VPN pakalpojumu sniedzējs sola aizsargāt lietotājus pret mākslīgā intelekta vadītu uzraudzību un attīstītu cenzūru.
NymVPN ir oficiāli ienācis VPN tirgū. Un lietotne to dara ar lielu mērķi – kļūt par pasaulē drošāko šāda rakstura lietotni. Lietotnes alfa versija sākotnēji tika izveidota 2023. gada novembrī. Tagad tās mērķis ir piedāvāt pilnībā decentralizētu virtuālo privāto tīklu (VPN).
Meklējot aizsardzību pret mākslīgā intelekta (MI) vadītu uzraudzību un cenzūru, pakalpojums izmanto jaunu mixnet tehnoloģiju, lai aizsargātu jūsu metadatus kopā ar jūsu saziņas saturu.
No 2025. gada 13. marta NymVPN ir pieejams lejuplādei iOS, Android, macOS, Linux un datoriem.
“Neizsekojams VPN”
“Nym tika izveidots, pamatojoties uz pamatprincipu, ka droša, privāta un necenzēta piekļuve internetam ir tikpat būtiska un būtiska kā piekļuve tīram ūdenim un elektrībai,” sacīja NymVPN izpilddirektors Harijs Halpins.
“NymVPN iezīmē šķelšanos starp lielo tehnoloģiju ekspluatatīvo kontroli pār internetu un jaunu redzējumu – tādu, kurā privātums ir tiesības, nevis privilēģija.”
Halpins skaidro, ka pakalpojuma pamatā esošā tehnoloģija tika radīta ar oriģinālo “šifrpankeru” un pasaules labāko kriptogrāfu atbalstu, lai pārvarētu pat valdības līmeņa masu novērošanu.
NymVPN alfa un beta versiju pirmie lietotāji pēc tam palīdzēja veidot šo pakalpojumu valstīs, kurās valda stingra cenzūra. Citi izmantoja abu versiju piedāvātās drošības funkcijas, lai novērstu uzbrukumus saviem kriptovalūtas darījumiem.
NymVPN atšķiras no dažām citām labākajām VPN lietotnēm tirgū, jo cenšas būt patiesi “neizsekojams VPN”, kas aizsargā lietotājus no metadatu uzraudzības. Metadati attiecas uz visiem datiem, kas pievienoti jūsu saziņai. Tāpat tie ir dati, kas nav saturs, piemēram, ierīces tips, darbības veids, laika zīmogi un citi.
Tas ir ļoti svarīgi, norāda pakalpojumu sniedzējs, jo MI vadītas izsekošanas pieaugums ir pierādījis, ka kibernoziedznieki vai izlūkošanas aģentūras var “radīt lielāku vērtību no metadatiem nekā analizējot konkrētu lietotāja darbību”.

Foto: Nym Technology.
Tomēr NymVPN piedāvā divus režīmus, lai nodrošinātu elastību starp aizsardzību un veiktspēju. Tie ir šādi:
- Ātrais (WireGuard) – šajā režīmā, kas ir piemērotāks gadījuma rakstura pārlūkošanai, straumēšanai un koplietošanai, tiek izmantots AmneziaWG protokols. Tā ir WireGuard versija, kas ir ļoti noturīga pret cenzūru un ko izstrādājusi Amnezia VPN komanda. Šajā režīmā jūsu interneta savienojums tiek novirzīts caur diviem neatkarīgiem serveriem, lai nodrošinātu maksimālu konfidencialitāti un drošību.
- Anonīms (mixnet) – šis režīms apgalvo, ka aizsargā jūsu metadatus, izmantojot savu trokšņus ģenerējošo mixnet. Šī tehnoloģija izmanto vairākas tīkla stratēģijas, lai maldinātu datu novērošanas centienus, vienlaikus maršrutējot jūsu savienojumus caur pieciem neatkarīgiem serveriem.
Anonīms pēc būtības
NymVPN neapgalvo tikai to, ka spēj labāk saglabāt jūsu anonimitāti, pārlūkojot tīmekli vai veicot citas darbības internetā. Pakalpojuma sniedzējs arī sola nekad nevākt jūsu personisko informāciju, tādējādi vairākos aspektos pārsniedzot esošos VPN risinājumus, kas nepieprasa reģistrāciju.
Vispirms, decentralizētais Nym tīkls ir izveidots tā, lai nepieļautu, ka kāda atsevišķa identitāte sasaista darbības ar lietotāju. Visi serveri lēš, ka tie darbojas neatkarīgi, tāpēc Nym vajadzētu būt neiespējami izsekot datplūsmas ierakstus.
Lai pierakstītos, jums nav arī jāatklāj savs e-pasts, vārds vai cita personiska informācija. NymVPN ir atradis veidu, kā izmantot blokķēdes tehnoloģiju (to pašu tehnoloģiju, ko izmanto, piemēram, kriptovalūtās), lai palielinātu lietotāju privātumu un drošību.
Tā sauktie “zk-nims” ir nulles zināšanu pierādījumi, kas ļauj lietotājiem pārbaudīt maksājumu un konta izmantošanu, neatklājot savu identitāti.
Daļa no šiem anonīmajiem maksājumu pierādījumiem pēc tam tiek pārvērsti NYM žetonos, lai atalgotu neatkarīgos ieguldītājus, kas vada mezglus visā pasaulē. Raksta sagatavošanas brīdī ir iespējams izvēlēties starp serveriem 51 pasaules valstī.

Kopumā Nym iekšējās drošības eksperte Čelsija Manninga teica: “Pat demokrātiskās valstīs cilvēki saskaras ar neierobežotu datu vākšanu, hiperšaurām algoritmiskām plūsmām un normalizētu cenzūras taktiku. NymVPN izmanto uz infrastruktūru balstītu privātuma pieeju, lai mēģinātu cīnīties pret šo arvien neskaidrāko un sašķelto internetu.”
Avots: TechRadar