Vien pāris minūtes pēc palaišanas, notika kas negaidīts. Mirkli pēc atdalīšanās, nesējraķete tika zaudēta, un kuģa sistēma, kas atbild par kontrolētu lidojuma beigšanu, uzspridzināja prototipu brīdi pēc dzinēja izslēgšanas.
SpaceX lielā Starship raķete tika palaista neilgi pēc 15:00 (EET) no uzņēmuma palaišanas vietas, Starbase, kas atrodas Boca Chica, Teksasā.
Minūtes pēc palaišanas un plānotās “hot stage” (metode pēc pacelšanās, kad Super Heavy raķete sadedzinājusi gandrīz visu degvielu, Starship kuģis atdalās no Super Heavy raķetes) atdalīšanās, Super Heavy uzsprāga; mērķis bija nolaisties ūdenī. Savukārt, Starship turpināja ceļu kosmosā. Brīdi pēc, SpaceX komanda atzina, ka nav saņēmusi signālu no Starship un, iespējams, pazaudējuši kuģi. The New York Times raksta, ka augstākais posms bijis 144,84 km – kuģis sasniedza kosmosu pirms tā zaudēšanas.
SpaceX apstiprināja ierakstā – “nesējraķete piedzīvoja ātru un neplānotu demontāžu” pēc atdalīšanās -, bet uzņēmums nesniedza komentārus par pašu Starship, izņemot to, ka tā dzinēji darbojās vairākas minūtes ceļā uz kosmosu. FAA vēlāk apstiprināja, ka Starship ir zaudēts.
Tik tālu tā lidojumā, visticamāk, kuģis vairs nebija virszemes staciju uztverē, bet, šķiet, ka kuģa “lidojuma izbeigšanas” sistēma tika iedarbināta drīz pēc Raptor dzinēju izslēgšanas.
Sasniegt kosmosu bija daļa no testa mērķa, SpaceX cerēja, ka Starship aplidos Zemi un piezemēsies netālu no Havaju salām. Lisa Watson-Morgan, NASA Human Landing System programmas vadītāja, intervijā ar Ars Technica atzina – vienalga, vai mērķis tika panākts vai nē, tā joprojām ir lieliska mācība, kas sniedz SpaceX un NASA vairāk informācijas, lai nākotnes testos turpinātu atkārtot Starship sistēmu darbību.
Šis atzīmē otro 121 metru augstās raķetes palaišanas mēģinājumu. Tā izmanto divu posmu sistēmu, kas atdalās palaišanas laikā, papildināta ar nesējraķeti, kurai paredzēta nolaišanās.
Lai gan Starship pacelšanās sākotnēji tika plānota 17.novembrī, SpaceX to pārcēla, jo bija nepieciešams nomainīt grid fin actuator – daļa, kas palīdz vadīt Super Heavy uz tā galamērķi.
Varbūt nesekmīgs, bet otrais mēģinājums tika daudz tālāk kā pirmais. Starship testā aprīli, raķete aizdegās īsi pēc palaišanas un aktivizēja detonatorus pašiznīcināšanai. SpaceX neveiksmē vainoja Super Heavy propelenta noplūdi, norādot, ka tāda veidā tika pārtraukts savienojums ar transportlīdzekļa galveno datoru. Uzņēmums nevarēja plānot nākamo palaišanas mēģinājumu līdz netika adresētas Federal Aviation Administrations 63 koriģējošās darbības.
Avots: The Verge