inSight Mars lander varbūt nav tik žilbinošs, kā roveris, kurš var braukāt pa planētu, bet tas ir svarīgs instruments sarkanās planētas izpētē. Pēc nesējraķetes palaišanas 2018. gada 4. maijā, inSight tuvojas galamērķim. Tam vajadzētu nolaisties uz Marsa tuvākās nedēļas laikā. NASA ir aprakstījusi kā sekos līdzi notikumam no 146 miljonu kilometru attāluma.
Marss atrodas vairāku gaismas minūšu attālumā no Zemes, tāpēc nav iespējams zondi kontrolēt tiešā veidā. Kad zonde uzsāks automātisko nolaišanās procedūru, tā nosūtīs signālu atpakaļ uz Zemi. NASA to varēs izsekot, izmantojot radio teleskopus. Sekošanai aģentūra izmantos 2 objektus: Nacionālā Zinātnes Fonda Green Bank Observatoriju (National Science Foundation’s Green Bank Observatory) un Maksa Planka Radioastronomijas Institūta teleskopu (Max Planck Institute for Radio Astronomy’s telescope). Visi dati nonāks pie NASA JPL misijas kontroles Denverā.
Signāls nenesīs nekādu diagnostisko informāciju vai datus. Tomēr, inženieriem būtu jāspēj saprast, kad notiks svarīgi notikumi nolaišanās procesā, analizējot signāla frekvenci. Piemēram frekvences maiņa norādīs kad inSight uzsāks nolaišanās procesu un kad atvērsies izpletnis.
Turklāt inSight zonde nav vientuļa šajā ceļojumā. Tai seko 2 mazas CubeSat zondes, kuras uz Marsu tika nosūtītas kopā ar inSight. Šobrīd tās seko inSight un ir salīdzinoši nelielā attālumā aiz tās. Tās ir tehnoloģijas demonstrācijas zondes, bet spēj arī strādāt kā releji un palīdzēt nogādāt inSight datus uz Zemi.
Kad inSight nolaidīsies uz Marsa, zondes radiobāka modulēs signālu, lai norādītu uz to, ka svarīgā misijas daļa ir bijusi veiksmīga. Vairākas minūtes vēlāk zonde sūtīs jaudīgu X joslas signālu no galvenās antenas, lai NASA zinātu ka inSight ir drošībā. Pings saturēs vienkāršu stāvokļa informāciju. Tālāk būs jāgaida vairākais stundas, lai uzzinātu, vai saules paneļu izvietošana būs bijusi veiksmīga.
NASA Marsa Izlūkošanas Orbitētājs (Mars Reconnaissance Orbiter vai MRO) arī vēros nolaišanās procesu. Pirmajā orbītā tas saglabās datus atmiņā. Nākamajā, dažas stundas vēlāk, ierakstītos notikumus nosūtīs uz Zemi. MRO arī būs viens no galvenajiem misijas datu relejiem.
NASA sagaida, ka inSight sasniegs planētas virsmu 26. novembrī. Testu veikšanai būtu jāuzsākas drīz pēc tam.
Avots: extremetech.com