Fotogrāfijas no Merkura, mūsu Saules sistēmas vismazāk pētītās planētas, rāda, ka tā virsmu sedz krāteri, kas atgādina Mēnesi.
Fotoattēli tapuši no BepiColombo, kas ir Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) un Japānas Aerokosmiskās izpētes aģentūras (JAXA) kopīga misija. Tā tika uzsākta no Eiropas 2018. gadā. Misijā tiek izmantoti divi savienoti orbītu kosmosa kuģi – Mercury planetary Orbiter un Mercury Magnetospheric Orbiter.
BepiColombo mērķis ir apkopot vairāk informācijas par Merkuru un tā sastāvu, kā arī par to, kā tas attīstījies tik tuvu Saulei. Temperatūra uz Merkura var pārsniegt 350 grādus pēc Celsija vai aptuveni 660 grādus pēc Fārenheita.
EKA paskaidro, kā radušies krāteri un kāda ir planētas virsma:
Viena no teorijām ir tāda, ka planēta varētu būt radusies no lielāka ķermeņa, kas ar milzu triecienu atdalījis lielāko daļu iežu. Planēta ir atstāta ar samērā lielu dzelzs serdi, kur veidojas tās magnētiskais lauks, un tai ir tikai plāna akmeņaina ārējā čaula.
Merkuram nav līdzības ar senajām, spožajām Mēness augstienēm: tā virsma ir tumša gandrīz visur, un to pirms miljardiem gadu veidoja lava. Šīs lavas plūsmas plūda pa krāteriem. Krāterus veidoja asteroīdi un komētas, kas nogāzās uz planētas virsmas ar ātrumu desmitiem kilometru stundā. Dažu vecāko un lielāko krāteru grīdas ir pārpludinājušas jaunākas lavas plūsmas. Uz planētas ir arī vairāk nekā simts vietas, kur vulkāniskie sprādzieni ir pārrāvuši planētas virsmu no apakšas.
Hello, Mercury!
This splendid view of part of Mercury’s northern hemisphere was captured by @ESA_MTM about 10 mins after #MercuryFlyby close approach, from a distance of 2420km. https://t.co/jjGKrsQXDH#ExploreFarther pic.twitter.com/EMhMJ5tKiN
— Bepi (@ESA_Bepi) October 2, 2021
BepiColombo misija ir nosaukta itāļu zinātnieka Džuzepes “Bepi” Kolombo vārdā. Zinātnieks palīdzēja izstrādāt gravitācijas palīdzības procedūru, ko 1974. gadā izmantoja pirmais uz Merkuru nosūtītais kosmosa kuģis NASA ‘s Mariner 10. Tā ļauj kosmosa kuģim izmantot Merkura gravitāciju, lai iekļūtu planētas orbītā. Piektdienas lidojums gar planētu bija viens no sešiem, kas ieplānots līdz kosmosa kuģi nonāks planētas orbītā, lai veiktu precīzākus pētījumus. BepiColombo balstīsies uz NASA Messenger misijas apkopotajiem datiem, kas pētīja Merkuru laikā no 2011. līdz 2015. gadam.
Kosmosa kuģim pietuvojoties Merkuram, tas varēs uzņemt augstākas kvalitātes attēlus.
Avots: The Verge
Attēla avots: ESA/BepiColombo/MTM