Antivīruss vai interneta drošība? Aktualizējoties kiberdrošībai, uzziniet, kā izvēlēties piemērotāko aizsardzību pret kiberdraudiem.
Pēdējā laikā novērotais kiberapdraudējumu pieaugums daudzus mudinājis nopietnāk pievērsties savas digitālās drošības uzlabošanai. Tomēr vēlme pēc aizsardzības ir tikai pirmais solis. Daudz sarežģītāks ir jautājums par piemērotākās programmatūras izvēli, jo piedāvājums tirgū ir plašs un dažāds. Sekojoši aktualizējas antivīruss un interneta drošības programmatūra
Gan antivīrusa programmas, gan interneta drošības komplekti ir atzīti un bieži izmantoti risinājumi, taču tie nodrošina atšķirīgu aizsardzības līmeni. Tā kā parasti tiek slēgts ilgtermiņa (piemēram, gada) abonements, pastāv loģiskas bažas, ka kļūdaina izvēle var sekmēties ar nepietiekamu aizsardzību pret kiberdraudiem.
Lai atvieglotu izvēli, zemāk piedāvāts detalizēts pārskats par to, kā antivīruss atšķiras no interneta drošības komplekta, kādas funkcijas katrs nodrošina un pret kādiem apdraudējumiem tie ir visefektīvākie.
Kas ir antivīruss?
Antivīruss ir programmatūra, kuras uzdevums ir identificēt un iznīcināt ļaunprogrammatūru (malware). Atkarībā no izmantotā dzinēja, antivīruss var pielietot vairākas atpazīšanas metodes, lai konstatētu potenciāli bīstamu programmatūru.
Tradicionāli antivīrusi paļāvās uz parakstu atpazīšanu — salīdzinot faila “parakstu” ar zināmas ļaunprogrammatūras datubāzi.
Taču, ņemot vērā to, ka mūsdienu kiberdraudi kļūst arvien izsmalcinātāki, antivīrusa risinājumi bieži izmanto arī heuristiskās metodes, analizējot programmu uzvedību, lai noteiktu, vai tā atbilst ļaunprogrammatūrai raksturīgām pazīmēm.
Antivīrusa galvenais darbības lauks ir lokālā ierīce, proti, tas skenē ierīcē jau esošos failus. Lai gan šādas programmas izsen bija orientētas uz bezsaistes vidi, mūsdienu risinājumi ietver arī papildu aizsardzības slāņus, kas darbojas reāllaikā, tostarp tiešsaistē.
Pret kādiem draudiem antivīruss ir efektīvs?
Lai gan nosaukums var radīt iespaidu, ka antivīruss spēj atklāt tikai vīrusus, patiesībā tas nodrošina aizsardzību pret plašu ļaunprogrammatūras spektru.
Ļaunprogrammatūra var izpausties dažādās formās: vīrusi pievienojas citiem failiem un spēj sevi vairot, tārpi izplatās patstāvīgi, bet Trojas zirgi izliekas par legālu programmatūru un sāk darboties pēc to aktivizēšanas.
Šādas programmas var izmantot sistēmas resursus, izplatīt surogātpastu, apdraudēt lietotāja datus, veikt spiegšanu vai pat bojāt operētājsistēmu. Kvalitatīvs antivīruss spēj efektīvi identificēt un neitralizēt lielāko daļu šādu draudu, tādējādi tas būtu jāuzskata par neatņemamu drošības sistēmas sastāvdaļu.
Kas ir interneta drošības programmatūra?
Interneta drošības komplekti piedāvā plašāku funkcionalitāti, nekā tradicionālie antivīrusi. Šādi risinājumi ir izstrādāti ar mērķi nodrošināt lietotāju aizsardzību tiešsaistē, novēršot kaitīgu failu lejupielādi vēl pirms tie nonāk lietotāja ierīcē.
Papildus antivīrusa funkcijām, interneta drošības programmatūra bieži vien ietver arī VPN, paroļu pārvaldniekus, vecāku kontroli, ugunsmūri, kā arī citus rīkus, kas uzlabo drošību un konfidencialitāti pārlūkošanas laikā.
Kādiem draudiem šī programmatūra paredzēta?
Interneta drošības komplekti efektīvi aizsargā pret dažādiem tiešsaistes apdraudējumiem. Piemēram, lietotāji var nejauši piekļūt inficētām vietnēm, kuras izmanto ļaunprogrammatūras izplatīšanai.
Šādās situācijās programmatūra var atpazīt bīstamo vietni un brīdināt par apdraudējumu vēl pirms lapa tiek ielādēta.
Pateicoties VPN un ugunsmūra integrācijai, interneta drošība novērš arī datu pārtveršanu un aizsargā pret iespējamu piekļuves sesiju pārņemšanu.
Vēl viena būtiska priekšrocība ir aizsardzība pret pikšķerēšanu, proti, krāpnieciskām darbībām, kurās tiek izmantoti viltoti e-pasti vai tīmekļa vietnes ar mērķi izvilināt personas datus.
Tā kā mūsdienu krāpnieki arvien biežāk izmanto mākslīgā intelekta rīkus, tostarp valodas modeļus, piemēram, ChatGPT, lai atdarinātu uzņēmumiem raksturīgu runas (drīzāk rakstīšanas) manieri, atšķirt īstu ziņojumu no viltota kļūst arvien sarežģītāk.
Interneta drošības programmatūra spēj filtrēt šādus ziņojumus, neļaujot tiem sasniegt lietotāju.
Turklāt daudzos risinājumos iekļauts arī paroļu pārvaldnieks, kas ļauj ģenerēt un saglabāt drošas, unikālas paroles, kā arī automātiski tās ievadīt nepieciešamajos laukos.
Ārpus mārketinga lozungiem
Īss kopsavilkums par būtiskākajām atšķirībām:
- Antivīruss skenē un aizsargā pret ļaunprogrammatūru lokāli, kamēr interneta drošība nodrošina proaktīvu aizsardzību pārlūkošanas laikā.
- Interneta drošības komplekti piedāvā plašāku funkcionalitāti, ietverot arī VPN, ugunsmūri, vecāku kontroli u. c.
- Mūsdienās šīs funkcijas bieži tiek integrētas vienā produktā, un atšķirības vairāk attiecas uz cenu līmeņiem, nevis funkcionalitāti.
- Piemēram, Norton Antivirus piedāvā pamata aizsardzību, bet Norton 360 papildina to ar identitātes aizsardzību, mākoņrezervēm un citām iespējām.
Tādējādi lietotāji bieži vien iegūst abu risinājumu priekšrocības vienā komplektā.
Kuru risinājumu izvēlēties?
Piemēram, Avast bezmaksas versijā piedāvā reāllaika draudu noteikšanu, Wi-Fi tīkla skenēšanu, aizsardzību pret izspiedējprogrammatūru un viltus vietnēm. Maksas versijās pieejams arī VPN, ugunsmūris un sandbox funkcionalitāte.
Bitdefender nodrošina izcilu aizsardzību pat bezmaksas līmenī, tostarp pret pikšķerēšanu un “zero-day” uzbrukumiem. Papildu funkcijas, piemēram, VPN un datu noplūdes uzraudzība, pieejamas maksas versijās.
Norton Antivirus un Norton 360 piedāvā dažādus plānus, kas var ietvert arī identitātes aizsardzību un vecāku kontroles iespējas.
Neatkarīgi no izvēlētā risinājuma, lielākā daļa mūsdienu antivīrusa programmu jau nodrošina arī interneta drošības komponentes. AV-Comparatives neatkarīgie testi liecina, ka daudzas programmas spēj identificēt apdraudējumus ar līdz pat 99,6% precizitāti.
Izvēle visbiežāk būs atkarīga no nepieciešamajām funkcijām un budžeta iespējām. Ja nav nepieciešami papildu rīki, bezmaksas versijas var būt pietiekamas, ņemot vērā lietošanas paradumus.
Vai ar šo ir gana?
Gan antivīruss, gan interneta drošība ir neatņemami līdzekļi datu un ierīču aizsardzībā. Šobrīd bieži vairs nav nepieciešams izvēlēties starp tiem, jo tie pieejami vienotā risinājumā.
Tomēr svarīgi atcerēties – pat vismodernākā drošības programmatūra nav absolūta garantija. Lietotāja informētība, piesardzība un digitālā higiēna joprojām ir būtiski elementi drošības nodrošināšanā.
Avots: TechRadar