Kas ir globālais tīmeklis?

WWW globālais tīmeklis

Globālais tīmeklis, ko ikdienā saucam par “vē vē vē”, glabā visas vietnes un mājaslapas. Tie ir 3 burti, kas vieno pasauli. 

Kas ir globālais tīmeklis?

World Wide Web jeb globālais tīmeklis apkopo neskaitāmi daudz mājaslapu, kam ir dažāda veida saturs – filmas, iepirkšanās, sociālie mediji utt. To visu var iztēloties kā transportu karti ar daudz ceļiem. Atklāt jaunas vietas var ne tikai pa taisno dodoties uz galamērķi ar URL jeb mājaslapas nosaukumu. To var izdarīt arī izmantojot hiperlinkus, kas ļaus izbaudīt vairāku vietu piedāvāto. 

Kā strādā WWW?

1. Klienta-servera modelis:

WWW darbojas kā klienta-servera modelis. Lietotāja ierīce ir klients, kas komunicē ar tuvākajiem serveriem. 

2. Pārlūkprogrammas

Lietotāji piekļūst WWW ar pārlūkprogrammām gluži kā Google Chrome, Safari utt. Tās interpretē un parāda tīmekļa saturu, kas ietver bildes, tekstu, multimedijus un interaktīvus elementus. 

3. URL

Katrs pieejamais saturs tiek identificēts ar tam unikālu adresi, ko dēvē par URL jeb Uniform Resource Locator. 

4. HTTP un HTTPS

HTTP un HTTPS ir komunikācijas protokoli, ar ko tiek pārraidīti dati. HTTP ir standarta versija, taču HTTPS ir ar papildus drošības slāni. 

5. DNS

Ievadot pārlūkprogrammā URL, sistēma cilvēkam saprotamo nosaukumu pārveidos IP adresē, ko saprot datori. Tā tiek atrasts serveris, kas glabā pieprasīto saturu. 

6. Serveri

Tīmekļa serveri glabā un nodrošina klienta pieprasīto saturu. Serveri saņem pieprasījumus no tīmekļiem, tos apstrādā un nosūta atpakaļ pieprasītos datus – HTML lapas, attēlus utt. 

7. HTML

Mājaslapas tiek izveidotas ar HTML palīdzību. Tas nodrošina standarta mājaslapas uzbūvi. 

8. Hiperlinki

Ar šo linku palīdzību no vienas lapas var nokļūt pavisam citā. Tiek veidots kls ar savienotām lapām. 

9. Sīkdatnes

Sīkdatnes jeb cookies ir nelieli datu apjomi, kas tiek glabāti, lai mājaslapa atpazītu ierīci.

Kāda atšķirība starp WWW un internetu?

Iespējams, ikdienā abus jēdzienus dēvējam vienā vārdā – internets. Visi saprot, par ko ir runa, jautājumu nav. Taču, ja ievēro precizitāti, tās ir divas dažādas lietas. 

  • Internets

Bez šī mēs nemaz nezinātu par WWW. Internets izmanto dažādus savienojamības veidus – tiešo kontaktu, bezvadu tīklus, satelītu linkus utt. Tas savieno visas pasaules ierīces, ļaujot komunicēt caur tām, dalīties ar datiem, kā arī – apmeklēt globālo tīmekli. 

  • WWW

Globālajam tīmeklim varam piekļūt tikai caur pārlūkprogrammām un tikai tad, ja ir interneta pieslēgums. Izmantojot world wide web, varam atrast dažāda veida saturu un resursus, kas nāk no dažādām pasaules malām. 

Tātad: 

  • Bez pieejama interneta, nav nekāda iespēja piekļūt WWW, vismaz šajā gadsimtā. 
  • Internets savieno ne tikai WWW vietnes, bet arī ļauj paveikt lērumu citu funkciju, piemēram, video zvanus vai navigāciju. 

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt