Automašīnas sirds un asinsrites orgāns – tie ir akumulatori, kas nodrošina auto dzinēja uzsākšanu un enerģijas piegādi automašīnas elektronikai. Akumulators ir auto baterija, kas nodrošina gan efektīvu dzinēja palaišanu, gan ļauj izmantot iespējotās auto elektroierīces, sākot no gaismas līdz mūzikas atskaņošanai.
Lai gan akumulatora ilgtspēja ir vairākus gadus, laika gaitā tas var zaudēt savu spēju uzturēt optimālu enerģijas līmeni, un tad tas ir jānomaina. Ir daži izteikti rādītāji un pazīmes, kas norāda uz to, ka automašīnai būs jānomaina akumulators. Šeit dažas no tām.
Zema sākšanas jauda. Ja automašīnas dzinējs pie ieslēgšanas ilgi griežas vai arī jau procesā sāk griezties ļoti lēnim, tas var liecināt par akumulatora zemu sākšanas jaudu. Tas var būt īpaši izteikti ziemā vai, piemēram, pēc ilgstošākas automašīnas dīkstāves, kad auto ilgu laiku nav ticis darbināts.
Elektronikas traucējumi. Tie var izpausties kā problēmas ar radio, vadības paneļa funkciju pasliktināšanās u.tml. Ja automašīnas elektronikas sistēma izrāda iepriekš nebijušas problēmas, akumulatoram varētu būt zems spriegums.
Akumulatora bieža izlādēšanās. Ja ir bijušas vairākas reizes, kad akumulators pēkšņi ir izlādējies, un tas atkārtojas vairākas reizes, pastāv iespēja, ka tas vairs neuzturēs uzlādi un būs nepieciešama tā nomaiņa.
Lampu apgaismojuma samazināšanās. Ja lampu apgaismojuma spuldze mirgo vai izstaro gaismas kūļus nepastāvīgi, tas var norādīt uz zemu akumulatora spriegumu. Šī pazīme principā var būt viena no pirmajām, kas norāda uz tuvojošām akumulatora problēmām.
Parasti akumulatoriem ir ierobežots kalpošanas laiks, un, laikam ejot, tas vienkārši ir jānomaina, gluži tāpat kā klasiskās baterijas elektroniskām ierīcēm. Turklāt krasas laikapstākļu maiņas – ļoti auksts, ļoti karsts – var ievērojami samazināt akumulatora kalpošanas laiku. Lai pagarinātu tā ilgtspēju un saglabātu tā optimālo veiktspēju, iespējams ievērot dažus nosacījumus.
Kā pirmais – regulāri uzlādējiet akumulatoru! Ja automašīnu izmantojat reti vai vismaz ilgāku laiku, uzlādējiet tās akumulatoru. To darot vismaz reizi mēnesī, novērsīsiet akumulatora izlādi un palīdzēsiet saglabāt tā kapacitāti. Tāpat mēģiniet izvairīties no pilnīgas tā izlādes. Ja zināt, ka automašīnu neizmantosiet ilgāku laiku, atvienojiet akumulatoru no slodzes, piemēram, noņemot tā polu.
Pareiza un droša akumulatora atvienošana – atvienojot akumulatora spailes, pirmā vienmēr jāatvieno negatīvā klemme. Tīrīšana un akumulatora uzturēšana ir ļoti svarīga, un tā izpaužas kā akumulatora korpusa notīrīšana no netīrumiem, putekļiem, korozijas.
Ja automašīnai ir novērojama kāda no šīm izteiktajām pazīmēm, ir ieteicams pakonsultēties ar auto speciālistiem, lai noteiktu, vai ir nepieciešama akumulatora nomaiņa. Par to, kā pareizi izvēlēties akumulatoru, lasi šeit.
Jāmaina akumulators! Kāds akumulators jāpērk un kā to nomainīt pareizi?
Ja automašīnai novērota kāda no augstāk minētajām pazīmēm, ir jāmaina akumulators. Pirms tā nomaiņas, ir jāzina, kā tas jādara un kāds tieši akumulators vajadzīgs. Pats vienkāršākais un praktiskākais veids – apskatīt veco akumulatoru un pielāgot attiecīgi jauno pēc tā parametriem.
Svarīgi atcerēties – ja akumulatora nomaiņu veicat paši, tad pārbaudiet, vai akumulatora baterija ir atbilstoši nostiprināta. Ja tas tā nebūs, tad triecienu gadījumā akumulators var izkustēties no vietas un izraisīt īssavienojumu. Vecais akumulators nav jānoglabā garāžā vai bēniņos, bet gan jānodod speciālos bīstamo atkritumu pieņemšanas punktos.
Interneta veikalā 220.lv pieejami automašīnu akumulatori dažādās cenu amplitūdās no tādiem ražotājiem kā Varta, Exide, Autopart u.c. Veikala kreisajā pusē izvēlnē var veikt produktu atlasi pēc preču zīmes, sprieguma, akumulatora tipa un saderības iespējām. Ilgstspējīgi akumulatori plašā klāstā vienuviet!