Mūsdienās ir ļoti viegli piekļūt internetam. Tas ir gandrīz visur. Nav nekādas vajadzības pēc specifiskām tehniskām zināšanām, vienkārši nepieciešams ieslēgt ierīci un savienojums tiks izveidots nekavējoties. Taču aiz tā visa slēpjas daudz kas sarežģītāks.
Lietojot internetu ir vērts zināt pāris tīklošanās jēdzienus. IP adrese ir šo jēdzienu sarakstu augšgalā. Ir svarīgi izprast ar internetu saistītās pamata lietas – tās palīdzēs atrast jaunus veidus, kā uzlabot konfidencialitāti un drošību internetā, kā arī palīdzēs atrsisināt interneta savienojuma problēmas, kas varētu rasties nākotnē.
Kas tad īsti ir IP adrese?
Ar internetu ir saistīts milzīgs ierīču tīkls, sākot no maršrutētājiem, personālajiem datoriem, mobilajām ierīcēm un planšetdatoriem, līdz pat Web serveriem un vislielākajām skaitļošanas ierīcēm, ko izmanto lielie uzņēmumi.
Kad kāda no šīm ierīcēm nonāk tiešsaistē, tai tiek piešķirta publiskā IP adrese. Publiskās adreses standarta tips ir (saukta arī par IPv4 adresi) ir četri numuri, kas atdalīti ar punktiem, kur pirmais numurs parasti ir no 1 līdz 191, un pārējie trīs ir no 0 līdz 255, piemēram:
81.151.203.58
Otrs adrešu formāta tips, ko sauc IPv6, varētu izskatīties aptuveni šādi:
2001:db8:0:1234:0:567:8:1
IP adrese ir svarīga. Tā norāda dažādu informāciju par Jums, piemēram, kur atrodaties un ļauj Jums sazināties ar citiem.
Piemēram, ja pārlūkprogrammā, ievadāt google.lv meklēšanas vietni, sistēma izmanto domēna nosaukumu serveri, lai šo domēnu pārveidotu uz publisku IP adresi, piemēram 58.216.213.100. Pēc tam pārlūkprogramma nosūta pieprasījumu pēc Google, pievienojot Jūsu IP adresi, un Google to izmanto, lai nosūtītu lapu atpakaļ. Nekas no šī nebūtu iespējams bez šādas adrešu koplietošanas.
IP adreses nav paredzētas tikai internetam, ja ierīci pievienojat maršrutētājam, tam ir piešķirta privāta IP adrese, kas parasti sākās ar 192.168. Tā ļauj sazināties ar citām ierīcēm tīklā, iespējams nosūtot informāciju caur maršrutētāju vai kopīgojot resursus, piemēram, failus, mapes vai printeri.
Kāda ir mana publiskā IP adrese?
Ir vairāki veidi, kā noskaidrot savu publisko IP adresi. Piemēram, ierakstiet Google: what is my IP? (kāda ir mana IP adrese) un Google Jums parādīs Jūsu publisko IP adresi.
IP adreses atrašanai tiek izmantoti īpaši ģeolokācijas pakalpojumi. Publiskā IP adrese var mainīties atkarībā no tā, kā tiekat tiešsaistē (izmantojot mobilo tīklu, WiFi, mājas internetu vai ko citu), un tā var mainīties atkal, kad atkārtoti izveidosiet savienojumu ar tīklu.
Kāda ir mana privātā IP adrese?
Privātā IP adrese identificē ierīci tikai vietējā tīklā. Ja mēģināt noskaidrot tīkla problēmu, vai rodas problēmas ar resursu koplietošanu, var būt noderīgi to izsekot. Windows sistēma piedāvā dažādus veidus kā to noteikt, viens no tiem:
- Ar Ctrl + Alt + Delete taustiņu kombināciju atveriet Task Manager (uzdevumu pārvaldnieku). Noklikšķiniet uz More Details (papildus informācija), pēc tam noklikšķiniet uz Performance (veiktspēja) un kreisajā stūrī izvēlieties izmantot internetu (piemēram, WiFi). Jūsu privātā IP adrese tiek parādīta labajā pusē.
IP adreses maiņa
Lai gan Jūsu publiskā IP adrese vienmēr sniegs informāciju par Jums, to ir iespējams mainīt.
Visvienkāršākā iespēja ir piekļūt internetam, izmantojot citu tīklu. Ja izmantojat viedtālruni un mobilos datus, pavisam vienkārši pieslēdzieties kādam WiFi un Jums būs cita IP adrese.
Atkarībā no iestatījumiem, iespējams iegūsiet jaunu IP adresi, ja restartēsiet ierīci, pārtrauksiet un tad atjaunosiet savienojumu, vai restartēsiet, piemēram, WiFi rūteri.
Visefektīvākais veids, kā mainīt savu digitālo identitāti ir iegādāties VPN jeb Virtual Private Network (virtuālais privātais internets) pakalpojumu, kas ļauj aizstāt veco IP adresi pret jaunu, kad vien vēlaties.
Lielākā daļa VPN sniedz iespēju izvēlēties IP no 20 vai pat vairāk pasaules valstīm. Jaunā IP adrese spēs uzrādīt, ka, piemēram, atrodaties ASV vai Āzijā.
Vēl viena liela priekšrocība ir tā, ka VPN droši šifrē Jūsu savienojumu, lai pasargātu Jūs internetā no citiem. Ja piekļūstat internetam, izmantojot publisko WiFi, citiem būs grūti Jūs izsekot, nozagt lietotājvārdus, paroles vai citu personīgu informāciju.
Internetā pieejami arī dažādi bezmaksas VPN, taču tie mēdz būt ļoti lēni un nereti ierobežoti ar noteiktu datu apjomu. Maksas VPN cenas ir dažādas, taču lielākoties tās ir aptuveni 10 Eur mēnesī.
Lai uzzinātu, kas ir VPN, lasi par to mūsu rakstā šeit.