Tehnoloģijas attīstās ātri un dažkārt jaunumi nebeidz mūs pārsteigt. Vēl pirms pāris gadiem, kad tika prezentēti koncepti par pirmajiem salokāmajiem viedtālruņiem, daudzi uz tiem skatījās visai skeptiski, bet nu daļai tie ir ikdienas sastāvdaļa. Vai zinājāt, ka jau pirms 15 gadiem tika runāts par viedtālruņiem, uz kuru skārienekrāniem ir piepūšami taustiņi? Jā, jau 2009. gadā kāds ziņu portāls jau publicēja rakstu, ka varbūt šādu tehnoloģiju redzēsim jau visai drīz. Pavisam nesen kāda pētnieku grupa Future Interfaces Group (FIG) no Carnegie Mellon universitātes Pensilvānijā publicēja pētījumu par šīs tehnoloģijas pielietošanu uz OLED ekrāniem.
Šo visai īpatnējo tehnoloģiju sauc pa Flat Panel Haptics. Ar ko tā atšķirās no tā, kas tika prezentēts pirms 15 gadiem? Jaunākajai tehnoloģijai, pateicoties jaunajam Embedded Electro-Osmotic (EEOP) pumpja dizainam izdevies izveidot līdz pat 5 mm biezus taustiņus. Tehnoloģija sastāv no 11 slāņiem, no kuriem 7 ir funkcionāli. Tā, izmantojot strāvu, spēj pārvietot specifisku šķidrumu, kas ļauj mainīt pogu biezumu.
Pētījumā ietvaros virsējā slānī izmantos silikons. Lai gan mūsdienu viedtālruņu AMOLED ekrāni nav tik elastīgi, taču spēj atbalstīt nelielas reljefa izmaiņas viedtālruņa Qwerty tastatūras daļā. Pētījumā minēts, ka taustiņi spētu parādīties, kad tie ir nepieciešami (tie varētu funkcionēt līdzīgi, kā viedtālruņi, kuru kameras no korpusa iznirst tad, kad tiek atvērta fotografēšanas lietotne). Pētījumā minēti arī citādi tehnoloģijas pielietojumu viedtālruņos, piemēram, tā varētu izcelt konkrētas lietotnes, kad tās saņēmušas kādu ziņojumu vai arī izcelt modinātāja izslēgšanas pogu, kad tas skan.
Varbūt rodas jautājums, kādēļ šāda tehnoloģija nepieciešama un kāds būtu tās pielietojums? Pirmkārt, tā ļautu vājredzīgiem un neredzīgiem cilvēkiem pilnvērtīgi izmantot viedtālruņus. Otrkārt, šādas pogas varētu piesaistīt tos, kas iecienījuši viedtālruņu spēles, jo pogas ļautu vairāk iesaistīties spēles gaitā.
Vai šāda tehnoloģija tiks ieviesta? Viss ir atkarīgs no viedtālruņu ražotājiem. Pētījuma autori min, ka tehnoloģijas izstrādāšana, ja materiālus iegādājas ievērojamos daudzumos, nav dārga, taču tā tik un tā palielinātu jau tā augstās viedtālruņu cenas. Pašas pogas varētu nedaudz paildzināt reakcijas laiku, kādā viedtālrunis veic funkciju, kā arī, kā jau jebkura papildus viedtālruņa funkcionalitāte, arī šī palīdzētu ātrāk izlādēt viedtālruņa akumulatoru.
Publicēto pētījumu iespējams lasīt šeit.