Izveidots materiāls, kas atceras tā sākotnējo formu

Hārvardas Universitātes zinātnieki apgalvo, ka izgudrojuši jaunu “vilnai līdzīgu” materiālu, kas maina formu. Taču, tas nav vēl vispārsteidzošākais fakts – materiālam ir “atmiņa” un tas var atgriezties tā sākotnējā formā.

Lai izskaidrotu materiāla īpašības precīzāk, Hārvardas Universitātes mājas lapā par lielisku piemēru tiek minēti mati. Ja matus iztaisno, bet tie samirkst lietū – tie atgriežas to sākotnējā formā – atkal kļūst čirkaini vai viļņaini.

Acīmredzot tas ir tāpēc, ka matiem ir “formas atmiņa”.

Ko ar šo jauno materiālu varētu darīt? To varētu izmantot apģērba ražošanā, lai samazinātu modes industrijas radītos atkritumus. Rakstā minēts, ka no šāda materiāla varētu ražot, piemēram, T-kreklus, kas varētu samazināties vai paplašināties, lai atbilstu peronas noteiktajiem izmēriem.

Radītā materiāla noslēpuma pamatā ir keratīns – olbaltumviela, kas atrodas matos un nagos. Zinātnieki izmantoja keratīnu no pārstrādātas vilnas un ar 3D printeri izdrukāja materiālu īpašās formās. Video redzams, kā 3D printerī izprintēta origami zvaigzne ir sarullēta, tiek ielikta trauciņā un atgriežas tās sākotnējā – origami zvaigznes formā.

Bioinžinieris, pētījuma autors Luca Cera min, ka šāds materiāls ir piemērots plašam pielietojumu lokam, sākot no tekstila līdz audu inženierijai.

Vecākais pētījuma autors Kits Pārkers min, ka ar šo projektu pierādīts, ka ne tikai iespējams pārstrādāt vilnu, bet arī veidot no tās lietas, kas nekad agrāk nav bijušas pat iedomājamas. Šādi pētījumi ir būtiski. Ilgtspējīga dabas resursu izmantošana ir nozīmīga. Šādu jaunu materiālu izstrāde ļauj samazināt tekstilrūpniecības un modes nozares ietekmi uz vidi.

Lasīt pilnu pētījumu.

Avots: CNET

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt