Android Custom ROM - kālab privātie var to, ko ražotāji nespēj?

Moderatori: janis.wd, Vecākie lietotāji

User avatar
samurajs
Administrators
Atbildes: 14988
Pievienojies: 06 Mar 2007, 15:04
Reputācija: 0
Atrodas: Liepājas anomālā zona

Android Custom ROM - kālab privātie var to, ko ražotāji

Post no samurajs » 11 Okt 2015, 13:40

Kā ierosme šā rakstiņa uzrakstīšanai kalpoja manis veiktā Android 5.1.1 Lollipop (CM 12.1) veiksmīgā instalācija uz viedtālruņa Samsung Galaxy S3 Mini (GT-i8190). Pats ražotājs modeli izlaida ar Android 4.1.1 uz borta, pēc tam atjauninot to uz 4.1.2. Un tas arī viss. Pamēģināsim noskaidrot, kāpēc privātie izstrādātāji var to, ko ražotāji nespēj. Jo nevienam nav noslēpums, ka nereti izdodas pilnvērtīgi portēt jaunākos Android laidienus uz tādām ierīcēm, par kurām paši ražotāji paziņojuši konkrēti: nē, tas nav iespējams tīri tehnisku iemeslu dēļ. Visbiežāk ir tā - kad iznāk jauns Android laidiens, kompānijas pat nav izlēmušas, kurus modeļus jauninās un kurus ne, bet portāls XDA-Developers pēc pāris nedēļām jau piedāvā gatavus ROM. Protams, sākumā tie mēdz būt nepilnīgi, bugaini, bet mēneša vai divu-trīs laikā ar atjauninājumu palīdzību laidieni kļūst perfekti.

Kam tas ir vajadzīgs?

Privātajam viss ir vienkārši: viņš jaunāko Android uz savas ierīces portē vienkārši prieka pēc. Alternatīvais variants - lai pierādītu savu varēšanu un kļūtu pazīstams. Advancētākie frīlanseri vienkārši ņem izejas kodu, un paši prot piekodēt/uzlabot/optimizēt draiverus un zemā līmeņa kodu bibliotēkas. Prastākie mājas izstrādātāji vienkārši liek kopā savu ROM no dažādu avotu "LEGO klucīšiem".

Ražotājiem situācija ir pavisam savādāka. Viņiem atjaunināšana ir kā suņanagla pakaļā. Vienmēr ir jāskaitļo - ko atjaunināsim un ko ne, un vai tas būs izdevīgi. Jo budžeta rāmīšos jāiekļaujas, izstrādātāju kolektīvs ir tikai tik liels, cik viņš ir, un varbūt tiešām gudrāk pārmest spēkus uz jaunu modeļu izstrādi nekā lāpīt vecos? No otras puses - jāsaglabā sava pozitīvā seja arī pircēju vidū. Atjauninājumi ir kā signāls, ka kompānija par viņiem rūpējas, un kalpo par stimulu nākamā viedtālruņa iegādei pie šīs pašas firmas. Neko nejaunināt ar domu "pircējs ātrāk nopirks jaunu" arī nevar - jā, pircējs nopirks, bet pie konkurenta.

Tālāk nevar neņemt vērā birokrātiju, kas vairāk vai mazāk valda jebkurā kompānijā. Ļoti iespējams, ka priekšnieks var būt tehniski stulbs, un ja izstrādātājs paziņo, ka 3 dienās spēj konkrētam modelim uztaisīt portu jaunajam Android, viņu vienalga nosūta strādāt pie cita uzdevuma. Bet tehniski stulbs priekšnieks tikpat labi var būt ļoti gudrs ekonomikas jomā, un viņš jau visu būs izkalkulējis. Tāpēc šādu attieksmi arī uzskata par normālu. Primārais - nopelnīt.

Prasības portēšanai

Privātajiem viss ir vienkārši, viņi ne ar ko neriskē. Visādas vairāk vai mazāk ievērojamas kļūdas tiek piedotas, jo "nākamajos jauninājumos viss tiks izlabots". Var būt veiktspējas kritumi atsevišķās operācijās, var nestrādāt kādas programmas vai spēles. Ja ROM iznācis kā beta versija - visi to sapratīs. Nu un izteikums "man nav labāka kameras draivera" arī tiek saprasts. Nereti ražotājs līdzekļu ekonomijas nolūkos savos izstrādājumos pielieto dažādu firmu čipus (piemēram Wi-Fi čipi mēdz būt no Atheros, Broadcom, Ralink utt.) Ar vienu ierīce darbojas nevainojami, bet ar citu lago. Kaut arī čipi tikpat kā identiski. Ja 95-99% gadījumu panākta normāla sistēmas funkcionēšana, tas privātajam skaitās normāli. Sīko kļūdu izķeršana prasa milzīgu laika patēriņu, un ne vienmēr tā ir. Daži cīnās līdz galīgai uzvarai, citi atstāj kā ir - jebkurā gadījumā tālruņa īpašniekam ir izvēle.

Ražotājam viss ir daudz, daudz dzelžaināk. Pamatprasības:

1. Pēc atjaunināšanas Androidam noteikti jādarbojas labāk nekā pirms tās. Patērētājiem nekādā gadījumā nedrīkst rasties vēlēšanās veikt downgrade, jo šādā gadījumā kompāniju nolies ar vēl lielāku dubļu straumi nekā tad, ja jaunināšana vispār nenotiktu.
2. Ja privātajam porta normāla darbība uz 99% ierīču skaitās superīgs rādītājs, tad ražotājam ir jābūt visi 100% - neatkarīgi no tā, kādas komplektējošās daļas tur ir salodētas.
3. Nedrīkst būt nekādu patērētājam jūtamu kļūdu. Tāpēc jāveic visaptveroša testēšana. Bet "testētāju par algu" ir tikai tik daudz, cik viņu ir. Kas nekait vairāk pazīstamiem privātizstrādātājiem? Publicē jauno ROM, un forumā apkopo atsauksmes.

Image

Tālāk - lai portētu Android, šis tas arī ir vajadzīgs. Pats pirmais - jaunā Android izejas kodi un PDK (Platform Development Kit). Otrais - vajadzīgs kodols, draiveri un zemā līmeņa kodu bibliotēkas, kas ietilpst HAL (Hardware Abstraction Level) sastāvā. Pēdējais arī noteica, cik grūti agrāk bija portēt Android 4.0 uz Gingerbread (2.3) ierīcēm - tur HAL bija pilnīgi atšķirīgi. Vienīgais, kur to var dabūt - pie procesoru ražotājiem. Bet tādi kā Mediatek, Rockchip, vai Broadcom ar jaunāku Androidu atbalstu savos procesoros tikpat kā nenodarbojas. Jā, ir varonīgi mājas izstrādātāji, kuri HAL kodē paši. Tāpēc arī savulaik izdevās uzinstalēt pilnvērtīgu Android 4.0 modeļiem Motorola Droid 2 un Motorola Defy.

Kad atjauninājums kļūst pieejams patērētājam?

Privātajiem izstrādātājiem ir milzīgas priekšrocības: var publicēt pavisam zaļu alfa versiju, apkopot atsauksmes un kļūdu ziņojumus, un attīstīt laidienu tālāk. Tāpēc arī no jaunu Googles Android iznākšanas līdz lietojamiem ROM laiks nereti mērāms dienās.

Ražotājiem tādu ekstru nav. Viss jāveic slēgtos pusslepenības apstākļos. Tikai kad lielākā daļa kļūdu izķertas, un atjauninājums kļuvis puslīdz lietojams, to izsniedz nelielam skaitam beta testētāju. Tātad kamēr privātajiem ir tūkstoši testētāju visā pasaulē (un viņu vidū mēdz būt arī profesionāļi) - kompānijām parasti ir tikai desmiti. Lūk arī iemesls, kāpēc jaunināšanas process velkas daudzus mēnešus.

Image

Kas šobrīd notiek Android 6.0 Marshmallow frontē? Sākot ar novembri, ar nosaukumu Cyanogenmod 13.0 šī OS būs pieejama uz daudziem tālruņu modeļiem, arī uz paveciem flagmaņiem kā LG G2 vai Sony Xperia Z. Jā, un arī uz Nexus 4, kam Google oficiāli atteica jaunināšanu. Īpašs gadījums ir ar Samsung: viedtālruņiem ar Snapdragon procesoriem problēmu neesot, un CM 13.0 būs jau drīzumā. Toties par Exynos procesoriem Samsung nesadarbojas, tāpēc par Galaxy S6, S6 Edge, S6 Edge Plus, Note 5 pagaidām klusums. Par CM 13.0 uz Exynos tālruņiem kā Galaxy S4 un S5 varot vispār aizmirst. ROM lejuplāde būs pieejama šeit.

Avots: J. Zobņins "Kāpēc tik lēni, brāl?" (Xakep Nr.10/2015)
Image

Quagmire
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 950
Pievienojies: 27 Dec 2012, 23:55
Reputācija: 0

Post no Quagmire » 11 Okt 2015, 14:09

Š odien uzzināju, ka manam S4 ir Snapdragon, jauki. :D
One small step for mankind, a kind of a major event for me.

User avatar
Jaunzems
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 3935
Pievienojies: 20 Apr 2008, 12:19
Reputācija: 0

Post no Jaunzems » 11 Okt 2015, 14:48

Risinājums ir nevis izlaist visādus Galaxy S6, S6 edge plus Galaxy Y, Galaxy Alpha 3,5,7, Galaxy Note, Galaxy blablablablablabla un tā tālāk, bet ņemt un uztaisīt vienkārši trīs labus modeļus. Lētais, dārgais un superdārgais. Trīs modeļus uzturēt būs daudz vienkāršāk un lētāk nekā miljons.

User avatar
Raivix
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 537
Pievienojies: 10 Jūn 2009, 14:34
Reputācija: 0

Post no Raivix » 11 Okt 2015, 19:18

Un kāpēc ne superlētais, lētais un dārgais? Man jau rādās, ka ejošākie ir vidējās klases aparāti nevis flagmaņi.

User avatar
Draxo
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 85
Pievienojies: 13 Sep 2011, 12:08
Reputācija: 0

Post no Draxo » 11 Okt 2015, 20:24

Aizmirsi laikam, ka lielu daļu peļņas sastāda tas, ka daļa pircēju pērk jaunu telefonu ne jau tāpēc, ka ar esošo būtu problēmas vai tas vairāk nefunkcionētu, bet tāpēc, ka vienkārši ir iznācis jauns modelis. Elementārs mārketings. Tas, ka tas būs tas pats Andro-mēsls, tikai citā iepakojumā, līdz daudzu prātiem neaizies.
Last edited by Draxo on 20 Okt 2015, 18:49, edited 1 time in total.
<img src="http://pratadarbnica.lv/wp-content/them ... avicon.ico" width="17" height="17"> <a href="http://www.pratadarbnica.lv" title="Prāta Darbnīca" target="_blank">PrātaDarbnīca.lv - par interesanto visapkārt</a>

User avatar
Crow
E-žurnālists
Atbildes: 5391
Pievienojies: 10 Mai 2009, 14:22
Reputācija: 0
Atrodas: Ir

Post no Crow » 11 Okt 2015, 20:26

Subsidētie plāni padarījuši flagmaņus pieejamus daudziem, kuriem citādi galīgi tie nebūtu pa kabatai. Varbūt kopumā pasaulē tā neir, nesavelkās, bet ekonomiski attīstītajā un līdzi-lekt-attīstītajām (kā mums te) flagmaņi ir cieņā. Un pareizi - labāk lai kabatā ir vecs flagmanis nekā jauns vidējais vai lētais lūznis.

Vobšem Jaunzems pareizi saka. Ož pēc Apple, bet tas arī ir viens no iemesliem, kāpēc Apple sanāk un citiem nē.
Дебилы, бл*ть...

KlavsAnson
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 63
Pievienojies: 02 Jūn 2014, 20:56
Reputācija: 0
Atrodas: Eiropa

Post no KlavsAnson » 11 Okt 2015, 20:55

Es pats kādreiz biju šis "Lego klucīšu" tipa izstrādātājs, kurš vēl bišķiņaiztika kodola kodu, darīju to galvenokārt lietotāju dēļ un tādēļ, ka vienmēr var jau kaut ko padarīt labāku un ātrāku

User avatar
SWC
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 351
Pievienojies: 10 Aug 2010, 11:36
Reputācija: 0

Post no SWC » 12 Okt 2015, 16:33

Nesaprotu ko jus varat pirkt sūdu un pēc tam kunkstēt ka nav apdeitu, man ir nexus5 un par atjauninājumiem nesūdzos visi iznak laicīgi,

User avatar
Pēteris Skabarga
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 166
Pievienojies: 03 Apr 2013, 22:21
Reputācija: 0

Post no Pēteris Skabarga » 12 Okt 2015, 17:18

Es domāju tieši tā pat par savu Nexus 4, līdz, khem.... jauninājumu nebūs...

User avatar
elvisburdajs
E-žurnālists
Atbildes: 1028
Pievienojies: 31 Mar 2008, 22:54
Reputācija: 0
Atrodas: Rīga

Post no elvisburdajs » 13 Okt 2015, 16:47

Mans Galaxy S2 vēl jo projām dēļ čaklā izstrādātāja lysergic acid saņem oficiālus 5.1 nightlijus, kas tagad ir kļuvuši jau puslīdz stabili (lietoju resurrection remix, kas bāzēts uz tā). Ceru, ka viņš paliks lojāls un es dabūšu arī lietojamu zefīru. ;) Un tas viss ar slēgto exynos sourci.

User avatar
elvisburdajs
E-žurnālists
Atbildes: 1028
Pievienojies: 31 Mar 2008, 22:54
Reputācija: 0
Atrodas: Rīga

Post no elvisburdajs » 13 Okt 2015, 16:52

Tak jau oficiāli ir pateikts, ka ilgāk par 2 gadiem neviena ierīce netiks atbalstīta. Bet neoficiālie būvējumi ir tāpat vieni no stabilākajiem.

User avatar
Hominidae
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 569
Pievienojies: 26 Jan 2011, 11:35
Reputācija: 0

Post no Hominidae » 14 Okt 2015, 01:16

Un tomēr Nexus ir vislabākais OS update ziņā, ko no Androida telefonu saimes var dabūt. Visi tie Samsūdi utt jau beidz apdeitot savus 2013. gada modeļus, baumas bija pat par 2014. gada arīdzan.
Pats Android ekosistēmas haosa dēļ apsveru domu par iPhone. Pat Nexusi mani ir pievīluši.

User avatar
macbeton
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 3510
Pievienojies: 01 Nov 2008, 18:43
Reputācija: 1
Atrodas: Libau

Post no macbeton » 18 Okt 2015, 10:50

Ressurrection Remix ir pēdējais sūds, vismaz uz 2. Note.
Sarunas laikā nevar regulēt skaļumu, e-pasts ir pilnīgs mēsls, telefona un SMS interface ir 1kārši priekš dauniem, ieslēdzot bezvadnieku kaukas tur sajāts, citreiz ieslēdzas kā ar oriģinālo, citreiz minūti kautko bremzē. Kad notiek zvans-savienojums, ekrāns kautko tirinās kā punķis uz drāts.
Atbloķēšanas logs jau ir redzams ka nepārdomāts un tizls. Ja es spiežu fizisko pogu (mikroslēdzi) tad kāda huja pēc man vajadzētu vel pavilkt uz augšu? Kapēc uzreiz nevar vilkt figūru? Un noteikti vel kautkas ko esmu piemirsis. Ak jā, klaviatūra pilnīgs sūds.
1nīgā pozitīvā "fīča", labi izgaismotas gestures pogas, varu atbloķēt arī ja izeju ārā, spožā saulē un esmu aizmirsis uzgriest apgaismojumu.
Neenu baterija ar ilgāk velk, bet tā jau vairāk no tā kā 5.1 bāze, nevis 4.2

Pievienot atbildi

Return to “Raksti”