4D adītā kleita, ko radīja robots

4D apģērbs ir radies pateicoties idejai par drēbju pielāgošanu dabai draudzīgākā veidā. Tas ir, gan ražotājam, gan klientam. 

Makinlija ir Self-Assembly Lab tekstila dizainere un pētniece. Tieši viņa izveidoja 4D adīto kleitu kopā ar Ministry of Supply, modes uzņēmums, kas specializējas tehnoloģiju radītā apģērbā. Kleita radusies dažādu tehnoloģiju mijiedarbībā – tika izgatavots pielāgots piegriezums un stils. Siltuma aktivizētas dzijas, datorizēta adīšana un robotizēta aktivizēšana ap katru apģērba gabalu rezultējas izcilā piegriezumā. 

“Katra ķermenis ir citādāks,” saka Skailers Tibits, Self-Assembly Lab dibinātājs un Masačūsetsas Tehnoloģiju Institūta (MIT) arhitektūras katedras asociētais profesors. “Pat, ja velkat tādu pat izmēru kā cits cilvēks, Jūs patiesībā neesat vienādi.”

Aktīvais tekstils 

Self-Assembly Lab studenti jau gadiem strādā ar dinamisko tekstilu. Dzijas, ko viņi izgatavo, spēj mainīt formu, īpašumu, izolāciju un pat kļūt elpojošas. Iepriekšējās reizes tās tika izmantotas, lai izgatavotu svīterus un sejas maskas. Tibits saka, ka 4D adītā kleita ir studentu zināšanu par aktīvo tekstilu rezultāts. 

Makinlija palīdzēja izgatavot aktīvās dzijas. Viņa izveidoja koncepta dizainu, izstrādāja adīšanas tehniku un programmēja laboratorijas industriālo adīšanas mašīnu. Kad apģērba dizains bija ieprogrammēts mašīnā, tas ātri vien izgatavo vairākas kleitas. Kleitas dizainā ievietojot aktīvās dzijas elementus, tajās vietās var tikt ieņemti dažādi stili – ieloces, savilkts viduklis utt. 

“Stilistika ir svarīga,” saka Makinleja. “Lielākā daļa cilvēku fokusējas uz izmēru, bet, es domāju, ka stils ir tas, kas atšķir apģērbu. Mēs evolucionējamies kā cilvēki, un, es domāju, ka arī stils evolucionējas. Tikai pēc piegriezuma cilvēka koncentrējas uz personīgo izpausmi.” 

Denijam Grifinam, pašreizējais arhitektūras dizaina maģistrantūras students, nav pieredze modes industrijā. Tibits palūdza Grifinam pievienoties komandai, jo viņam ir pieredze robotikā. Grifins pārveidoja siltuma aktivizēšanas procesu programmējamā robotizētā procedūrā, kas precīzi kontrolē tā pielietojumu. 

“Kad mēs pielietojam siltumu, šķiedrām saīsinoties, audums savelkas konkrētā zonā, efektīvi pieguļot formai, it kā mēs pielāgotu apģērbu,” saka Grifins. “Bija daudz mēģinājumu un kļūdu, lai saprastu, kā orientēt robotu un siltuma rīku. Siltumu jāpielieto tikai konkrētās vietās, lai aktivētu šķiedras. Vēl viens izaicinājums bija temperatūras uzstatīšana un izprast laiku, kad izmantot siltumu.”

“Mēs nevarējām izmantot komerciālo siltuma pistoli, kas ir kā rokās turams matu fēns, tāpēc, ka tie ir pārāk lieli,” saka Grifins. “Mums vajag kompaktāku dizainu. Kad mēs to problēmu atrisinājām, bija ļoti jautri rakstīt scenāriju, kas robotam jāizseko.”

Vairāk kā piegriezums un mode

Efektīva apģērbu ražošana ir “liels izaicinājums” modes industrijā – tā uzskata Gihans Amarasirivardena, Ministry of Supply līdzdibinātājs un prezidents. 

“Lielu daļu laika nāksies minēt, kad ir sezonas stils,” viņš saka. “Citreiz stils nav tik veiksmīgs vai kādi izmēri netiek izpārdoti. Tiem, iespējams, tiek piemērotas lielas atlaides vai tie nonāk poligonā.”

Fast Fashion” ir termins, ar ko tiek raksturotas drēbes, kas ir lētākas, modē un patērētājs no tām var viegli atbrīvoties. Tās dizaina un ražošanas laiks ir ļoti ātrs, lai tiktu līdzi tā brīža tendencēm. 4D adītā kleita, saka Tibits, ir pretēji ātrajai modei. Atšķirībā no ierastā “griez un šuj” procesa, kleita ir izgatavota kā viens gabals, tādējādi samazinās procesā radītie atkritumi.  

Makinlija cer, ka jaunās tehnoloģijas izmantošana samazinās lielo atkritumu daudzumu, ko sezonās beigās gūst pārdevēji. 

“Kleita varētu būt veidota, lai pielāgotos izmaiņām stilā un gaumē,” viņa saka. “Tā, iespējams, būs spējīga aizvietot dažādos izmērus, ko pārdevējiem jānodrošina. XS, S, M, L un XL izmēru vietā pārdevējiem, iespējams, būs viena kleita mazākiem izmēriem un viena lielākiem. Protams, tiek aizskarti arī ilgtspējības faktori, kas sniegtu labumu pircējam.” 

Self-Assembly Lab jau vairākus gadus sadarbojas ar Ministry of Supply projektos ar aktīvajiem tekstiliem. Pagājušogad komanda atrādīja 4D adīto kleitu uzņēmuma veikalā – Bostonā.

“Ja ir pieprasījums, tad tas ir kaut kas, ko mēs varam ātri izveidot” atšķirībā no parastā dizaina un ražošanas procesa, kas var aizņemt gadus, saka Amarasirivardena. 

“Es ceru, ka šis projekts palīdzēs cilvēkiem pārdomāt un izvērtēt savas attiecības ar apģērbu,” saka Makinleja. “Tagad, kad cilvēki nopērk apģērba gabalu, tam ir tikai viens pielietojums. Bet, cik labi tas būtu, ja varētu nopirkt vienu drēbi un to pārveidot, mainoties pašam vai sezonām? Es ceru, ka no šī visa cilvēki paņems tieši šo.” 

Avots: Techxplore

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt