Krievija pieprasa 212 VPN dzēšanu no lietotņu veikala

Krievija ir pieprasījusi, ka no Play Store tiek dzēsti 212 VPN, no kā 6 vairs nav pieejami valstī, bet Google pretojas.

Starp martu un aprīli Krievijas cenzūras aģentūra Roksomnadzor iesniegusi 212 VPN bloķēšanas pieprasījumus pret Google. Taču no tiem tikai 6 lietotnes, šķiet, ir dzēstas, rezultējoties 53 nepieejamos virtuālajos privātajos tīklos iekš Krievijas Google Play Store.

Valsts pētnieciskā žurnāliste Marija Kolomičenko atklājusi, ka no 12. marta Google ir saņēmuši vismaz 47 VPN dzēšanas pieprasījumus. Pēc atklājuma GreatFire AppCensorship projekta pētnieki uzsāka 399 pakalpojumu analīzi, atklājot, ka Roskomnadzor patiesībā ir tēmējuši tikai 212 rīkus.

GreatFire atradumi norāda uz eskalāciju Kremļa karā pret VPN. Tomēr atšķirība no Apple, kas 2024. gadā pēc pieprasījuma vien dzēsa vismaz 60 lietotņu, Google ir daudz atturīgāki.

214 pieprasījumi dzēst 212 VPN

Roskomnadzor cīņa pret lietotnēm nav nekas jauns. Tomēr, kā GreatFire kampaņas un advokatūras direktors Benžamins Ismaīls vēsta: “Krievijas valdība dodas totālā karā pret VPN un pārējiem rīkiem, kas ļauj Krievijas pilsoņiem apiet cenzūru un novērošanu.”

Precīzāk – GreatFire kopumā reģistrēja 214 dzēšanas pieprasījumus starp 2025. gada 12. martu un 1. aprīli. Starp tiem ir 212 virtuālie privātie tīkli un līdzīgas lietotnes kā VPN client un proxy rīki.

Daži no pieprasījumiem tika iesniegti zem pagājušā gada martā ieviestā likuma, kas kriminalizē informācijas izplatīšanas veidus, kas apiet interneta ierobežojumus. Neraugoties uz to, VPN nav pārkāpums Krievijā.

Kā iepriekšminēts, Google, šķiet, līdz šim ir izvairījušies no Krievijas cenzūras prasībām. GreatFire norāda, ka Roskomnadzor prasījumu vilnis esot skāris tikai 6 lietotnes, kas vairs nav pieejamas iekš Play Store. Sarakstā ir arī populārais pakalpojums ExpressVPN.

Kopumā 53 pakalpojumi vairs nav atrodami Krievijas Google Play Store. Tie iekļauj arī NordVPN, CyberGhost, Private Internet Access (PIA) un Astrill VPN.

Lietotnes kā Proton VPN, Mullvad un Amnezia VPN joprojām ir pieejamas valsts aplikāciju veikalā. 

Interesanti gan, ka pētnieki atraduši neprecizitātes ar paša Roskomnadzor dzēšanas pieprasījumiem, kas atsevišķos gadījumos mērķēja uz jau dzēstām lietotnēm. 

ExpressVPN ir viens no piemēriem, jo vairs neesot pieejams Krievijas Google Play Store laikā no 2024. gada marta līdz septembrim.

Izaicinājums ir arī noteikt, vai lietotnes dzēšanas pamatojums ir minētais iemesls. Piemēram, Avast VPN bloga ierakstā apstiprināja, ka uzņēmuma lēmums pārtraukt darbību valstī ir kara dēļ. Tāpat arī citi izstrādātāji ir bijuši spiesti pamest valsts lietotņu veikalu.

Tomēr, atsaucoties uz Ismaīlu, tas nenozīmē, ka cenzūra neeksistē.

TechRadar viņš stāstīja: “Pašu cenzūra tāpat ir cenzūra: tā vienkārši ir tieša, sistemātiska forma, nevis formāla dzēšana. Un, ja beigās tas bija izstrādātāja lēmums dzēst lietotnes kā daļa no plašākas atkāpšanās no Krievijas tirgus, mēs nožēlojam šādu izvēli.”

AppCensorship aicina realizēt labāku neatkarīgo pārskatīšanu un atklātību no tehnoloģiju platformām.

Avots: TechRadar

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt