Kā aizsargāja datorspēles, kad vēl nebija interneta?

Moderatori: janis.wd, Vecākie lietotāji

User avatar
samurajs
Administrators
Atbildes: 14988
Pievienojies: 06 Mar 2007, 15:04
Reputācija: 0
Atrodas: Liepājas anomālā zona

Kā aizsargāja datorspēles, kad vēl nebija interneta?

Post no samurajs » 06 Aug 2016, 15:42

Programmu, un it īpaši videospēļu zagšana bija populāra kopš pašiem pirmsākumiem. Ja tagad aizsardzībai pielieto reģistrācijas kodus, reģistrāciju spēļu serveros, un līdzīgas metodes, senāk tas nebija reāli. Arī izplatīšana atšķīrās - tagad hakeru sarūpētos keygenus un uzlauztās versijas izvieto internetā. Kad interneta nebija - rakstīja disketēs un vārda tiešā nozīmē nesa uz tirgu, vai notirgoja paziņām. Faktiski padomijas laiku jaunatne ar to saskārās nedaudz - datortehnika PSRS ienāca tikai tad, kad šis valstiskais monstrs juka pa visām šuvēm.

Lielum lielā daļa antīko programmu aizsardzības mehānismu piederēja analogajiem, un dažus no tiem arī apskatīsim. Tātad mēs spēlējam spēli, un pēkšņi tā apstājas, un mums piedāvā ievadīt kodu no speciāla kodu diska. Š ādi diski bija daudzām spēlēm, un sastāvēja no apakšējās un augšējās ripas ar burtiem un cipariem pa perimetru. Augšējā diskā bija perforēti caurumiņi, no kuriem bija jānolasa prasītais kods. Piemērs: spēlē "Indiana Jones and The Fate of Atlantis" tika prasīts savietot (piemēram) burtu F ārējā diskā ar X iekšējā. Pēc tam jānolasa un jāievada to, kas redzams 6,7,8 lauciņā - sanāk "LOL" :)

Image
<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/_IiLOwxcuwM" frameborder="0"></iframe>

Golfam veltītajā spēlē «Zany Golf» diskos bija golfa termini. Vajadzēja savietot apakšējā diskā PAR un apakšējā STROKES LEFT, un lodziņā nolasīt kodu:

Image

Arī kara spēlītē «Their Finest Hour» par kodiem kalpoja Luftwaffe lidmašīnu nosaukumi:

Image

Bet SSI savām spēlītēm sadomāja asprātīgu variantu, ko ar rokām nekādi nepārzīmēt. Kopētāju tajos laikos taču nebija! Burtu un ciparu vietā izmantoja simbolus no izdomātām valodām, kuras lietoja spēļu personāži.

Image

"Alone in the Dark 2" aizsardzībai lietoja ko līdzīgu spēļu perfokartēm, bez kurām spēlēt nebija iespējams. Piemēram, vajadzēja uzlikt „3 of Diamonds“ uz „Queen of Spades“ un nolasīt simbolu "otrā stabiņa pirmajā rindā".

Otrā aizsardzības grupa bija šķietami vienkāršāka, un to varētu nosaukt "meklēšana manuāļos". Nepieciešamība pirātiskajai spēlei dot līdz manuāli pamatīgi apgrūtināja dzīvi "tirgus pirātiem". Pirmie Xerox kopētāji bija melnbalti, tāpēc kodu lapas drukāja uz sarkana papīra. Kopējot tādu kodu karti, sanāca monotoni melns laukums, kur neko nesalasīt:

Image

Spēlītē "Populous" vajadzēja sameklēt manuālī ģerboni un ievadīt konkrētās spēļu pasaules nosaukumu. Pie tādām spēlēm piederēja X-Com, UFO Defense, Railroad Tycoon, Prophecy un daudz citu.

Image

Spēlītē «Ultima» bija vēl trakāk: nācās pēc manuāļiem atšifrēt rūnu zīmes kartē un noteikt ģeogrāfisko platumu. Tomēr spēlētāji neuztraucās - to uzskatīja par spēles daļu:

Image

Digitālo un analogo aizsarglīdzekļu apvienojumu sadomāja izstrādātājs Infocom spēlītē «Deadline». Tekstiem bija atvēlēta tikai 80 KB vieta uz disketes. Protams, ar to nepietika, tāpēc līdzi disketei deva paciņu ar fiziskiem spēles elementiem, kuri saturēja vajadzīgos tekstus. Tādu pakaļdarināt tirgošanai bija grūtāk par grūtu:

Image

Protams, cīņa pret pirātismu bija arī tad. Populārs bija sauklis "Don't Copy That Floppy". Tikai tas nevienu neatturēja.

Image

Geektimes
Last edited by samurajs on 07 Aug 2016, 06:41, edited 1 time in total.
Image

flasherr
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 158
Pievienojies: 27 Apr 2008, 10:55
Reputācija: 0
Atrodas: Rīga

Post no flasherr » 06 Aug 2016, 18:26

tiešām lielisks raksts!
nezinu kā citiem, bet priekš manis pilnīgi jauna info
https://www.visicelojumi.lv/ - Tūraģentūru piedāvājumi, kartes, informācija

viesic
Reģistrēts lietotājs
Atbildes: 155
Pievienojies: 26 Jan 2009, 13:37
Reputācija: 0

Post no viesic » 06 Aug 2016, 21:58

senāk, kad spēlēju supaplex nekādīgi nevarēju iebraukt, kas tie ir par 3 cipariem, kas jāieraksta spēli sākot. :D

User avatar
Aldis
E-žurnālists
Atbildes: 5084
Pievienojies: 21 Nov 2008, 15:55
Reputācija: 0
Atrodas: LV

Post no Aldis » 11 Aug 2016, 10:44

Jap. ZupasFleksim bij tāda lieta, bet šķiet lietojām visi jau "cracked" versiju, jo to 3 ciparu vietā varēja vadīt dajebko... :)
Image Oh My God = OMG
Image Ak Mans Dievs = AMD

Pievienot atbildi

Return to “Raksti”