Igaunijas, Somijas un Zviedrijas mērķis ir saviem reģioniem piesaistīt deep tech izpēti un biznesa komandas.
Kopīgi sadarbojoties, valstis cer sacensties ar lielajiem tirgiem kā Amerika, Āzija un Eiropa. Tallinas Latitude59 tehnoloģiju pasākumā pārstāvji no Igaunijas, Somijas un Zviedrijas apsprieda tehnoloģiju nākotni šajā reģionā. Panelis “It’s About Time to Deep Tech! Vision: Nordic Tech Valley,” izcēla nepieciešamību pēc Ziemeļvalstu apvienošanās, lai konkurētu globālā mērogā.
Matī Hautsalo, Nordic Science Investments dibināšanas partneris, un Ieva Pītersone, Startup Estonia vadītāja, un Katarīna Bruda, Zviedrijas MobilityXlab vadītāja, vienprātīgi piekrita, ka mazajām nācijām jāsadarbojas, lai veidotu globālu ietekmi.
Sadarbības spēks
Diskusijas dalībnieki izcēla, ka globāla sacensība par talantu un resursiem strauji aug. Ziemeļvalstu un Baltijas reģioni, ko kopīgā populācija ir 33 milj., sadarbojoties var sekmēt ievērojamu ietekmi. Hautsalo piemin, ka starptautiskais kapitāls ir vairāk ieinteresēts reģionā kā veselumā, nevis individuālās valstīs. Viņš uzsver, cik svarīga ir elastīga valdība un aktīvs privātais sektors inovāciju virzībā.
Igaunijas Deep Tech ambīcijas
Igaunijas mērķis ir līdz 2030. gadam pulcēt 500 aktīvus deep tech uzņēmumus. Klāra Čena, Singapore Deep-Tech Alliance līdzdibinātāja, dalijās ar Singapūras veiksmes stāstu, uzsverot pārrobežu sadarbības nozīmi. Atšķirībā no programmatūras, deep tech nepieciešams ievērojams kapitāls un sadarbība ar privāto sektoru un lielām korporācijām.
Ekosistēmas veidošana
Diskusijā tika secināts, ka Baltijas un Ziemeļvalstu valstīm nepieciešama sadarbība, lai kļūtu par internacionālu tehnoloģiju centru. Apvienojot pieredzi un labāko praksi, tiks piesaistīts internacionāls kapitāls un talants. Pītersone izcēla, ka Igaunijā trūkst kvalificēta darba spēka ar augsti specializētām prasmēm, norādot uz sadarbības nozīmi. Bruda papildina, ka katrai reģiona valstij ir savas stiprās puses un ir nepieciešams tās apvienot, lai veicinātu deep tech jaunuzņēmumus.
Pārrobežu iniciatīvas kļūst redzamas
Pītersone apzinās – lai gan sadarbība jau notiek, tā bieži vien šķiet neredzama, it īpaši, jaunpienācējiem. Viņa uzsver nepieciešamību pēc to izcelšanas. Šāds solis palīdzētu piesaistīt internacionālu talantu un uzlabot pieeju kapitālam augsto tehnoloģiju jaunuzņēmumiem.
Apvienoti spēki stiprākai nākotnei
Visi vienisprātis piekrita, ka pasaules klases talanta piesaiste un uzlabota piekļuva kapitālam, ir īpaši svarīga veiksmīgam tehnoloģiju centram. Vēlme pēc sadarbības Ziemeļvalstu un Baltijas reģionos ir spēcīga, un tās svarīguma saprašana ir augšana jaunos līmeņos. Neskatoties uz Eiropas progresu, reģionam jākustas ātrāk, lai panāktu globālo attīstību.
Igaunijas loma globālajā kiberdrošībā
Igaunija ir uzaicinājusi dažādas valstis, lai apvienotos cīņa pret kiberdraudiem. Aizsardzības ministrs Hanno Pevkurs izceļ Igaunijas pieredzi kiberdrošība un tās vēlmi sadarboties ar citām nācijām. Igaunija ir izveidojusi labu reputāciju kiberdrošībā, satiekoties aci pret aci ar neskaitāmiem kiberuzbrukumiem un iemācoties sevi efektīvi aizstāvēt.
Solis tuvāk drošākai digitālajai pasaulei
Ministra Pevkura aicinājums sadarboties atzīmē svarīgu soli globāla tīkla veidošanā, lai cīnītos pret kiberdraudiem. Kopā darbojoties, valstis var labāk aizstāvēt gan sevi, gan viena otru. Igaunija, iespējams, ir maza, taču tās ieguldījums globālajā kiberdrošībā ir ievērojams, palīdzot izveidot drošāku digitālo pasauli ikvienam.
Avots: FinancialExpress