Trīs Ķīnas astronauti piektdien atgriezās uz Zemes pēc 90 dienu ilgas vizītes nepabeigtajā kosmosa stacijā valsts pirmajā apkalpes misijā kopš 2016. gada.
Nelielā atgriešanās kapsulā trīs vīrieši – Nie Haisheng, Liu Boming un Tang Hongbo – droši piezemējās Mongolijas autonomajā reģionā Ķīnas ziemeļos 13:34, ziņo valsts mediji. Shenzhou-12 misija bija pirmā no četrām misijām, kas tika plānotas 2021. –2022. gadā, kad Ķīna apvienoja savu pirmo pastāvīgo kosmosa staciju. Apkalpes procesam nepieciešamas 11 misijas, ieskaitot stacijas 3 moduļu palaišanu.
Būvniecība sākās aprīlī, kad tika palaists Tianhe modulis – topošās kosmosa stacijas dzīvojamās telpas. Šajās telpās, kas ir nedaudz lielākas par pilsētas autobusu, kosmonauti uzturējās kopš jūnija vidus, atzīmējot Ķīnas garāko kosmosa lidojumu misiju. Astronauti devās kosmiskajās pastaigās, pārbaudīja Tianhe dzīvības atbalsta sistēmu, testēja moduļa robotisko roku un kārtoja krājumus nākamajām misijām.
Otrs lidojums ir plānots oktobrī, un paredzams, ka nākamie astronauti, kas apciemos šo staciju, paliks tur sešus mēnešus. Pirms šīs misijas Ķīna uz kosmosa staciju nosūtīs automatizētu kravas kosmosa kuģi – Tianzhou-3 -, kas nesīs materiālus, kuri būs vajadzīgi nākamajai apkalpei.
Ķīnai pēc ASV tiesību aktiem ir aizliegts sadarboties ar NASA, kā arī ar ASV vadīto Starptautisko kosmosa staciju (International Space Station – ISS). Ķīna pēdējo desmit gadu laikā ir centusies izstrādāt tehnoloģijas savas kosmosa stacijas celtniecībai. Jaunā Ķīnas kosmosa stacija, kuru paredzēts pabeigt līdz 2022. gada beigām, būs vienīgā alternatīva 20 gadus vecajai ISS, kas, iespējams, tiks laista atvaļinājumā 2024. gadā.
Avots: Gadgets360