Uzņemti vēl nebijuši Saules attēli ar interesantām parādībām

Šonedēļ Eiropas Kosmosa aģentūra un NASA ar  Solar Orbiter kosmosa kuģi ir uzņēmuši vistuvākos augstas kvalitātes Saules attēlus, kādi jebkad ir uzņemti. Attēlos atklātas dīvainas parādības, kas nekad iepriekš nav ievērotas.

Daniels Mullers, ESA projekta zinātnieks Solar Orbiter misijā, portālam The Verge stāsta, ka necerēja, ka pirmie attēli izrādīsies tik veiksmīgi. Attēli ir ne tikai asi un labi izgaismoti, bet arī parāda detaļas, kas pirms tam nav ievērotas.

Pateicoties šiem attēliem, zinātnieki ir atklājuši salīdzinoši mazus uzliesmojumus, kas ir kā izmētāti pa visu Sauli. Šiem mazie uzliesmojumi tikuši nodēvēti par “ugunskuriem”, jo tie ir miljoniem līdz miljardiem reižu mazāki par masīvajiem, enerģētiskajiem uzliesmojumiem, kas periodiski uzliesmo no Saules. Ar Solar Orbiter kameru jebkurā brīdī var redzēt desmitiem šādu “ugunskuru”. Daniels Mullers piemetina, kas ir visai ieintriģējoši, ka šie mazie uzliesmojumi uz Saules notiek visu laiku.

Nav skaidrs, kas izraisa šo mazos uzliesmojumus. Parasti uzliesmojumi uz Saules ir novērojami tad, kad Saule tiek uzskatīta par aktīvu – uz Saules virsmas parādās tumši plankumi, izraisot Saules magnētiskā lauka daļu griešanos. Šādi notikumi izraisa sasprindzinājumu, un, magnētiskais lauks pie Saules tumšajiem plankumiem lūzt, atbrīvojot milzīgu enerģētisko daļiņu eksploziju, kas virzās tālāk no Saules. Tomēr “ugunskuri” neparādās tuvumā pie Saules plankumiem vai vietās, kur Saule ir aktīva. Saulei ir 11 gadu cikls, kurā tā mainās starp aktivitātes un klusuma periodiem. “Ugunskuri” atklāti apvidū, kur nav plankumu, Saule ir mierīga.

Šo “ugunskuru” atklāšana ir pirmais ievērojamais Solar Orbiter atradums. Kosmosa kuģa misija ir iegūt specifisku skatu uz Saules poliem, ko līdz šim nav bijis iespējams redzēt ar nevienu kosmosa kuģi. Solar Orbiter būs vajadzīgi aptuveni 2 gadi, lai nokļūtu īstajā orbītā un novērotu Saules polāros apgabalus.

Kad Solar Orbiter uzņēma šos attēlus, tas atradās tikai 48 miljonu jūdžu jeb aptuveni 77 miljonu kilometru attālumā no Saules. Tā ir aptuveni puse no attāluma starp Sauli un Zemi. Neviens kosmosa kuģis nekad iepriekš nav uzņēmis Saules virsmas attēlus no tik tuva attāluma.

Solar Orbiter nākamo pusotru gadu atradīsies starp Venēru un Zemi, cenšoties vēl vairāk pietuvoties Saulei. Galu galā tas sasniegs savu iespējami tuvāko attālumu no Saules – 42 miljonus kilometru. Tas nozīmē, ka uzņemtie attēli kļūs arvien precīzāki un kvalitatīvāki.

Cerams, ka zinātniekiem izdosies uzzināt, ko vairāk par šiem “ugunskuriem” un iemesliem, kādēļ tie rodas. Zinātniekus ir ieintriģējusi ideja, ka “ugunskuri” varētu izskaidrot, kādēļ Saules atmosfēra ir tik karsta – pat karstāka par pašu Sauli.  Daniels Mullers piemetina, ka uz Saules nepārtraukti notiek nelieli enerģijas uzplaiksnījumi. Katrs no tiem ir gandrīz neredzams un nenozīmīgs, bet kopumā tie varētu izdalīt pietiekami daudz enerģijas, lai sasildītu Saules atmosfēru.

Ir daudz par agru apgalvot, ka nesen atklātie “ugunskuri” ir Saules karstās atmosfēras avots. Zinātniekiem ir jāveic plašāki novērojumi, lai noteiktu šo “ugunskuru” temperatūru un to, vai tie ietekmē Saules atmosfēras temperatūru. Taču, jaunais atklājums ir aizraujošs, un zinātnieki ir optimiski noskaņoti, ka, laikam ejot, kosmosa kuģis nonāks arvien tuvāk Saulei un tiks iegūta arvien precīzāka informācija, kā arī vairāk datu, ko analizēt.

Šķiet pat nedaudz neaptverami, ka ar tehnoloģijām ir iespējams uzņemt attēlus vairāku miljonu kilometru attālumā. Cik daudz šādas lietas šobrīd tiek pētītas un dienu no dienas atklātas, par kurām mēs nemaz nenojaušam?

Raksta avots: TheVerge

Attēlu avots: Solar Orbiter / EUI Team (ESA & NASA)

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt