Jaunumi Programmatūra

Windows 10 Lean – “Windows uz diētas”

Microsoft “izripinājis” kārtējo Windows Insider programmas laidienu “Redstone 5” ietvaros. Un tur ir jauna versija – Windows 10 Lean. Zīmīga atšķirība – operētājsistēmas ISO fails ir par 2 GB vieglāks nekā W10 Pro.  Un līdz ar to attiecīgi stipri mazāk tiek aizņemta vieta uz HDD/SSD.  No Windows 10 Lean ir izravēts viss liekais: Internet Explorer, Photos, Maps, Groove, DVD draiveri, Registry Editor, ekrāntapetes un daudz kas cits, bez kā ikdienas lietotājs var iztikt – pavisam kļuvis par 50050 failiem mazāk. Pirmā doma ir – tas ir Windows Core OS ar citu nosaukumu. Bet nekā, atšķirībā no pēdējā Lean pilnībā atbalsta Win32 programmu instalāciju; lietot tikai “programmu veikalu” netiek prasīts. Jau pārbaudīts, ka iespējams kādu no trūkstošām sistēmas aplikācijām brīvi pārnest no cita Windows 10 – un viss darbojoties.

Kāpēc tāds laidiens iznācis? Ir liela budžeta ierīču grupa (planšetes, netbuki), kur iebūvētās eMMC atmiņas ir  tik, cik melns aiz naga – sākot ar 16 GB. Ja uz šāda gadžeta instalēs pilno Windows, lietotājam nepaliks pāri tikpat kā nekas. Un šādas ierīces pārsvarā darbojas ar Intel Atom CPU, kurš tāpat ar veiktspēju neizceļas. Ja tam nevajadzēs darbināt desmitiem lieku procesu, ražīgums varētu pamatīgi pieaugt.

Kaut arī daudzus varbūt ieinteresēja Windows 10 Lean, nevajadzētu to tūlīt vilkt lejā un instalēt uz produktīvām sistēmām. Ja vēlamies – testējam, bet uz Virtualbox/VMware. Tas ir tikai pirmais laidiens, kurā kļūdu kā sunim blusu. Plānots, ka vai nu līdz rudenim Microsoft jaunumu noslīpēs, vai vispār aizmirsīs.

 

Lietojot kompresiju, izdevies Windows 10 “iedzīt” četros gigabaitos. Atceramies Windows XP laikus 🙂

 

Atbildēt

Līdzīgi raksti