Vulkāna izvirduma laikā pārtrūcis zemūdens interneta kabelis, kas savienoja Tongu ar pasauli

Vulkāna izvirduma dēļ pārtrūcis kāds interneta kabelis Klusajā okeānā, kas nodrošinājis Tongas salu arhipelāgu ar internetu. Šobrīd tiek veiktas pārbaudes, lai konstatētu bojājumu apjomu.

Tāpat kā daudzas salu valstis, Tonga interneta pārklājuma nodrošināšanai paļaujas tikai uz vienu zemūdens kabeli, kas ir aptuveni dārza šļūtenes biezumā ar trauslajiem optiskajiem pavedieniem iekšpusē. Otrdien Tongas valdība paziņoja, ka “zemūdens kabeļa bojājumu dēļ tika pārrauti gan starptautiskie, gan iekšzemes sakari”.

Valdība piebilda, ka “ierobežoti sakari” bija iespējami caur satelīttālruņiem un augstfrekvences radio. Šie ierobežojumi apgrūtina 14. janvāra vulkāna izvirduma radīto postījumu novērtēšanu. Tongas valdība ziņojusi par trim bojāgājušajiem vulkāna radītā cunami rezultātā, kas izcēlies uz neapdzīvotas salas.

Saskaņā ar Reuters datiem interneta kabelis, kas savienoja Tongu ar tīmekli, ir 827 kilometrus garš. Kabeļa labošana var ilgt divas nedēļas, jo darbam nepieciešama speciāls zemūdens remonta kuģis. Interneta kabelis savienojis Tongas arhipelāgu ar tam tuvāko salu Fidži, kas tālāk tai nodrošinājis sakarus ar apkārtējo pasauli.

Tuvākais šāds kuģis ir Reliance, kas pieder ASV firmai SubCom. Pašlaik tas atrodas  Papua-Jaungvinejā, kas ir aptuveni 4700 kilometru attālumā, un tam būs nepieciešamas vairākas dienas, lai sasniegtu Tongu.

Aptuveni 99% starptautisko interneta datu tiek pārsūtīti pa šādiem zemūdens kabeļiem. Tiek lēsts, ka pasaulē ir aptuveni 436 šādi kabeļi ar kopējo garumu 1.3 miljoni kilometru. Lieliem pasaules reģioniem, kā Amerikai vai Eiropai, interneta savienojumu nodrošina vairāki kabeļi, tādēļ dažādu bojājumu gadījumā, interneta savienojma pārrāvumu nemaz nepamanām. Tādām attālām okeāna salām kā Tonga, bieži vien ir tikai viens interneta kabelis, kā arī nepieciešamās tehnoloģijas to labošanai bieži vien arī atrodas visai tālu.

2019. gadā Tongu skāra līdzīgs interneta pārrāvums, kā rezultātā tika noslēgts 15 gadus ilgs līgums ar interneta satelītsakaru uzņēmumu, lai izvairītos no līdzīgām turpmākajām neveiksmēm. Taču saskaņā ar ZDNet ziņojumu, līguma noteikumi ar pakalpojumu sniedzēju Kacific tika apstrīdēti, kā rezultātā satelīta internets salai nekad netika nodrošināts.

Tongas iedzīvotājiem tagad ir jāgaida, kamēr viņu interneta kabelis tiks salabots ar rokām. Šādi remontdarbi nav nekas neparasts globālā mērogā – kāds zemūdens kabelis saskaras ar bojājumiem aptuveni reizi divās nedēļās. Šo bojājumu labošana ir visai laikietilpīga – defekts tiek meklēts, sūtot gaismas impulsus uz leju un analizējot, cik ātri tie atgriežas. Pēc tam inženieriem jānonāk bojājuma vietā, jāizceļ kabelis no okeāna dzelmēm, jāsalabo tas kuģī un jānogādā atpakaļ tā paredzētajā vietā.

Avots: The Verge

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt