Neuralink pirmo reizi ticis implantēts cilvēkā

Īlona Maska Neuralink smadzeņu mikroshēma pirmo reizi implantēta cilvēkā. Esam spēruši soli tuvāk, lai viedtālruņi būtu mūsu galvās. 

Īlona Maska Neuralink uzņēmums šonedēļ sasniedzis svarīgu mērķi. Masks platformā X dalās ar ziņu: “Vakar pirmais cilvēks saņēma implantu un notiek veiksmīga atveseļošanās.”

2016. gadā, domājot par to, kā mākslīgais intelekts varētu kļūt gudrāks par cilvēkiem, Masks piedāvāja ideju par smadzeņu un datora saskarni – Neural Lace. Tika radīta ideja par implantu, kas pārvarētu cilvēka un datora mijiedarbības ierobežojumus. Tesla īpašnieks apgalvoja, ka saskarne, kas spētu lasīt smadzeņu signālus un tos nogādātu digitālām sistēmām, pārspētu tipiskās darbības ar tastatūru un pelīti. 

Vien četrus gadus vēlāk, Masks prezentēja agrīnos klīniskos pētījumus, un jau 2021. gadā uzņēmums mērkaķī ievietoja ierīci, kas izmantoja saskarni, lai kontrolētu spēli Pong

Līdz šim šķita, ka jautrība sit augstu vilni, taču tikai līdz šai nedēļai, kad Masks paziņoja par pētījumiem ar cilvēkiem. Kā arī jauna zīmola ieviešanu. 

Neuralink pirmo produktu sauc ‘’Telepathy” jeb telepātija. Ražotājs min, ka ar ierīci var “Ar domāšanu vien kontrolēt savu viedtālruni vai datoru un caur tiem arī jebkuru citu ierīci.”

Kā tika paredzēts jau iepriekš – šie implanti nav domāti visiem. 2020. gadā Masks skaidroja, ka mērķis ir “risināt nopietnas mugurkaula un smadzeņu problēmas ar nemanāmi implantētu ierīci”. Šonedēļ viņš ziņoja, ka “Pirmie rindā būs tie, kuri zaudējuši spēju izmantot savas ekstremitātes. Iedomājaties, ja Stīvens Hokings varētu komunicēt ātrāk par jebkuru mašīnrakstītāju vai izsoļu darbinieku. Tāds ir mērķis.”

Kas ir Neuralink Telepathy?

Tie ir bioloģiski droši implanti no mazām diska formas ierīcēm, un no tiem izrit īpaši smalki vadi, kas savienojas un darbojas ar dažādām smadzeņu daļām. Tie nolasa darbības potenciālus, un datora interfeiss tos interpretē, lai saprastu pētāmā objekta nodomus un tos pārtulkotu kā darbību, piemēram, viedtālrunī. Pirmajā izmēģinājuma reizē Masks pieminēja, ka “sākotnējie rezultāti uzrāda daudzsološu potenciāla noteikšanu,”, bet viņš nekomentēja, vai pacients vispār spēja kaut ko kontrolēt ar savu prātu. 

Masks neaprakstīja, kā notika implantācijas process. Taču, atceroties 2020. gadu, Neuralink iepazīstināja ar Link operāciju robotu, ar ko tika solīts nesāpīgs process, tas ir, bez traumām. Ņemot vērā, ka implantam jābūt zem ādas un kauliem, atrodoties virs smadzenēm, nav skaidrs, kā to var panākt bez sāpēm. Nav arī skaidrs, vai ‘’Telepathy’’ ievietošanai tika saukts palīgā Link. 

Iespējams, daudzi uzskata, ka telepātija ir savu domu raidīšana citam cilvēkam, taču definīcija ir “domu vai ideju ziņošana ar līdzekļiem, kas nepielieto jau zināmās maņas.”

Viedtālrunis galvas iekšienē

Maskam īpaši patīk izmantot hiperbolas, kad jāapraksta Neuralink. Vienā no agrīnajām demonstrācijām, viņš pa pusei jokojoties sacīja: “Tas ir it kā smadzenēs būtu iekļuvis viedtālrunis.” Vēlāk vēl pievienoja, ka “Nākotnē būs iespēja saglabāt un vēlreiz atskaņot atmiņas.”

Pēc pirmās veiksmīgās implantācijas, Masks, šķiet, kļuvis klusāks. Nav bijusi neviena preses konference vai pacienta atrādīšana žurnālistiem. Viss, ko saņēmām, ir pāris ieraksti un blāvas detaļas. 

Ir vērts pieminēt, ka, neskatoties uz Maska plātīšanos un dažreiz nosodāmo retoriku, viņš diezgan precīzi paredzēja to, kādu lomu mūsdienās spēlēs mākslīgais intelekts. 2016. gadā vēl nebija ChatGPT, Google Bard vai Microsoft CoPilot. Nebija ne tuvu nekā līdzīga tiem dziļviltojumiem, ko zinām tagad. Mākslīgais intelekts (MI) ieņem arī dažādas profesijas, un ideja, ka cilvēki atpaliek no MI, vairāk sāk izklausīties pēc realitātes, nevis fantāzijas. 

Avots: TechRadar

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt