Visām zvaigznēm ir savs laika limits. Arī Saule ir zvaigzne, kas sasniegs mūža beigas apmēram pēc 5 miljardiem gadu. Kāda izskatīsies mūsu Saules sistēma pēc saules bojāejas? Astronomi atraduši tālu saules sistēmu, kas dod mājienus par mūsu planētu likteni. Iespējams, ka Zeme tiks sadragāta, bet Jupiters varētu izdzīvot.
Žurnālā Nature publicēts pētījums par Jupiteram līdzīgu planētu orbītā ap bojā gājušu, baltu punduru zvaigzni. Sistēma atrodas netālu no Piena Ceļa centra, un tās atklāšana liecina, ka dažas mūsu sistēmas planētas varētu turpināt pastāvēt pat tad, kad mūsu zvaigzne vaira nebūs tāda, kādu to pazīstam.
“Šis atklājums apstiprina, ka planēta, kas atrodas, pietiekamā attālumā var turpināties pastāvēt arī pēc to zvaigznes bojāejas,” sacīja vadošais pētījuma autors Džošua Blekmens, pēc doktorantūras pētnieks Tasmānijas universitātē Austrālijā. “Ņemot vērā, ka šī sistēma ir analogs mūsu pašu Saules sistēmai, tā liek domāt, ka Jupiters un Saturns, iespējams, pārdzīvos Saules sarkano gigantisko fāzi, kad tai izbeidzas kodoldegviela un tā pati sevi iznīcina”
Paredzams, ka Saule pirms tās bojāejas izies vairākas fāzes. Posmu, kurā tā pārtaps sarkanā gigantā, NASA raksturo kā “tipiski visbīstamāko laiku zvaigznes dzīvē.” Šis būs posms, kurā Zeme vairs nebūs apdzīvojama un, iespējams, tiks arī iznīcināta.
Pēc tam Saule pārtaps baltajā pundurī kā nedzīva zvaigzne, kas atdziest. Šādas dziestošas zvaigznes orbītā arī atrodas pētījumā atrastā Jupiteram līdzīgā planēta, kas pārcietusi tās zvaigznes sarkanā giganta fāzi.
Mūsu saules bojāeja šobrīd nav aktuāla problēma, jo līdz šim notikumam vēl atlikuši vismaz 5 miljardi gadu. Neskatoties uz to, jau šobrīd zinātnieki diskutē par versijām izglābt cilvēci, ceļojot kosmosā un sākot dzīvi uz kādas citas planētas vai tās pavadoņa.
Avots: CNET
Attēla avots: W. M. Keck Observatory/Adam Makarenko