Saskaroties ar darbaspēka trūkumu un nevienmērīgu starptautisko palīdzību, UkrPrototyp cer rast stratēģisku risinājumu pamestā rūpnīcā.
Laboratoriju ekosistēmas simtiem slepenu darbnīcu tiek izmantotas, lai ražotu robotu armiju, ar ko Ukraina cer uzvarēt cīņā pret Krieviju.
Aizsardzības starup – apmēram 250 – viscaur Ukrainai veido mašīnas slepenās lokācijās, kas parasti izskatās pēc pamestiem servisiem. Darbinieki uzņēmumā, ko vada Andrī Deņsenko, vien 4 dienu laikā spēj salikt bezpilota sauszemes transportlīdzekli, ko sauc Odiseja. Tā svarīgākā īpašība ir cena – 32 tūkst. EUR -, kas ir apmēram 10% no importēta modeļa summas.
Rūpnīca ir sadalīta mazās istabās gan metināšanai, gan šasijas darbiem. Pienākumu sarakstā ietilpst stikla šķiedras kravas gultu izgatavošana, transportlīdzekļu apsmidzināšana ar zaļu krāsojumu un pamata elektronikas, ar akumulatoru darbināmu dzinēju, gatavu kameru un siltuma sensoru uzstādīšana.
Militārie spēki novērtē desmitiem jaunu bezpilota gaisa, zemes un jūras transportlīdzekļu, kas ražoti vienkāršajā startup sektorā. Viņu metodes ir tālu no milzīgo Rietumu aizsardzības uzņēmumu gaitām.
Ceturtais Ukrainas militāro spēku zars – bezpilota sistēmu spēki – pievienojās armijai, flotei un gaisa spēkiem maijā. Inženieri iedvesmojas no rakstiem aizsardzības žurnālos un tiešsaistes video, lai izveidotu platformas. Ieročus un viedās komponentes var pievienot vēlāk.
“Mēs cīnāmies ar lielu valsti, un viņiem nav nekādu resursu limitu. Mēs saprotam, ka nevaram tērēt daudz cilvēku dzīvības,” saka Deņsenko, kurš vada startup UkrPrototyp. “Karš ir matemātika”.
UkrPrototyp produkcija
Viens no droniem – mašīnas izmēra Odiseja – griezās ap savu asi un sadārdināja putekļus, dodoties uz priekšu kukurūzas laukā. 800 kilogramu prototips izskatās kā mazs, bez torņa tanks ar riteņiem uz kāpurķēdēm, kas spēj noceļot līdz pat 30 km. Tas lādējas ar bateriju, kas ir maza alus dzesētāja izmērā.
Prototips ir kā glābšanas un piegādes platforma, bet var tikt modificēta, lai vestu no attāluma vadāmu smago ložmetēju vai stropu mīnu likvidēšanas lādiņus.
“Robotu komandas..kļūs par loģistikas ierīcēm, evakuatoriem, mīnu klājējiem un atminētājiem, kā arī pašiznīcinošajiem robotiem,” raksta valdības līdzekļu vākšanas lapa. “Pirmie roboti jau pierāda savu noderību kara laukā.”
Deņsenko uzņēmums strādā pie dažādiem projektiem, kas ietver motorizētu eksoskeletu, kas palielinātu karavīra spēku un pārvadāšanas transportlīdzekļus, kas nogādātu karavīra aprīkojumu un pat palīdzētu pacelties slīpumā. “Mēs darīsim visu, lai bezpilota tehnoloģijas attīstītos vēl ātrāk. (Krievijas) Slepkavas izmanto savus karavīrus kā liegabalu gaļu, bet mēs zaudējam savus labākos cilvēkus,” raksta Mihailo Fjodorovs.
Avots: TheStar