Lasso cenšas uzlabot atkritumu otrreizējās pārstrādes problēmu, viena māja laikā

Atkritumu otrreizēja pārstrāde ir kaut kas, ko daudzi no mums uzskata par pašsaprotamu, pieņemot, ka tas, ko mēs iemetam atkritumu tvertnē, tiek pareizi pārstrādāts. Taču tā ne vienmēr notiek – ne katrā pašvaldībā vai valstī ir tam nepieciešamā tehnika, rūpnīcas vai līdzekļi. Turklāt, pat ja visa nepieciešamā infrastruktūra ir nodrošināta, lai atkritumus varētu pārstrādāt, tiem jābūt tīriem un pareizi sašķirotiem, citādi tie nonāk kopējo nepārstrādājamo atkritumu kaudzē. Kā jau parasti, arī šai problēmai kāds uzņēmums ir atradis tehnoloģisku risinājumu…

Uzņēmums Lasso Loop paziņoja par pārstrādes ierīces, ko dēvē arī par Lasso, prototipu CES 2022 tehnoloģiju pasākumā. Savā pašreizējā veidolā Lasso ir liela, pelēka kaste. Vairāk nekā 5 pēdu (aptuveni 150 cm) gara, tā pašlaik ir pārāk liela, lai ietilptu standarta virtuvē, bet Lasso Loop apgalvo, ka tehnoloģijas gala variants būs mazāks.

Lasso atkritumu pārstrādes ierīce pieņem un kārto septiņus dažādus materiālus: PET un HDPE plastmasu; brūnu, zaļu un caurspīdīgu stiklu; alumīnija un tērauda bundžas. Kad atkritumi ir ievietoti iekārtā, sensori un kameras pārbauda, vai to patiešām var pārstrādāt. Kā arī skenējot priekšmeta izmērus un formu, kameras meklē svītrkodus vai zīmes, kas var palīdzēt noteikt materiāla tipu.

Ja priekšmets ir derīgs pārstrādei, Lasso to nomazgā un noņem visas uzlīmes. Uzlīmes un etiķetes tiek glabātas speciālā nodalījumā, un tas ir periodiski jāiztukšo, tāpat kā drēbju žāvētāja filtri. Kad atkritumi ir tīri, tie tiek pārvietoti uz daļu, kur tie tiek samalti un ievietoti atsevišķos konteineros ierīces apakšā. Šāds risinājums palīdz samazināt piesārņojumu, kas rodas atkritumu pārstrādes procesā un ir visai aktuāla problēma.

“Domājot par dažādiem otrreizējai pārstrādei paredzētiem materiāliem, ir pieejams zaļš, caurspīdīgs, brūns stikls, bet mēs parasti to visu šķirojam kā vienkārši stiklu,” stāsta Lasso mārketinga vadītājs Dominiks Leonards. “Taču tie patiesībā ir dažādi materiāli, un tie ir jātur atsevišķi, lai tos varētu pareizi pārstrādāt.”

Kad materiāli ir sašķiroti un sadalīti sasmalcinātos gabalos, ierīces īpašniekiem par to būs jāpaziņo Lasso lietotnē. Pēc tam uzņēmums savāks un pārdos materiālus uzņēmumiem, kas tos izmantos atkārtotai ražošanai. Jaunā ierīce pagaidām vēl nenodrošinās iespēju pilnībā atteikties no miskastes, jo vēl nepieņems papīru, kartonu un citus materiālus, taču ar laiku plānots uzlabot ierīci un izveidot tvertni arī šiem materiāliem.

Tāpat kā jebkura jauna ierīce, arī šī tehnoloģija nav lēta. Ierīci iespējams pasūtīt iepriekš pārdošanā par 3500 ASV dolāriem jeb aptuveni 3200 Eur. Lasso pirmo reizi būs pieejams kā daļa no izmēģinājuma programmas, kas tiks īstenota 2023. gadā Sanfrancisko teritorijā, ar plašāku pieejamību 2024. gadā.

“Mēs gribam būt visur, kur ir miskaste vai atkritumu konteiners,” saka uzņēmuma pārstāvis, kad tiek uzdots jautājums, kāpēc Lasso Loop sāk ar privātmāju tirgu, nevis mērķē uz birojiem, iepirkšanās centriem vai dzīvokļu kompleksiem. “Mēs sākām strādāt ar privātmājām, jo no tām ir visai liels pieprasījums un cilvēki gatavi šo ierīci izmantot ikdienā.” Lasso Loop apgalvo, ka Lasso izmantos apmēram tikpat daudz enerģijas kā vidēja enerģijas patēriņa veļas mazgājamā mašīna.

Avots: CNET

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

One Response

  1. Ja cena nokristos kādas 2 reizes, gribētu šitādu. Cita starpā, ģeniāla pieeja, kas var daudz ko atrisināt. Taisni jābrīnās, ka tas agrāk nevienam nav ienācis prātā.
    Gribas mazliet apšaubīt šī pasākuma ekonomisko izdevīgumu – vismaz, tam, kas šo ierīci lieto. Ierīce varētu patērēt diezgan daudz ūdens un elektroenerģijas. Taču ērtība tā ir milzīga un, tehnoloģijai attīstoties, kļūs vēl lielāka. Par to ir vērts maksāt.

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt