Free Our Feeds vēlas izveidot sociālo plašsaziņas līdzekļu ekosistēmu, kas būtu “noturīga pret miljardieru ietekmi”.
Tehnoloģiju aizstāvji un slavenības atbalsta kampaņu Free Our Feeds, kuras mērķis ir “glābt sociālos medijus no miljardieru ietekmes”. Projekta mērķis ir trīs gadu laikā savākt 30 miljonus EUR, lai atbalstītu sociālo mediju ekosistēmas attīstību, ko darbina AT protokols jeb decentralizētais tīkls, kas nodrošina Bluesky.
Savāktie līdzekļi tiks novirzīti sabiedriskas nozīmes fonda darbības uzsākšanai, lai atbalstītu projektu. Vienlaikus tiks izveidota “neatkarīgi izvietota infrastruktūra”, kas Bluesky lietotājiem, izstrādātājiem un pētniekiem nodrošinātu piekļuvi publicētajam saturam un datiem “neatkarīgi no tā, ko uzņēmums nolems darīt nākotnē”.
Bluesky, kas sākās kā pētniecības projekts bijušā Twitter izpilddirektora Džeka Dorzija vadībā, 2021. gadā kļuva par neatkarīgu uzņēmumu un turpināja veidot AT protokolu. Protokols ir atvērtā koda infrastruktūru, kuras mērķis ir izveidot sociālo ekosistēmu ar sadarbspējīgām lietotnēm.
Bluesky uz šīs struktūras pamata izveidoja savu sociālo tīklu, piesaistot miljoniem līdzekļu un piesaistot arvien lielāku lietotāju skaitu. Neraugoties uz šiem centieniem, Free Our Feeds uzskata, ka “sabiedrības interesēs pārvaldītu sociālo infrastruktūru nevar mūžīgi pārvaldīt privāts sociālo mediju uzņēmums”.
“Bluesky pamatā esošā tehnoloģija – AT protokols – varētu piedāvāt jaunu ceļu sociālajam tīmeklim. Tomēr pašreizējā stadijā to joprojām atbalsta riska kapitāls,” paziņojumā sacīja Vikipēdijas līdzdibinātājs un Free Our Feeds atbalstītājs Džimijs Velss.
“Šīs svarīgās iniciatīvas mērķis ir aizsargāt Bluesky pamattehnoloģiju un likt tai neatkarīgu ceļu, lai sociālo plašsaziņas līdzekļu nākotne būtu brīva no viena uzņēmuma vai miljardieru grupas kaprīzēm.”
Citādāka ideja par sociālo mediju pārvaldi
Projektu vadīs deviņi aizbildņi, tostarp Mozilla Foundation Nabiha Sijeds un Marks Surmans, kuri pārraudzīs projekta “galvenos pārvaldības lēmumus”.
Mastodon arī atsakās no viena īpašnieka modeļa, ko izmanto tādas sociālās platformas kā Marka Zakerberga Meta un Īlona Maska X. Pirmdien Mastodon izpilddirektors Judžīns Ročko paziņoja, ka viņš decentralizētā sociālā tīkla īpašumtiesības nodos bezpeļņas organizācijai. “Mastodon nedrīkst piederēt vai kontrolēt vienam cilvēkam,” viņš sacīja.
Meta ir veicis krasas izmaiņas satura moderēšanas politikā un notikusi izteikta X transformācija Maska pārvaldībā. Respektīvi, projekts Free Our Feeds nevarēja realizēties piemērotākā laikā – pat ja tā centieni varētu prasīt zināmu laiku, lai tos realizētu.
Avots: TheVerge