Šeit, uz Zemes, putekļi var būt visai kaitinoši. Uz Mēness tie var būt destruktīvs spēks, kas draud iztraucēt cilvēku centienus to izpētīt. Uz Mēness putekļi ir asi un pielīp it visam.
Kolorādo Boulderas universitātes zinātnieku vadītā komanda ir nākusi klajā ar jaunu veidu, kā tikt galā ar lunārajiem putekļiem. Tas ietver elektronu staru izmantošanu smalku daļiņu attīrīšanai no virsmām. Tas nedaudz izklausās pēc fantastikas, taču tam ir daudz iespēju palīdzēt NASA astronautiem novērst putekļu katastrofas uz Mēness.
Zinātnieku komanda izveidoja ierīci, kas izšauj koncentrētu (un drošu) plūsmu ar negatīvi lādētām, zemas enerģijas daļiņām.
Ekspermentos tika izmantots kosmonautu tērpu audums un stikls, kā virsmas materiāls. Eksperimenti norisinājās vakuuma telpā. Izveidotā ierīce darbojās pārsteidzoši labi – iedarbinot ierīci, putekļi burtiski atlec.
Universitāte laidusi klajā video, kur jaunā ierīce redzama darbībā:
NASA komentē, ka putekļi var aizēnot kameru lēcas, samazināt tehnoloģiju veiktspēju, sabojāt uzņemtos rādījumus, mainīt siltuma īpašības un pat izraisīt aprīkojuma kļūmes. Ja viss norisināsies pēc plāna, kosmonauti uz Mēnesi tiks sūtīti jau 2024. gadā.
Cīņai ar putekļiem, iespējams, būs vajadzīga daudzkārša pieeja. NASA šobrīd arī strādā ar īpaša pārklājuma tehnoloģiju, kas varētu palīdzēt atgrūst putekļus no Mēness izpētes rīkiem.
Jaunajai elktronu stara ierīcei eksperimentos izdevās notīrīt lielāko daļu mākslīgo Mēness putekļu, taču ir vēl daudz nianses, kuras nepieciešams uzlabot, lai palilinātu tās efektivitāti.
Avots: CNET