības stiprināšana, kā arī mākslīgā intelekta lomu kiberdrošībā. Vēl viena būtiska joma bija drošības testēšana kā pakalpojums (tajā skaitā penetrācijas testēšana un ētiskā hakerēšana, kas ļauj uzņēmumiem proaktīvi identificēt vājās vietas savās sistēmās).
Savukārt pie Tet un LUMII stenda interesentiem tika stāstīts par Eiropas Savienības (ES) līdzfinansētā projekta “Eksperimentāla kvantu komunikācijas infrastruktūras izveide Latvijā” un Latvijas kvantu tīkla (LATQN) mērķiem un jau sasniegto. Klātesošo interese bija arī par Tet īstenotajiem kvantu tīkla testiem veselības un finanšu nozarē.
“Starp forumā apspriestajiem inovatīvajiem risinājumiem un aktuālajām tendencēm īpaša uzmanība tika pievērsta mākoņrisinājumiem kiberdrošībā – arvien nozīmīgāku lomu ieņem attālināti nodrošināti drošības pakalpojumi un analītika. Liels uzsvars tika likts uz lietotāju izglītošanu, tostarp apmācībām un apdraudējumu simulācijām, piemēram, pikšķerēšanas scenārijiem, kas palīdz attīstīt darbinieku spēju atpazīt un novērst kiberriskus,” stāsta Māris Petrovskis. Tika apspriesti arī ES regulatīvie ietvari, tostarp Digitālās operacionālās noturības akts (DORA) un Tīklu un informācijas sistēmu direktīva (NIS2), kā arī starptautiski atzītas drošības sertifikācijas, piemēram, ISO/IEC 27001. Ar DORA un NIS2 Eiropas Savienība īsā laika posmā ir pieņēmusi divus nozīmīgus normatīvos aktus, lai stiprinātu digitālo noturību un kiberdrošību. Abi regulējumi ir vērsti uz būtisku informācijas drošības līmeņa paaugstināšanu uzņēmumos, kuriem ir izšķiroša nozīme sabiedrībai un valsts ekonomikai.