Mūsdienās mūzika ir kļuvusi par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu. Tā mūs pavada visur – skan kafejnīcās, tirdzniecības centros, automašīnā braucot uz darbu vai mājās. Mīļāko dziesmu klausīšanās var mūs ne tikai emocionāli ietekmēt un palīdzēt atslābināties, bet arī veicināt vispārējo veselību. Skaidrojam, kā dažādi mūzikas žanri ietekmē mūsu organismu un, kā šo ietekmi var pastiprināt viedās tehnoloģijas.
Hronisku sāpju samazināšana par 21%
Laikā, kad izjūtam spriedzi vai trauksmi, mūsu ķermenī izdalās kortizols, ko parasti sauc par stresa hormonu. Pastāvīgi augsts tā līmenis ir saistīts ar tādām problēmām kā trauksme, depresija un sirds un asinsvadu slimības. Pētījumi liecina, ka klasiskās mūzikas klausīšanās palīdz samazināt kortizola līmeni asinīs, samazina sirdsdarbības ātrumu, asinsspiedienu un trauksmi. Šāda mūzika arī uzlabo miega kvalitāti, tāpēc tā ir noderīga tiem, kas saskaras ar miega traucējumiem.
Ja klasiskās mūzikas vietā priekšroka tiek dota džezam, arī tas var pozitīvi ietekmēt veselību. Kāds eksperiments parādīja, ka tieši džeza mūzikas klausīšanās ļāvusi samazināt pacientu sāpju līmeni par 21%. Turklāt secināts, ka džeza klausīšanās veicina asinsvadu paplašināšanos, kas uzlabo asinsriti un var samazināt demences, aneirismu vai asinsvadu bojājumu risku.
Kā izveidot labu klausīšanās pieredzi trokšņainā vidē?
Mūsdienās lietotāji ir ļoti iecienījuši viedās tehnoloģijas mūzikas klausīšanai, piemēram, bezvadu austiņas. Tomēr, kā apgalvo “Huawei” produktu apmācību vadītājs Latvijā Mikus Tillers, lai pilnvērtīgi izbaudītu mūzikas sniegtās priekšrocības, ļoti svarīgi izvēlēties kvalitatīvu ierīci.
“Kvalitatīvas bezvadu austiņas palīdz ne tikai precīzi atklāt klausāmās mūzikas skanējumu, bet arī ļauj tās lietot jebkurā vidē. Piemēram, “Huawei FreeBuds Pro 4” austiņās ir integrēts mākslīgā intelekta aktīvās trokšņu slāpēšanas (ANC) algoritms, kas ļauj novērst fona troksni līdz 100 dB zvana laikā. Turklāt bezvadu austiņās esošā “True sound” sistēma lieliski atveido gan zemas (līdz 14 Hz), gan augstas (līdz 48 kHz) frekvences, tāpēc ierīcē skanošās skaņas vienmēr paliek skaidri dzirdamas,” – bezvadu austiņu priekšrocības izklāsta M. Tillers.
Palīdz jaunu nervu šūnu ražošanā
Pierādīts, ka pat enerģiska un intensīva rokmūzika sniedz lielu emocionālu un fizisku labumu. Pētījumi rāda, ka tā var palīdzēt samazināt stresa līmeni, pastiprināt pozitīvas emocijas un uzlabot garastāvokli. Turklāt rokmūzikas klausīšanās ir saistīta ar lielāku serotonīna — vēl viena dzīvotspējīga ķīmiskā savienojuma smadzenēs, kas spēlē nozīmīgu lomu cīņā ar depresiju, trauksmi un emocionālu spriedzi — ražošanu. Pētījumos secināts, ka, klausoties dažādus mūzikas žanrus, tostarp roka mūziku, tiek veicināta jaunu neironu veidošanās smadzenēs un var uzlaboties motoriskās funkcijas.