Vidusskolēn, vai zini, kas ir “gap year”?

Ārzemēs, piemēram, Dānijā, Anglijā vai ASV gap year jeb gada pārtraukums pirms studijām ir ļoti dabiska un normāla prakse, kamēr Latvijā vēl joprojām valda priekšstats, ka uzreiz pēc vidusskolas ir jāsēžas universitātes solā. Taču bieži vien šī pārsteidzība noved pie nepārdomātiem lēmumiem, kas rezultējas ar studiju pamešanu. Vai gada pārtraukums to varētu mainīt? 

Gap year doma ir ļoti vienkārša – ja vidusskolas beigās tu neesi drošs, ko vēlies studēt, tad paņem no studijām brīvu gadu, lai iepazītu pasauli vai darba vidi. Šī gada laikā jaunietis nobriest, izdzīvo dažādas pieredzes un tad jau ar pilnīgi citu motivāciju var ķerties pie studēšanas. Vai arī tieši otrādi – piemēram, jaunietis, kurš gribēja studēt medicīnu, pavada gadu, strādājot par sanitāru slimnīcā, un apjauš, ka pavisam noteikti nevēlas saistīt savu dzīvi ar medicīnu. 

Jaunajiem cilvēkiem, kuri visus 12 skolas gadus ir bijuši drošā vecāku paspārnē, gada pārtraukums pirms studijām ir iespēja iegūt patstāvību. Piemēram, ja jaunietis ir audzis provincē, tad darbs Rīgā varētu būt labs sākums, lai iepazītu lielpilsētas dzīvi, pierastu pie tās ritma un iemācītos neļauties visiem kārdinājumiem lielpilsētā. Ja šāda dzīves iepazīšana notiek pirmajā studiju gadā, tad ļoti bieži tas ir arī pēdējais studiju gads. 

Vai pārtraukums pirms studijām ir nepieciešams pilnīgi visiem? Protams, ka nē – ja vidusskolēns jau ļoti skaidri zina, ko vēlas studēt un kāpēc, viņam nav nepieciešamības vēl gadu sevi atturēt no mērķa sasniegšanas. Taču gadījumos, kad jaunietis vēl nejūt skaidru aicinājumu kādā konkrētā studiju virzienā, nav vajadzības spiest viņu stāties kādā augstskolā tikai tāpēc, ka visi citi tā dara! 

Protams, pastāv iespēja, ka gada pārtraukums ievelkas divos, trijos vai bezgalīgi daudzos gados, taču arī tas ne vienmēr nozīmē kaut ko sliktu. Akadēmiskā izglītība nav vienīgais ceļš uz laimīgu dzīvi vai veiksmīgu karjeru – to mūsdienās ir pierādījis ne viens vien veiksmīgs cilvēks. Tāpēc, vidusskolēn, esi godīgs pret sevi un iedod sev gada pārtraukumu, ja jūti, kas tev tas ir vajadzīgs!

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt