Ir atklāts jauns ļaunprogrammatūras veids, kas spēj noklausīties lietotāju zvanus, atpazīt zvanītāja dzimumu un identitāti un zināmā mērā pat atpazīt, kas tiek teikts.
Par laimi, labā ziņa ir tā, ka ļaunprātīgā programmatūra ir daļa no veikta pētnieciskā eksperimenta un (pagaidām) nerada nekādu risku viedtālruņu lietotājiem. Pētnieki no piecām ASV universitātēm – Teksasas A&M universitātes, Ņūdžersijas Tehnoloģiju institūta, Templas universitātes, Deitonas universitātes un Rutgersa universitātes – apvienojās un izveidoja EarSpy.
EarSpy ir programmatūra, kas ļaunprātīgi izmanto to, ka viedtālruņa skaļruņi, kustību sensori un žiroskopi gadu gaitā ir kļuvuši labāki. Ļaunprātīgā programmatūra mēģina nolasīt kustības sensoru uztvertos datus, jo sarunas laikā atskaņojas galapunkta ausu skaļruņi. Agrākos gados tas nebija dzīvotspējīgs uzbrukuma veids, jo skaļruņi un sensori nebija tik jaudīgi.
Lai pierādītu savu viedokli, pētnieki izmantoja divus viedtālruņus – vienu 2016. gada un otru 2019. gada. Iegūto datu apjoma atšķirība bija diezgan acīmredzama. Lai pārbaudītu, vai šos datus var izmantot zvanītāja dzimuma noteikšanai un runas atpazīšanai, pētnieki izmantoja OnePlus 7T ierīci un OnePlus 9 ierīci. Zvanītāja dzimuma identifikācija pirmajā gadījumā bija ar no 77,7 % līdz 98,7 % precizitāti, bet zvanītāja identitātes precizitātes rādītāji – no 63,0 % līdz 91,2 %. Runas atpazīšana svārstījās 51,8 – 56,4 % robežās.
Pētniekiem izdevās arī diezgan labi uzminēt zvanītāja dzimumu viedtālrunī OnePlus 9 (vidēji 88,7 %), taču identitātes atpazīšana samazinājās līdz vidēji 73,6 %. Runas atpazīšana svārstījās no 33,3 % līdz 41,6 %.
Avots: TechRadar