Pētnieki izgatavo sensorus, iedvesmojoties no zirnekļu zīda

Vieglos sensorus var uzdrukāt uz ādas, lai sekotu līdzi veselībai. Zirnekļu zīda iedvesmotie sensori ir bioloģiski noārdāmi un nomazgājami.

Pētnieki no Kembridžas universitātes esot izstrādājuši iespaidīgu metodi ar ko izgatavot īpaši vieglus un dabai draudzīgus sensorus. Tos var “tieši un nemanāmi” uzrukāt uz dažādām bioloģiskām virsmām – no cilvēku ādas līdz pat ziedlapiņām.

Iedvesmojoties no zirnekļu zīda, Kembridžas pētnieki bioelektroniskajās šķiedrās iekļāvuši bioloģiski saderīgu vadošu polimēru PEDOT:PSS, hialuronskābi un polietilēna oksīdu. Tās tika izgatavotas no ūdens bāzes šķīduma, izmantojot orbitālās vērpšanas metodi.

Šķiedras, kas var būt vismaz 50 reižu mazākas par cilvēka matu, ir tik vieglas, ka tās var uzdrukāt uz trauslām virsmām kā pienenes pūkainās galviņas, nesabojājot to struktūru.

Uzdrukājot uz ādas, šķiedras sensori piesaistās pie epidermas un atklāj sviedru poras, nodrošinot netraucētu integrāciju bez diskomforta. Nesen veiktie izmeklējumi uz cilvēku pirkstiem liecina, ka šādi sensori varētu tikt izmantoti ilgstošai veselības monitorēšanai.

Sensori gandrīz visur

“Ja vēlaties precīzi noteikt kaut ko uz bioloģiskas virsmas kā ādas vai lapas, ļoti nozīmīgs ir interfeiss starp ierīci un virsmu,” saka prof. Jans Jans Šerijs Huangs no Kembridžas inženierijas departamenta. “Mēs arī vēlamies bioelektroniku, kas ir pilnībā nemanāma lietotājam, lai tie nekādā veidā netraucē tam, kā lietotājs mijiedarbojas ar pasauli, un mēs gribam, lai tie ir ilgtspējīgi un neveido liekus atkritumus.”

Ierosinātajai metodei ir plašs pielietojumu klāsts. Tā varētu revolucionizēt veselības aprūpi, elektroniskos tekstilizstrādājumus un vides monitoringu. Uzdrukājot sensorus pa taisno uz ādas, piemēram, ilgstoša veselības monitorēšana varētu kļūt precīzāka un nemanāmāka. 

“Izmantojot mūsu vienkāršo izgatavošanas tehniku, sensorus varam uzlikt jebkur un salabot tos kad un kur nepieciešams, neizmantojot lielu drukāšanas mašīnu vai centralizētu ražošanas iekārtu,” saka Huangs. “Šos sensorus var izgatavot pēc pieprasījuma tieši tur, kur tie ir nepieciešami, paralēli radot minimālus atkritumus un emisijas.”

Papildus vieglajam svaram un labvēlīgo mijiedarbību ar dabu, šīsbioelektroniskās šķiedras var tikt viegli nomazgātas, kad tās sasniegušas savas lietderīgās lietošanas laika beigas. 

Avots: Techradar 

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt