Windows 7 optimizācija

Moderatori: janis.wd, Vecākie lietotāji

buldozers
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 120
Pievienojies: 13 Okt 2011, 21:29
Reputācija: 0

Windows 7 optimizācija

Post no buldozers » 19 Aug 2012, 18:15

Š ajā rakstā pastāstīšu, kā optimizēt Windows 7 operētājsistēmu ātrākam darbam. Vislabāk to darīt uz svaigi instalētas sistēmas, bet ja nē, tad no sākuma pārliecinies, ka nav vīrusu - noskenē datoru ar CureIt. Tad nu sāksim...

1) Vizuālo efektu atslēgšana

Ar labo peles pogu uzklikšķini uz Dators un izvēlies Rekvizīti, tad labajā sānā uzspied uz Sistēmas papildiestatījumi. Izvēlies cilni Papildu un tad ailē Veiktspēja spied uz Iestatījumi.

Š eit vari pats eksperimentēt un atķeksēt to, kas tev ir nepieciešams, bet lai iegūtu vislabāko izskata/veiktspējas attiecību, iesaku izmantot tikai trīs:
• Logiem un pogām lietot vizuālos stilus
• Nogludināt ekrāna fontu apmales
• Rādīt sīktēlus ikonu vietā

Image

2) Izslēdz neizmantotos Windows 7 līdzekļus

Ieej Vadības panelī un spied Noņemt programmas instalāciju, tad kreisajā sānā spied Ieslēgt vai izslēgt sistēmas Windows līdzekļus.

Ir daudzas funkcijas, ko ikdienā neizmantojam, tāpēc labi ir tās atslēgt. Piemēram, kad tu pēdējo reizi lietoji "Internet Explorer" vai "Media Center"?
P.S. Pie šī paša punkta piebildīšu, ka izslēdzot "Windows sīkrīku platformu", iegūsi vēl pāris sekundes startēšanas laikā.

Image

3) Nomaini enerģijas plānu uz "Augsta veiktspēja"

Atver Vadības paneli, tad uzpied uz Aparatūra un skaņa, tad uz Enerģijas opcijas. Varētu būt, ka plāns ir paslēpts, tāpēc uzspied uz Rādīt papildus plānus.

Ja vēlies, tad uzspied Mainīt plāna iestatījumus un sakonfigurē tā, kā tev pašam patīk. Kad lieto portatīvo datoru no baterijas, plānu būtu vēlams nomainīt uz Sabalansēts, lai paildzinātu baterijas darbības laiku.

4) Izslēdz Windows Search servisu

Ar labo peles pogu uzklikšķini uz Dators, tad spied Pārvaldīt, tad Krātuve un lietojumprogrammas, bet tad uz Services. Atrodi servisu Windows Search, ar labo peles pogu uzklikšķini uz tā, spied uz Rekvizīti, un pie Startup type izvēlies Disabled.

Protams, ir arī citi atslēdzami servisi, par kuriem pastāstīšu nākamajā punktā, bet kāpēc es šim servisam veltīju atsevišķu punktu? Meklēšanas indeksācijas serviss indeksē tavus failus, lai tos meklējot varētu ātri atrast, kas ir noderīgi, ja tu meklētāju izmanto regulāri. Tiem, kas meklē reti, tas ir pilnīgi nevajadzīgi, bet ideksējot tiek izmantoti palieli sistēmas resursi. Lai palielinātu veiktspēju, viennozīmīgi iesaku šo servisu atslēgt.

Image

5) Servisu optimizācija

• Adaptive brightness - var droši atslēgt, ja tavam monitoram nav gaismas sensors.
• Bluetooth support service - ja tavam datoram nav bluetooth, vari droši atslēgt.
• BitLocker drive encryption service - ja nelieto BitLocker lai šifrētu failus, vari atslēgt.
• Darbvirsmas loga pārvaldnieka sesijas pārvaldnieks - vajadzīgs priekš Aero, vari atslēgt, ja Aero neizmanto.
• Distributed Link Tracking Client - uztur saites starp NTFS failu sistēmas failiem datorā vai tīklā. Var droši atslēgt, jo mājās pārsvarā neizmanto.
• Encrypting File System - vari droši atslegt, ja neizmanto failu kriptēšanu.
• Internet connection sharing - ja izmanto rūteri, vari atslēgt.
• IP Helper - ja neizmanto IPv6, noteikti atslēdz.
• Parental Control - atlieka no Vistas laikiem, droši var atslēgt.
• Remote Access Connection Manager - ja tev nav dial-up interneta pieslēgums un neizmanto VPN, droši atslēdz. Tā kā no šī servisa ir atkarīgs Remote Access Auto Connection Manager, atslēdz arī to.
• Remote Registry - noteikti jāatslēdz drošības dēļ.
• Tablet PC Input-service - ja tu neizmanto planšetdatoru, tad droši atslēdz.
• Windows Defender - ja tev ir antivīruss vai esi pārliecināts, ka vīrusus nedabūsi, vari atslēgt.

Image

6) Lieko start up programmu atslēgšana

Meklētājā ieraksti msconfig, atver to, uzspied uz Startup cilnes un izķeksē programmas, kurām nav nepieciešams ieslēgties kopā ar datoru.

7) Antivīruss

Ja esi pārliecināts, ka vīrusus nedabūsi, tad antivīrusu var nelietot(piemēram, kā to daru es), bet ja neesi, tad noteikti to vajag uzstādīt. Daudzi datori tiek pārdoti ar jau ieinstalētu antivīrusu, piemēram, Norton vai McAfee - šie antivīrusi ir ļoti lēni, tāpēc iesaku tos nomainīt. Daudzi "torrentu lielveikalā" ir iegādājušies "NOD32" vai kādu citu antivīrusu - arī šos iesaku nomainīt, jo ir tik pat labas bezmaksas alternatīvas. Jāatcerās, ka bezmaksas antivīrusus bez pirkšanas drīkst lietot tikai personiskām vajadzībām, firmām tie ir jāpērk. Pirmkārt, izdzēs savu iepriekšējo antivīrusu(Vadības panelis -> Noņemt programmas instalāciju), jo divi antivīrusi savā starpā konfliktēs un palēlinās datoru. Pēc tam lejupielādē jauno antivīrusu un to uzinstalē(rekomendēju Avira vai Avast).
http://www.avira.com/en/avira-free-antivirus
http://www.avast.com/en-eu/free-antivirus-download

8) Regulāra profilakse

Vislabākā programma priekš regulāras profilakses ir CCleaner. Ar CCleaner var iztīrīt pagaidu failus un citas drazas, kas aizņem vietu un laika gaitā var sākt bremzēt datoru. Palaižot programmu, pirmajā logā ir iespējams veikt vispārēju datora tīrīšanu - jānospiež poga Palaist tīrītāju un aptuveni minūtes laikā dators būs tīrs no sistēmas drazām.
Otra noderīgā lieta ir reģistra tīrītājs. Laika gaitā reģistrā mēdz sakrāties daudz nevajadzīgas informācijas, tādējādi palēlinot datoru. No sākuma nospiežam Meklēt problēmas un kad tās atrastas - Salabot problēmas. Pats programmu lietoju aptuveni piecus gadus un nekad nav izdzēsts tas, ko nevajag.
http://www.filehippo.com/download_ccleaner

Image

Ko vēl var darīt profilatiski:
• Izdzēst programmas, ko neizmanto(atceries - jo vairāk programmu, jo lēnāks dators)
• Defragmentēt cieto disku(Windows 7 to pats reizi nedēļā izdarīs)
• Instalēt sistēmas atjauninājumus

User avatar
Black
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 132
Pievienojies: 20 Dec 2010, 18:11
Reputācija: 0

Post no Black » 19 Aug 2012, 22:29

+/- līdzīga pamācība ir Bedrē

It kā solīta ir arī otrā daļa, bet to laikam uzrakstīs, kad Kalvītis nometīs vienu centneru.

pyro
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 7
Pievienojies: 19 Aug 2012, 22:55
Reputācija: 0

Post no pyro » 19 Aug 2012, 23:21

Izlasīju, nenoturējos, piereģistrējos. Visu cieņu tam ka lieto latviešu interfeisu.

1) Ja vairāk vai mazāk visi pārējie bling-bling momenti ir tik tiešām uz grafisko pusi tendēti, tad tā sīktēlu rādīšana īstenībā ir viens no palielākiem HDD resursu rijējiem. Jo sīktēli gan ir jāizveido no bildēm kas ir konkrētajā mapē, gan ir jānolasa priekš attēlošanas konkrētajā mapē, gan mapes ikonā, ja uz mapi skatāmies uz no vienu mapi uz augšu. Līdz ar to paliela kaudze ar lasīšanas pieprasījumiem aiziet uz to lai attēlotu to visu. Ieteiktu apdomāt vai patiešām tie sīktēli ir tik ļoti vajadzīgi un vai sakarīgāk nav mapi nosaukt nedaudz saprotamāk, nevis "pasākums 1".
3) Es neredzu jēgu tam. Ja ir stacionārais dators tad starpības nebūs (jo būs pie barošanas), ja ir portatīvais (un tiks izmantots kā portatīvais no baterijas) tad nejēdzīgi tiks svilināti pieejamās milivatstundas).
4) Diskutējams. Ja windows nesajūk prātā, tad indeksēšana notiek fonā, līdz ar to aktīvi lietoto neietekmē. Tajos gadījumos ja tomēr nojūk, tad palīdz XML failu indeksēšanas atslēgšana. Nezinu kā ir vidējam aritmētiskajam windows 7 lietotājam, bet man ērtāk ir nospiest win+ trīs-četrus sākuma burtus no tā ko man vjaag, nevis klikšķināties ar peli. Ja patīk bakstīties ar peli, var slēgt nost.
5) Pa lielam piekrītu, bet IP Helper un Windows Defenderi atstātu. Servisu graizīšana bija populāra XP laikos, bet tajos laikos arī datorresursa bija mazāk, līdz ar to taupīt nācās vairāk. Ja ir puslīdz mūsdienīgs dators, tad īpašas vajadzības userim parastajam ar to aizrauties nav.
7) "Ja esi pārliecināts, ka vīrusus nedabūsi..." šis skan aptuveni tikpat daudzsološi kā "Paturi manu alu, un skaties ko es varu...".
No alternatīvām tevis divām pieminētājam - Microsoft Security Essentials ir pārsteidzoši kvalitatīvs un resursus nerijošs produkts. Un, pilnīgi bezmaksas. Un jā, ne viss no Microsoft ir sātana iemiesojums. Un nav reklāmu. Un updeitojas pats kopā ar windows. Bet, tā ir katra individuāla izvēle. Nevar viennozīmīgi pateikt ka viens antivīruss ir labāks par otru.
8) CCleanerim ir viena kaitinoša īpašība - vienmēr ir jaunāka versija iznākusi.

Starp citu, sistēmas tīrīšanai un visādu mistisko instalāciju palieku izvākšanai noder GeekUninstaller. Nianse - nav jāinstalē.
Vēl noderīgas lietas:
Malwarebytes.
Kaspersky Rescue CD gadījumiem ja draza un trojas zirgi tomēr pretēji savai pārliecībai ir saviesušies.

User avatar
Imhoteps
E-žurnālists
Atbildes: 1117
Pievienojies: 11 Aug 2009, 16:11
Reputācija: 0

Post no Imhoteps » 19 Aug 2012, 23:24

Pie mūsdienu CPU jaudām "septītajam" tas viss nudien vairs nav nepieciešams. Bija aktuāli Netburst laikos priekš XP. Tagad arhaika.

User avatar
Ar4ys
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 11
Pievienojies: 05 Apr 2009, 18:29
Reputācija: 0

Post no Ar4ys » 20 Aug 2012, 09:28

"Jāatcerās, ka bezmaksas antivīrusus bez pirkšanas drīkst lietot tikai personiskām vajadzībām, firmām tie ir jāpērk."

priekš uzņēmumiem arī ir pieejami bezmaksas risinājumi: COMODO

User avatar
Aldis
E-žurnālists
Atbildes: 5084
Pievienojies: 21 Nov 2008, 15:55
Reputācija: 0
Atrodas: LV

Post no Aldis » 20 Aug 2012, 11:25

Vislabāk uzņēmumiem limitēt internetu tikai uz nepieciešamajām lapām (datubāzēm, epastu, google docs, utt..), nevis draugiem, torrentiem e.t.c.. :D :D

Izgriezt flash autorun fīču, un viss...

Tad arī bez antivirusa varēs dzīvot..
Image Oh My God = OMG
Image Ak Mans Dievs = AMD

User avatar
Stormbird
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 381
Pievienojies: 11 Sep 2008, 09:34
Reputācija: 0
Atrodas: Grobiņa

Post no Stormbird » 20 Aug 2012, 13:12

Ar4ys, un kā ar microsoft security essentials? Tiešām jāpērk? :)

pyro
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 7
Pievienojies: 19 Aug 2012, 22:55
Reputācija: 0

Post no pyro » 20 Aug 2012, 13:17

MSE ir bezmaksas mājas lietotājiem un uzņēmumiem var uzstādīt ne vairāk kā 10 datoros. Nevar likt EDU/GOV gadījumos.

User avatar
Ralfie
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 613
Pievienojies: 15 Aug 2008, 10:00
Reputācija: 0
Atrodas: Rīga

Post no Ralfie » 20 Aug 2012, 13:32

Mana shēma +/- ir tāda pati vecajiem dzelžiem, kā te aprakstītajā.. es vēl rekaveriju nahrenizēju.. arī kaitina.. bēēt, svaigiem kompjiem ar sāku slinkot.. tik ccleaner, malwarebytes un comodo uzņēmumos uzlieku.. un pa lielam - jau apnicis kutināt windas servisus.

User avatar
Wuu
E-žurnālists
Atbildes: 2918
Pievienojies: 23 Aug 2008, 10:32
Reputācija: 0

Post no Wuu » 20 Aug 2012, 14:01

Mana pamācība:
1. solis: Uzstādām SSD disku.
Optimizācija pabeigta.
Image

pyro
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 7
Pievienojies: 19 Aug 2012, 22:55
Reputācija: 0

Post no pyro » 20 Aug 2012, 14:07

Nu lai lieki nejātu SSD ciklu resursu, tad pie reizes noziedojam 1GB RAM ramdiska izveidei un uz turieni pārliekam visus internetpārlūku un sistēmas kešus.

User avatar
Imhoteps
E-žurnālists
Atbildes: 1117
Pievienojies: 11 Aug 2009, 16:11
Reputācija: 0

Post no Imhoteps » 20 Aug 2012, 14:09

["Optimizācija" pabeigta].

Hehehe! Plusoju!

User avatar
Stormbird
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 381
Pievienojies: 11 Sep 2008, 09:34
Reputācija: 0
Atrodas: Grobiņa

Post no Stormbird » 20 Aug 2012, 14:11

A kas ir EDU/GOV ?

User avatar
Nettwerk
E-žurnālists
Atbildes: 452
Pievienojies: 12 Nov 2009, 17:44
Reputācija: 0

Post no Nettwerk » 20 Aug 2012, 15:02

Es iisti neatbalstisu augstaak mineeto optimizaacijaa. Jaa var atsleegt saistiibaa ar UI, bet nu ja saak atsleegt servisus, tad jau principaa driiz visus servisus var atsleegt un mieriigi dziivot... Muah...
Lenovo Thinkpad W520 4284-4LG | SL510 2847-6LG | Lenovo Thinkpad T400 2768-EE2
OS: Windows 8 Professional (x64)
CPU: Intel i7-2760QM | Intel Core 2 Duo (T9600) | Intel Core 2 Duo (P8600)
HDD: 256Gb SSD Primarais un sekundarais 500GB | 120Gb Intel SSD (330 Series) | 160Gb
RAM: 32Gb | 8Gb | 8Gb

User avatar
ruukjis
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 1981
Pievienojies: 16 Apr 2009, 15:39
Reputācija: 0

Post no ruukjis » 20 Aug 2012, 16:24

+1
SSD un jebkāda optimizācija izklausās smieklīga.

User avatar
ruukjis
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 1981
Pievienojies: 16 Apr 2009, 15:39
Reputācija: 0

Post no ruukjis » 20 Aug 2012, 16:30

1. Kādreiz esi dzirdējis par thumbcache.db? Vecajām windām vēl viņš saucās thumbs.db.
Pārējam es pat piekristu.

User avatar
Kualds
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 217
Pievienojies: 24 Apr 2010, 00:13
Reputācija: 0

Post no Kualds » 20 Aug 2012, 17:47

Mācību iestādes un valdības kantori.

User avatar
DMG
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 186
Pievienojies: 22 Dec 2007, 20:19
Reputācija: 0
Atrodas: Liepāja

Post no DMG » 20 Aug 2012, 21:49

Sakiet, a ko Jūs domājat par xps servisu? Ir viņš vajadzīgs vai nē? Cik saprotu tas ir kaut kādiem xps dokumentiem, bet kur viņus lieto un priekš kam, nav nekādas nojausmas :)

User avatar
Nettwerk
E-žurnālists
Atbildes: 452
Pievienojies: 12 Nov 2009, 17:44
Reputācija: 0

Post no Nettwerk » 21 Aug 2012, 02:42

xps ir liidziigs uz pdf formaatu. Ja nesaglabaa neko vai neizmanto xps formaata saturu, tad tev nav nepiecieshams taads.
Lenovo Thinkpad W520 4284-4LG | SL510 2847-6LG | Lenovo Thinkpad T400 2768-EE2
OS: Windows 8 Professional (x64)
CPU: Intel i7-2760QM | Intel Core 2 Duo (T9600) | Intel Core 2 Duo (P8600)
HDD: 256Gb SSD Primarais un sekundarais 500GB | 120Gb Intel SSD (330 Series) | 160Gb
RAM: 32Gb | 8Gb | 8Gb

User avatar
bekhemins
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 20
Pievienojies: 11 Mai 2009, 14:14
Reputācija: 0
Atrodas: jelgavas raj.

Post no bekhemins » 21 Aug 2012, 10:26

Palasīju, tiešām noderīga informācija :) . Paldies autoram.

User avatar
aoma
Vecākais lietotājs
Atbildes: 2599
Pievienojies: 25 Apr 2007, 12:47
Reputācija: 0
Atrodas: LV

Post no aoma » 21 Aug 2012, 13:52

Kā optimizācija, tā ir ļoti nepilnīga, ir pilns nets ar daudz detalizētākiem aprakstiem. Lai gan šim patiešām jēgu neredzu, nav taču vairs tie laiki, kad 64 vai 32 MB plāksnīte maksāja veselu bagātību, bet ja bez šādas iejaukšanās kompis īsti nevelk, ir jāpadomā, vai tomēr nevajag atripināties uz kādu vieglāku OS versiju.
Kad parādījās Vista, tad gan šadas problēmas bija, ražotāji īsti nebija gatavi tādam resursu patēriņa lēcienam, bet tagad vai tad var nopirkt datoru, kam nav vismaz 2 gigabaiti rāmis?
viegls rokenrols pa radio

User avatar
tastins
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 139
Pievienojies: 16 Dec 2007, 15:26
Reputācija: 0
Atrodas: Liepāja

Post no tastins » 22 Aug 2012, 04:39

Varbūt vari padalīties zināšanās kā tad noziedot to 1GB RAM un pārlikt kešus?

Piskadrons
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 222
Pievienojies: 01 Jūl 2012, 11:39
Reputācija: 0

Post no Piskadrons » 22 Aug 2012, 15:22

Pamācība noder tiem kam pašu instalētā puskroplā Vista vairs neiet. Bet XP vienalga būs ātrāks. Ja nu tikai kāds trimplis ierāvis auzās ar licenzēm.
Normālam ikdienas **dritvai kociņ** šādas darbības atkrīt, jo viņam jau instalā liekie servisi aizgriezti.

nevertell
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 2885
Pievienojies: 13 Mar 2009, 23:25
Reputācija: 0

Post no nevertell » 26 Aug 2012, 01:44

Piskadron, kad tu beidzot atbrīvosi pasauli no ciešanām ?
You're the moron they built to make me an idiot.

User avatar
aoma
Vecākais lietotājs
Atbildes: 2599
Pievienojies: 25 Apr 2007, 12:47
Reputācija: 0
Atrodas: LV

Post no aoma » 26 Aug 2012, 18:15

Tikai, kad vajag piešķilt kādu nestandarta printeri, retu džoistiku, nomainīt klavieres izkārtojumu, vai vēl ko ne tik bieži izplatītu, izrādās, ka ambīlais ripuļa cepējs to visu no instalācijas ir izvācis, jo uzskatījis - ja reiz pats neko tādu nelieto, tad arī citiem tas nah būs vajadzīgs.
Tad atliek nekas cits, kā izlamāt anonīmo "gudreli", ja vien tas nav paša betona ražojums, (tad lamājam betonu), un krāmēt vien virsū normālu windu.
viegls rokenrols pa radio

Artis Spriņģis

Post no Artis Spriņģis » 09 Sep 2012, 14:38

Sveiki! Ir kāds, kurš var palīdzēt?

Es kā galīgs neprofesionālis, pēc šī raksta izlasīšanas, iegāju servisos un ieslēdzu kaut kādus servisus (pirms tam bija izslēgti) kas, acīmredzot, man tagad bojā dzīvi ar bezvadu interneta ikonu (uz taskbar). Kaut arī esmu pieslēdzies savam bezvadu tīklam, ikona visu laiku rādās kā "ir pieejami bezvadu tīkli" (ar to dzelteno zvaigznīti). Kurš serviss man ir jāatslēdz lai labotu šo manu kļūdu?

Paldies jau iepriekš!

Talismans
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 12
Pievienojies: 24 Feb 2011, 13:32
Reputācija: 0

Post no Talismans » 30 Sep 2012, 20:01

Paldies par labo rakstu, es pats arī parasti tos vizualizācijas efektus visus atslēdzu, ccleaner izskatās diezgan laba lieta.

Windows 7

Pievienot atbildi

Return to “Raksti”