Kas ir domēna vārds un kur to reģistrēt?

domēna nosaukuma izvēle

Domēna vārds ir lietotāja izvēlēts unikāls nosaukums, kas tiek izmantots kā internetā publiski pieejamas vietnes nosaukums, piemēram, mājas lapas vai interneta veikala. Kad vietne izveidota, ar tās nosaukumu mēdz veidot arī e-pasta adresi. Dažkārt uzņēmumi vēl pirms idejas par vietnes izveidi reģistrē sava uzņēmuma vārdu kā domēna nosaukumu, lai aizsargātu sava zīmola, idejas vai uzņēmuma identitāti.

Domēna vārds sastāv no mainīgās daļas, ko izdomā lietotājs un fiksētās daļas, kas ir attiecīgais augstāka līmeņa domēns vai paplašinājums:

Kas jāievēro, izvēloties domēna nosaukumu?

  • Domēna vārda garums tiek ierobežots no 2 līdz 63 simbolu robežās.
  • Domēna vārdi var sastāvēt no latīņu alfabēta burtiem, cipariem un defisi “-“. Ja izmanto defisi, to nedrīkst likt domēna vārda sākumā vai beigās. Citi simboli un atstarpes starp vārdiem vai atļautajiem simboliem nav atļauti.
  • Latviešu domēna vārdi var papildus saturēt diakritiskās zīmes – ā, ē, ī, ū, ō, ķ, ļ, ņ, ŗ, ģ, š, č, ž.

Kur var reģistrēt savu domēnu?

Domēna reģistrācijas pakalpojumu piedāvā visai daudzi uzņēmumi. Kā dažus no visā pasaulē pazīstamākajiem var minēt GoDaddy un NameCheap. Latvijā vieni no populārākajiem un biežāk izmantotajiem ir:

Kas var būt domēna īpašnieks?

Domēna īpašnieks var būt jebkura fiziska vai juridiska personai vai cita statusa organizācija. Viena persona, uzņēmums vai organizācija var reģistrēt neierobežotu .lv domēnu skaitu. 

Lai noslēgtu līgumu par domēna vārda reģistrāciju un uzturēšanu, fiziskai personai jābūt vismaz 18 gadus vecai. Ja persona, kas vēlas iegādāties domēna nosaukumu ir nepilngadīga, līgumu par tā iegādi var noslēgt likumīgie aizbildņi, piemēram, vecāki.

Domēna nosaukuma cenas

Par domēna nosaukumu parasti veic samaksu vienu reizi gadā. Domēna vārda cenas var sākties no dažiem Eur līdz pat dažiem tūkstošiem. Kādēļ veidojas tik ievērojamas izmaksu starpības? Ja domēna vārds ir pieejams, visbiežāk tas būs salīdzinoši lēts, taču, uzņēmumi un arī privātpersonas, mēdz iegādāties populārus vārdus un vārdu savienojumus, lai vēlāk šādus domēnu nosaukumus interesentiem pārdotu par vairākas reizes liekāku summu.

Kas jādara lai reģistrētu domēna nosaukumu?

  • Izvēlieties sev piemērotu domēna vārdu un pārbaudiet tā pieejamību, kādā no pakalpojumu sniedzējiem (piemēram, 
  • www.hostnet.lv).
  • Pārbaudiet domēna vārda lietošanas noteikumus un pārliecinieties vai izvēlētais domēna vārds atbilst noteikumos noteiktajām prasībām.
  • Aizpildiet tiešsaistes domēna vārda pieteikuma veidlapu un atcerieties veikt laicīgu apmaksu! Ja apmaksa netiek veikta laikā, pakalpojuma sniedzējs domēna nosaukumu padara publiski pieejamu iegādei un to var iegādāties kāds cits.

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt