NASA vēlas atrast uz Mēness ūdeni un citus resursus

NASA 2023. gadā plāno uz Mēness palaist roveru VIPER, lai iegūtu tuvāku skatu uz Mēness Dienvidpolu un novērtētu ūdens koncentrāciju, kā arī citus iespējamos resursus uz tā virsmas. Misija tiks veikta ar mērķi saprast vai uz Mēness ir iespējams uzturēties, izmantojot uz tā pieejamos resursus. VIPER ir rovers jeb robots, kuram šī būs pirmā resursu kartēšanas misija.

NASA Commercial Lunar Payload Services (CLP) nodrošinās nesējraķeti un nosēšanos platformu paredzētajai 100 dienu misijai. VIPER rovers ir 430 kg smags un tas nedaudz atgādina golfa laukuma auto. Misijas laikā tas analizēs ledu uz Mēness virsmas kā arī paša debes ķermeņa virsmu.

Plānots, ka rovers pārraidīs analīzēs iegūtos datus uz Zemi, kas pēc tam tiks izmantoti resursu karšu veidošanai. Iegūtie dati palīdzēs zinātniekiem noteikt sasaldēta ūdens atrašanās vietu, koncentrāciju uz Mēness un dažādas formas, piemēram, ledus kristālus vai molekulas, kas ķīmiski saistās ar citiem materiāliem.

Aģentūra piebilda, ka atradumi varētu būt ļoti nozīmīgi. Uz Mēness vai Marsa pagaidām nav iespējams nogādāt visu nepieciešamo ilgtermiņa izpētei. Ar iegūtajiem datiem tiks noteikts, kur, visticamāk, ir atrodams ūdens ledus un kā tam vieglāk piekļūt. Tas būs izšķirošs solis uz priekšu NASA Arthemis programmā, lai līdz 2028. gadam izveidotu ilgtspējīgu cilvēka klātbūtni uz Mēness virsmas.

NASA sacīja, ka satelīti, kas riņķo ap Mēnesi, kā daļa no līdzšinējām misijām, ir palīdzējuši saprast, ka uz tā virsmas ir ūdens ledus. Tomēr, lai to kādu dienu izmantotu, ir nepieciešama detalizētāka informācija. “VIPER klīdīs pa Mēnesi, lai noteiktu un analizētu dažādas lunāras augsnes dažādu augsnes dziļumu un temperatūru diapazonā,” sacīja aģentūra. “Rovers dosies uz dažiem pastāvīgi aizēnotiem krāteriem, kas ir vieni no aukstākajiem plankumiem Saules sistēmā, kur ūdens ledus rezerves izturējušas miljardiem gadu.”

Misija nebūs vienkārša. Tās laikā rovers sastapsies ar ekstrēmām temperatūrām, ekstrēmu apgaismojumu, kā arī sarežģītu reljefu. Rovera reālā laika vadīšana radīs jaunus izaicinājumus inženieru komandai.

Avots: Gadgets360

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt