Jaunumi

Tramps eskalē tirdzniecības karu pret Ķīnu – IT nozarei grūti laiki

ASV prezidents Donalds Tramps oficiāli uzsācis jaunu etapu ekenomiskajā karā pret Ķīnu. Kariņš starp lielākajām pasaules ekonomikām vispirmām kārtām skars IT nozari. Nevienam nav noslēpums, ka mūsdienu tehnoloģijas pa lielai daļai tiek izstrādātas ASV un tad nodotas ražošanai Ķīnas rūpnīcās. Trampa administrācija gan labprāt redzētu arī ražošanu atgriežamies ASV teritorijā. Nav arī noslēpums, ka tas drīzāk ir utopija. Arī Ķīnas tehnoloģiju izstrādātāji nesēž uz lauriem, bet čakli strādā, un iespējams, ka tuvākajā nākotnē izkonkurēs amerikāņus.

Tāpēc ir tapis prezidenta “ukazs”, kurā paredzētas plašas soda sankcijas. Ienākumu apjoms no tām tiek lēsts 60 miljardu USD gadā, kas pamatīgi sadārdzinās Ķīnas ar tehniku saistītās preces ASV tirgū. Baltais nams šo soli pamato ar faktu, ka aizvien vairāk tehnoloģiju pārceļo uz Ķīnu.  Turklāt Ķīnā ārzemju firmas nedrīkst brīvi izvērsties. Tām jāveido kopuzņēmumi, kuros ķīniešiem ir formāls vairākums, un beigu beigās tehnoloģijas arī paliek šiem “partneriem”. Tāpēc tagad plānots ne tikai ieviest drakoniskas ievedmuitas, bet arī liegt vai apgrūtināt Ķīnas koncerniem piekļuvi ASV tehnoloģijām.

Savukārt Ķīna paziņojusi, ka to necietīs. Kā atbildes pasākums būs soda sankcijas  ASV preču importam. Ķīna var arī pārstāt pirkt ASV valsts obligācijas, kas atstātu graujošu ietekmi uz šīs valsts budžetu. Nevar arī ignorēt, ka ASV parāds Ķīnai jau sasniedzis 1.2 triljonus USD, un pēdējā gada laikā audzis par 13%.

 

    • Doma nav laba. Skaldi un valdi politika ir ļoti aprobežota metode kā bez domāšanas, iemeslu meklēšanas parādīt sevi kā darošu. Jo stulbāki iedzīvotāji, jo vairāk iespēju tādas muļķības darīt. Āmerika ir pārāk atkarīga no Ķīnas, lai tādi paņēmieni būtu stipri tālu no izdošanās.

  1. Kā jau vakar TV24 Globusā teica Vinķelis, vēsturiski šādus strīdus risina ar kara palīdzību. Un kā piemetināja Kiršteins ASV ir Federālo rezervju sistēma gan viņi piedrukās trūkstošos dolāru miljardus. (pie tam mūsdienas pat nav jātērējas papīram, atliek tik uz datora attiecīgā logā sazīmēt nulles)

Atbildēt

Līdzīgi raksti