Kompānija “Microsoft” piedāvā jauktās realitātes jeb hibrīdrealitātes risinājumus, kas ļauj ķirurgiem uzlabot medicīnisko praksi operācijas laikā. Pagājušās nedēļas sākumā 15 ķirurgi no 13 dažādām pasaules valstīm 24 stundu pasākumā veica 13 jauktās realitātes ortopēdiskas operācijas. Ķirurgi sadarbojās, izmantojot tehnoloģiskos risinājumus “Microsoft HoloLens 2” un “Dynamics 365 Remote Assist”, un šo ķirurgu komandu vadīja profesors Tomass Gregorijs (Thomas Gregory), kurš pasaulē pirmo jauktās realitātes operāciju veica 2017. gada decembrī.
Profesors Gregorijs un viņa komanda no slimnīcas “Avicenne AP-HP” Francijā vadīja 13 jauktās realitātes operācijas 13 valstīs: Francijā, Indijā, AAE, Dienvidāfrikas Republikā, Ukrainā, Vācijā, Beļģijā, Marokā, Brazīlijā, Bolīvijā, Meksikā, ASV un Apvienotajā Karalistē. Katrs no šo valstu ķirurgiem tika aprīkots ar virtuālās realitātes brillēm “HoloLens 2” un programmu “Dynamics 365 Remote Assist”, ar kuras palīdzību iespējams veidot sadarbību un risināt problēmas attālināti. Šī kombinācija ārstiem sniedz vairākas iespējas: vizualizēt un veikt operāciju, izmantojot hologrammu, sekot līdzi kolēģu veiktās operācijas gaitai reālajā laikā, tādā veidā gūstot pieeju citu speciālistu zināšanām un pieredzei dažādos klīniskajos gadījumos, kā arī apmācīt ķirurgus, kuri atrodas citā pasaules malā.
“HoloLens” ir bezvadu, hologrāfiskas jauktās realitātes austiņas ar mikrofonu un brillēm, kas savienojas ar lietotnēm un citiem risinājumiem, lai padarītu iespējamu vai uzlabotu sadarbību un inovācijas, kā arī paaugstinātu produktivitāti. “HoloLens 2” ir vieglāks, ērtāks un aptverošāks rīks par iepriekšējām “HoloLens” versijām. Roku un acu izsekošanas tehnoloģija nosaka, kur atrodas ķirurga skatiens, un tādējādi uzlabo viņa darbības precizitāti. Kā uzsver viens no pasākuma dalībniekiem ortopēdiskais ķirurgs Dr. Bruno Gobato, “šī projekta lielākais devums ir tā spēja vienot dažādu kultūru un atšķirīgas profesionālās pieredzes cilvēkus”.
Unikālais pasākums papildus 13 jauktās realitātes hologrāfiskajām operācijām ietvēra arī 25 apaļā galda diskusijas, kurās dalībnieki diskutēja par tehnoloģiju ieguldījumu ķirurģiskajā praksē un medicīnas nākotni. Vairāk nekā 60 veselības aprūpes speciālistu no dažādām pasaules valstīm apsprieda jauktās realitātes, mākslīgā intelekta un citu tehnoloģisko inovāciju stiprās puses viņu pārstāvētajās medicīnas nozarēs. Šo diskusiju laikā tika uzsvērta arī digitālu risinājumu attīstības nozīme e-veselībā un dalībnieki tika iepazīstināti ar nākotnē paredzamajiem mācību veidiem veselības aprūpē.