Microsoft, Google, IBM, Cisco un citi gatavos ziņojumu, kā mākslīgais intelekts ietekmēšot amatus tehnoloģiju sfērā.
Mākslīgais intelekts (MI) turpina strauji attīstīties, rosinot debates, kā tas ietekmēs darbiniekus un ekonomiku. Lielie tehnoloģiju uzņēmumi, kas cītīgi investē MI, ieskaitot Google un Microsoft, kopīgiem spēkiem pētīs, kā MI varētu ietekmēt tehnoloģiju sfēras amatus.
Grupa, kā priekšgalā atrodas Cisco, telekomunikāciju iekārtu ražotājs, pulcē arī IBM, mikroshēmu ražotāju Intel, biznesa programmatūras uzņēmumu SAP un tehnoloģiju konsultantu Accenture. Savukārt, padomdevēju lomā stājušies AFL-CIO un CWA.
Ģeneratīvā MI, piemēram, tērzēšanas robotu un attēlu ģeneratoru zibenīgā attīstība ir satracinājusi tehnoloģiju industriju. Daudzi uzņēmumi izvēlas piedalīties tās augšanā, veidojot jaunus MI rīkus un solot revolucionāras, naudu pelnošas stratēģijas. Tomēr tik pat strauji izplatās arī bažas, ka MI atņems darbu cilvēkiem.
Profesijās, kur daudz jāraksta, cilvēki jau tiek aizstāti ar tērzēšanas robotiem. Holivudas rakstnieki izcīnīja imunitāti pret strādāšanu ar MI ģenerētu materiālu. Daudzi datoru kodētāji saka, ka izmanto MI, lai ģenerētu kodu, kas īpaši paātrina darba procesu. 2013. gadā publicētais pētījums no Pew Research Center sacīja, ka apmēram 20% Amerikas darbinieku strādā amatā, kur jāizmanto MI, piemēram, nodokļu sagatavotāji, tekstu autori un tīmekļu izstrādātāji.
Kopumā gan nav skaidrs, kā vai vispār MI revolūcija īpaši ietekmēs darbiniekus. Nav arī zināms, ko tieši iepriekšminētā grupa vēlas darīt.
Cisco paziņojumā tika minēts, ka grupa fokusēsies uz “praktiska ieskata uzņēmumu vadītājiem un darbiniekiem” izstrādi. Tajā būs apskatāms, kā MI, iespējams, izmainīs 56 dažādu tehnoloģiju darbus, bet nav skaidrots tieši kādus. Cisco pārstāvis sacīja, ka uzņēmumi vēl strādā, lai precizētu, kāda veida profesijas tiks apspriestas. Taču Google, Microsoft, CWA un AFL-CIO pārstāvis atteicās sniegt papildus komentārus.
Mākslīgais Intelekts tehnoloģiju pasaulē
Korporācijas bieži vien apvienojas grupās, lai rakstītu ziņojumus par savas industrijas aktuālajām problēmsituācijām. Ekonomikai mainoties, daudzi tehnoloģiju uzņēmumu vadītāji ir publiski apsprieduši darbinieku “pārkvalificēšanu” vai “prasmju paaugstināšanu”, sniedzot viņiem apmācības jaunu prasmju iegūšanai. Tomēr tieši tie paši uzņēmumi nevilcinās atlaist savus darbiniekus.
Konferences paneļu laikā, intervijās un ieņēmumu pārskatu zvanos, lielākā daļa MI uzņēmumu vadītāji noliedz bažas par darba zaudēšanu. Viņi argumentē, ka tehnoloģija varētu aizstāt konkrētas profesijas, taču tādējādi esošie darbinieki tiks augstāk novērtēti, jo izzudīs laikietilpīgi un garlaicīgi pienākumi. Google un Microsoft ļoti piesātina savas programmatūras rīkus, piemēram, Google Docs vai Microsoft Outlook ar MI, uzsverot, ka tās var rakstīt e-pastus vai apkopot konferences galvenos punktus.
Avots: Washington Post