Pētījumā apstiprināts, ka 3D printeri izdala toksiskas daļiņas

Pētnieki ir apstiprinājuši, ka 3D printeri savas darbības laikā izdala ļoti mazas daļiņas. To konkrētais daudzums vēl nav izpētīts. Bet ir noteikta daļiņu satraucoši lielā dažādība un apstākļi, kādos tās rodas.

Iepriekšējie pētījumi jau ir parādījuši, ka darbvirsmas 3D printeri izdala mazu daļiņu emisiju, taču zinātnieki nebija veikuši kontrolētus eksperimentus, lai precīzi noteiktu un raksturotu daļiņas un ķīmiskās vielas, kas saistītas ar drukāšanu. Nesen publicēts divu gadu ilgs pētījums. Tajā novērtēta 3D  printeru ietekme uz iekštelpu gaisa kvalitāti. Pētījumu veica zinātnieki no UL Chemical Safety laboratorijas un Džordžijas Tehnoloģiju institūta. Rezultāti, kas publicēti divos atsevišķos pētījumos žurnālā Aerosolu Zinātne un Tehnoloģija, nebija iepriecinoši. Izmēģinājumos pētnieki spēja identificēt simtiem dažādu savienojumu, no kuriem dažiem ir zināmi apdraudējumi veselībai.

Šie atklājumi veikti laikā, kad printeru cenas strauji samazinās un tie arvien vairāk parādās tirdzniecības, medicīnas un izglītības iestādēs. Merilina Bleka, UL laboratoriju viceprezidente un vecākā tehniskā padomniece, kā arī abu pētījumu līdzautore, apgalvo, ka viņas komandas atziņām vajadzētu kalpot kā modinātāja zvanam. Viņi lūdz veselības aprūpes pētniekiem, zinātniekiem un citām iestādēm turpināt izpēti.

Standarta darbvirsmas 3D printeri, veicot printēšanu, izdala izmērāmu daudzumu ultra-smalku daļiņu, jeb  UFP. UFP ir nano skalas daļiņas, kas ir cilvēka acij neredzamas, bet var izraisīt nopietnus veselības traucējumus. It īpaši, ja tās tiek ieelpotas un piegādātas elpošanas orgānu sistēmai.

“UFP ir ļoti smalkas daļiņas, kas ir mazākas par 0,1 mikronu (100 nanometri) diametrā,” teica Merilina Bleka. “Vairāk nekā 90 procenti no daļiņām, kuras mēs atradām izdalāmies no 3D printeriem, bija nanodaļiņu diapazonā. Ieelpojot, šīs mazās daļiņas var sasniegt pašu dziļāko plaušu daļu. Tur tās var iekļūt audos un šūnās,  tādējādi  izraisot sirds un asinsvadu, kā arī plaušu un elpošanas sistēmas slimības. ”

Pētījuma laikā pētnieki galvenokārt aplūkoja kvēldiegu izgatavošanas printerus, kuros izmanto termoplastiskas vai neilonu saturošas izejvielas (Marilyn Black teica, ka turpmāk tiks pētītas papildu izejvielas un citas drukas tehnoloģijas). Konkrētāk, tika pētīti FDM (fused deposition modeling) 3D printeri, kas rada augstākos UFP līmeņus. FDM printeri veido objektus, novietojot izkusušos materiālus slāni pa slānim, pa iepriekš noteiktu ceļu. FDM printeri ir visplašāk izmantotā 3D drukāšanas tehnoloģija visā pasaulē un ietver populāro 3D printeru ražotāju MakerBot.

Šo printeru radītā toksisko vielu daudzveidība bija satraucoša. Neredzamajos garaiņos tika atklāti vairāk nekā 200 dažādi gaistoši organiskie savienojumi (GOS) – tostarp arī kairinātāji un kancerogēni. Visbiežāk konstatētie GOS saturēja formaldehīdu (kancerogēnu), stirolu (uzliesmojošu ķīmisku vielu un kairinošu vielu) un kaprolaktamu (īpaši kaitīgu ražošanas savienojumu, kas var izraisīt acu un rīkles iekaisumu un dedzināšanu, galvassāpes, apjukumu un kuņģa-zarnu trakta darbību problēmas).

Pētnieki dokumentēja arī dažādus faktorus, kas saistīti ar UFP rašanos. UFP veidus ietekmē tādi faktori kā sprauslas temperatūra, izmantoto kvēldiegu veidi, kvēldiega un printera zīmols un kvēldiega krāsa. Faktori, kas ietekmēja emisiju līmeņus, bija ekstrūzijas temperatūra, kvēldiega materiāls un kvēldiega zīmols.

Pētījuma autori dod mums šādus padomus: izmantojiet tikai labi vēdinātas telpas (ar āra gaisa plūsmu ), printeru darbošanās laikā neuzturieties to tuvumā, izvēlieties pārbaudītus printerus un izejvielas, kas ir zemi emisiju avoti.

Avots

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

3 Responses

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt