Apvienotajā Karalistē policija atklājusi iespējamu 3D ieroču izgatavošanas rūpnīcu

Pagājušajā mēnesī Apvienotās Karalistes  policija paziņoja, ka veikusi vienu no lielākajām 3D drukātu ieroču sastāvdaļu konfiskācijām valsts vēsturē.

Metropoles policijas noziegumu specializētās nodaļas darbinieki 7. oktobrī kādā mājā Londonā atklājuši “iespējamu 3D ieroču izgatavošanas rūpnīcu”. Policisti norādīja, ka tas parāda, kā “3D ieroču radītie draudi turpina attīstīties”.

Eksperti brīdina par pieaugošiem draudiem

3D drukāto ieroču pirmās versijas bija neuzticami, viena šāviena ieroči. Tagad Nacionālā noziedzības apkarošanas aģentūra (NCA) ziņo BBC, ka šie ieroči ir “darbspējīgi”.

NCA Nacionālā šaujamieroču mērķēšanas centra vadītājs Metjū Perfekts apgalvo, ka jaunākie 3D ieroči ir “kaut kas tāds, ko noteikti, pavisam noteikti, nevēlētos redzēt uz ielām.” “Tie ir automātiskie ieroči. Tie ir ieroči, kas spēj izšaut vairākas patronas,” viņš piemetina.

Šobrīd 3D drukātie komponenti veido tikai daļu no šaujamieroča izgatavošanai nepieciešamajām detaļām. Tās lielākoties sastāda ne vairāk kā 80-90 % no paša ieroča.  Galvenie metāla komponenti, piemēram, stobrs, parasti ir jāražo tradicionālā veidā. Šos ieročus ir grūti izsekot, jo tie ir izgatavoti bez sērijas numuriem.

Policija arvien biežāk konfiscē 3D drukātos ieročus. Kopš pagājušā gada sākuma Apvienotajā Karalistē vien ir konfiscēts 21 ierocis, kas ir “ievērojami vairāk” nekā iepriekšējos gados. Salīdzinājumā ar parastajiem ieročiem tas joprojām ir neliels skaits.

Tiek uzskatīts, ka koronavīrusa pandēmijas laikā grūtības transportēt ieročus pāri robežām, iespējams, ir veicinājušas noziedznieku interesi par drukātiem ieročiem.

Foto: Pete Prodoehl, flixr.com

Londonas Karaļa koledžas Starptautiskā radikalizācijas pētījumu centra pētnieks Radžans Basra min, ka situācija Apvienotajā Karalistē atspoguļo tendenci, kas novērojama visā Eiropā.

“Mēs esam novērojuši, ka ekstrēmisti nepārtraukti vēlas izgatavot 3D drukātos ieročus vai pat paši tos izmanto,” viņš stāsta. “Esam konstatējuši gadījumus Spānijā, Zviedrijā, Vācijā, Nīderlandē un vairākus arī šeit – Apvienotajā Karalistē.” Viņš piemetina, ka lielākā daļa no šiem gadījumiem ir saistīti ar galēji labējiem grupējumiem. Citas teroristu grupas, šķiet, ir mazāk ieinteresētas šajā tehnoloģijā.

Dr. Basra uzskata, ka pie vainas varētu būt galēji labējo ekstrēmistu forumos iekļautās 3D ieroču drukāšanas instrukcijas.

Jūnijā Šefīldas Kroņa tiesā tika notiesāti galēji labējā teroristu grupējuma dalībnieki. Policija divu grupas locekļu mājās atradusi daļēji izgatavotu 3D drukātu ieroci.

Dr. Basra brīdina, ka 3D ieroči kļūst arvien populārāki arī biežāk apmeklētās interneta vietnēs. To pievilcību ir palielinājusi arī jaunu automātisko ieroču parādīšanās. Eksperti novērojuši atkārtotas atsauces uz vienu pusautomātisko modeli – FGC. “Tas ir īpašs ierocis, kas izstrādāts, lai to varētu izmantot ar detaļām, kas ES nav reglamentētas,” stāsta Dr. Basra. 2020. gada pavasarī kopā ar soli pa solim izklāstītām 3D izstrādes instrukcijām publicēts ieroča apraksts. Tam pievienota vairāk nekā 100 lappušu gara rokasgrāmata un videomateriāli par ražošanas procesu.

Tehnoloģiju attīstība

Francijas Ruānas Universitātes ballistikas eksperts Kristians Goblas pauž, ka “3D metāla drukāšana” varētu kļūt daudz pieejamāka jau nākamajā desmitgadē. Tas veicina bažas par 3D ieroču attīstību.

Savukārt Eiropols BBC stāsta, ka ES valstu iestādes ir atklājušas vairākus 3D drukātu ieroču un to daļu ražošanas, pārdošanas un glabāšanas gadījumus. Daži no šiem ieročiem un to sastāvdaļām tika piedāvāti nelegālos tumšā interneta tirgos, kas, pēc Eiropola teiktā, liecina par sinerģiju starp šaujamieroču tirdzniecību un kibernoziedzību.

Organizācija norādīja, ka, lai gan pagatavot pilnīgu 3D drukātu ieroci joprojām ir sarežģīti, “strauji attīstoties modernām tehnoloģijām, tuvākajā nākotnē tas var kļūt par nozīmīgāku apdraudējumu”.

Avots: BBC news

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt